Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto vlastne ste, pán Šefčovič?

11.09.2019, 13:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Maroša Šefčoviča čaká tvrdá konfrontácia s vlastnými postojmi z obdobia prezidentskej kampane na Slovensku. Z neúspešného kandidáta na hlavu štátu sa totiž stal kandidát na slovenského eurokomisára a ten musí úspešne prejsť náročným procesom vypočúvania na pôde Európskeho parlamentu. V histórii sa už stalo, že nádejný nominant sa musel stiahnuť kvôli výhradám europoslancov.

  • Tlačiť
  • 14

O necelé tri týždne sa začne vypočúvanie kandidátov na členov Európskej komisie, nazývané familiárne ako grilovanie. Europoslanci si totiž vychutnávajú jednu zo svojich najsilnejších kompetencií, keď môžu naozaj ukázať svoj politický výtlak.

Každý nádejný eurokomisár musí zhruba tri hodiny odpovedať na ich otázky, ktoré do detailov riešia odborné i osobnostné predpoklady kandidáta na danú funkciu.

Europoslanci síce nemôžu neschváliť individuálne niektorého z uchádzačov, ale môžu vyvinúť tlak na predsedníčku Európskej komisie, aby ho spolu s jeho členským štátom vymenila za vhodnejšieho kandidáta. V opačnom prípade by totiž Európsky parlament mohol v hlasovaní odmietnuť Komisiu ako celok.

Neprehliadnite

M. Šefčovič má v novej Komisii získať pomerne nevýrazné portfólio medziinštitucionálnych vzťahov a zároveň má byť opäť podpredsedom Komisie. Rovnaký post už v minulosti zastával a má so štrasburgským grilovaním značné skúsenosti. Naposledy v roku 2014 dostával v zásade len odborné otázky z oblasti energetiky, dopravy i vesmírneho programu EÚ. Tento rok to bude iné.

Zdroje z prostredia Európskeho parlamentu avizujú, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Maroš Šefčovič