Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéfov Doprastavu znovu obvinili v kauze Branisko

06.04.2011, 08:30 | Tom Nicholson

Vyšetrovateľ v prípade zvýšil počet obvinených z troch na piatich

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

Doprastav

Vrcholoví manažéri najväčšej slovenskej stavebnej firmy Doprastav znovu čelia trestnému stíhaniu. Polícia ich začiatkom februára opakovane obvinila z podvodu, ktorého sa mali dopustiť pred desiatimi rokmi. Vyšetrovateľ oživil prípad napriek tomu, že podobné uznesenie o obvinení vlani zrušil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Podľa Doprastavu sa obvinenia nezakladajú na pravde.

Päť obvinených

Členovia predstavenstva Doprastavu Ivan Š., Dušan M. a Tomáš K. a tiež ich bývalý kolega František K. sú podľa polície podozriví, že nechali zaplatiť švajčiarskej spoločnosti Erga Suisse v prepočte takmer 1,5 milióna eur za fiktívnu robotu. Tým mali vlastnej firme spôsobiť škodu. Obvinený je aj Ján G. zo švajčiarskej firmy Erga Suisse, cez ktorú sa podľa polície peniaze z Doprastavu vyťahovali.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite prvý raz obvinil v prípade troch ľudí z Doprastavu vlani vo februári. V júni prípad zastavil generálny prokurátor. D. Trnka vtedy upozorňoval práve na to, že šéfovia Doprastavu mali byť stíhaní za okradnutie vlastnej firmy. „To nikto v tomto štáte hádam nemyslí vážne,“ komentoval generálny prokurátor.

Vyšetrovateľ napriek tomu podal nové obvinenie z podvodu, ktorý mal spočívať v okradnutí vlastnej firmy. „Po vykonaní ďalších procesných úkonov a zabezpečení ďalších dôkazov vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite vo februári tohto roku obvinil z trestného činu podvodu päť osôb,“ potvrdila hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Spomienky na Branisko

Firma Erga Suisse sa objavila pri podozreniach z „tunelovania“ pri výstavbe diaľničného tunela Branisko. K projektu sa dostala po tom, keď sa ukázalo, že pôvodný dodávateľ technológií pre náročnú stavbu nebol schopný zákazku plniť.

Podľa vyšetrovateľov mali peniaze z Braniska tiež tiecť cez firmu Erga Suisse a skončiť mali rovnako na súkromných účtoch najvyšších predstaviteľov Slovenskej správy ciest (SSC), ktorých nominovala na posty SDKÚ-DS.

„Existuje úzka časová súvislosť a zhoda v sprostredkovateľských firmách a konečných príjemcoch s finančnými prostriedkami, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti páchanej pri stavbe tunela Branisko,“ poznamenala ešte vlani A. Dobiášová.

Doprastav spolupracoval s Erga Suisse napríklad aj na archeologickom výskume Rybárskej brány v Bratislave.

Spojené nádoby

Obnovený prípad Doprastavu môže mať zásadný vplyv na vyšetrovanie kauzy Branisko. Ak by sa totiž ukázalo, že peniaze z Doprastavu, ktoré skončili na účtoch manažérov SSC, sú „čisté“, bude veľmi ťažké dokázať, ktoré a kde sú tie „nečisté“ z Braniska.

Kľúčové pre prípad bude zrejme opäť to, či vyšetrovateľ dokáže presvedčiť prokuratúru a potom aj súd o tom, že naozaj vznikla škoda. Inak povedané, že majitelia firmy mohli okradnúť sami seba.

Prípad dozoruje špeciálna prokuratúra, podľa hovorkyne v súčasnosti prebiehajú ďalšie procesné úkony. Redakcia TREND požiadala spoločnosť Doprastav o stanovisko k prípadu. „Nemám na čo reagovať, lebo sa to nezakladá na pravde,“ reagoval predseda predstavenstva Ivan Šesták.

Foto na titulke - Ivan Fleischer

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Doprastav