Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Severná Kórea hrozí atómovou bombou

15.02.2005, 12:43 | ks | © 2005 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Jedna z najchudobnejších krajín sveta – Severná Kórea priznala uplynulý týždeň vlastníctvo atómových zbraní. Dlhotrvajúci konflikt o nelegálnom jadrovom programe tak kórejskí komunisti ešte vyostrili. Vlastníctvo atómových zbraní považuje Severná Kórea za nevyhnutnú obranu pred izolačnými plánmi USA.

„Zbrane sme postavili na sebaobranu,“ píše sa vo vyhlásení severokórejského ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho chce krajina posilniť svoj atómový arzenál na ochranu ideológie a štátneho zriadenia.

Po priznaní Severná Kórea zároveň odmietla pokračovanie šesťstranných rokovaní o jadrovom programe krajiny. Na okamžitý návrat za rokovací stôl však Severnú Kóreu vyzvali USA, EÚ aj OSN. Čína, Japonsko, USA, Rusko a Južná Kórea sa už od augusta 2003 snažia prehovoriť komunistické vedenie Severnej Kórey, aby od programu ustúpilo. USA ponúkali hospodársku podporu a pakt o neútočení.

0502/608RICE.jpg

Nová ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová varovala komunistický štát pred rastúcou medzinárodnou izoláciou. Podľa nej dalo medzinárodné spoločenstvo jasne najavo, že v záujme stability v regióne nemôžu byť žiadne atómové zbrane na Kórejskom polostrove. Vojenský útok zo strany USA však vylúčila. „Dúfam, že to nie je konečná pozícia [Kórey],“ povedal generálny tajomník OSN Kofi Annan.

Podľa najvyššieho predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Javiera Solanu sú rokovania jedinou cestou vpred. Na ich obnovenie tlačí aj Čína. Tá podľa oficiálnych vyjadrení zostane v kontakte s relevantnými stranami a bude sa snažiť dosiahnuť pozitívny zvrat vo vývoji. Tak aby sa šesťstranné rokovania mohli obnoviť čo najskôr.

Foto – AFP


  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)