Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Severná Kórea otestovala prvú jadrovú bombu

09.10.2006, 09:58 | BBC | Juraj Janoška

  • Tlačiť
  • 0

Severná Kórea v noci na pondelok nechala pod zemou vybuchnúť svoju prvú jadrovú bombu. Potvrdila to štátna tlačová agentúra KCNA aj záznamy seizmických staníc v Južnej Kórei a USA.

„Nukleárny test bol historickou udalosťou, ktorá prispeje k udržaniu mieru a stability na kórejskom polostrove a v okolitom regióne,“ komentovala udalosť komunistická agentúra.

Skúška uviedla celý región a ďalšie zainteresované krajiny do stavu pohotovosti. Predstavitelia Južnej Kórey vyhlásili, že jadrová skúška ich severného suseda vyvolá „ostrú reakciu“. Juhokórejský prezident Roh Moo-hyun zvolal bezpečnostnú radu štátu a armádu uviedol do stavu najvyššej pohotovosti. Soul okamžite zastavil program pomoci Severnej Kórei.

Spojené štáty označili test za akt provokácie, podľa Japonska ide o neospravedlniteľný čin. Tokio, Washington, Soul a Peking budú koordinovať svoje ďalšie kroky voči Pchjongjangu.

Doteraz najtvrdšiu reakciu smerom k svojmu spojencovi vyslala aj Čína, ktorá podľa severokórejskej agentúry dostala informáciu o jadrovej skúške dvadsať minút vopred. Peking odkázal Pchjongjangu, že test považuje za drzosť a vyzval krajinu, aby sa vrátila k mnohostranným rokovaniam o jej jadrovom programe.

Jadrová skúška zasiahla aj obchodovanie na finančných trhoch. Po oznámení o teste začali strácať akciové indexy v Londýne, Frankfurte aj Paríži. Na japonskom akciovom trhu sa v pondelok neobchodovalo, japonský jen klesol na sedemmesačné minimum.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)