Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Severná Kórea testuje trpezlivosť zvyšku sveta

10.10.2006, 17:54 | ks | © 2006 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Diplomatická roztržka okolo severokórejského nukleárneho programu sa vyostruje. Len tri dni po tom, ako Bezpečnostná rada OSN Severnú Kóreu vyzvala, aby sa jadrového testu vzdala a vrátila sa k šesťstranným rokovaniam, komunistický štát podľa vlastných informácií test uskutočnil.

Je to historicky prvý test jadrovej zbrane na území Severnej Kórey, uviedla štátna severokórejská tlačová agentúra KCNA. Test označila za bezpečný, úspešný a za veľký krok vpred k prosperujúcemu a silnému socialistickému národu.

Za čo najrýchlejšie uvalenie sankcií na komunistický štát sa vyslovili USA a Japonsko. Čína už sankcie jednoznačne neodmieta, no prípadný vojenský zásah považuje stále za neprijateľný.

USA považujú podľa prezidenta Georgea Busha jadrový pokus za akt provokácie. „Severná Kórea sa opäť raz vzpiera vôli medzinárodnej komunity a medzinárodná komunita bude reagovať,“ vyhlásil G. Bush. Ešte na pondelkovom zasadaní Bezpečnostnej rady OSN Spojené štáty predložili návrh rezolúcie, ktorá zavádza tvrdé ekonomické a finančné sankcie.

Ide napríklad o kontrolu všetkých tovarov smerujúcich do Kórey i z nej či zmrazenie všetkých aktivít spojených s vývojom alebo obchodovaním so zbraňami hromadného ničenia. Z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN sankcie podporujú popri USA aj Veľká Británia a Francúzsko. Rusko a Čína sú zatiaľ vo svojich vyhláseniach opatrnejšie. Čína preferuje diplomatické riešenie.

Japonský veľvyslanec pri OSN Kenzo Ošima, ktorý v októbri predsedá bezpečnostnej rade, vyhlásil, že reakcia rady by mala byť silná, rýchla a veľmi jasná.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)