Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kórejčanom sa podarilo miniaturizovať jadrové zbrane, Trump sa vyhráža besnením

08.08.2017, 21:37 | ČTK | SITA

Komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) sa údajne podarilo vyrobiť miniaturizované jadrové hlavice, ktoré sa vojdú do rakiet dlhého doletu, ktorými krajina už tiež disponuje.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Uvádza sa to v tajnej správe americkej Obrannej spravodajskej agentúry (DIA), ktorej časť prenikla do médií a v utorok ju zverejnil americký denník The Washington Post. Podobné informácie priniesli v utorok aj japonské médiá, ktoré sa zas odvolávali na zdroje z japonských tajných služieb.

Ak sa tieto informácie potvrdia, znamenalo by to, že Severná Kórea sa tak stáva celosvetovo šiestou plnohodnotnou jadrovou mocnosťou. Jadrovými zbraňami schopnými použitia pri útoku disponovali doteraz len Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko. Odborníci doteraz predpokladali, že Severnej Kórei by mal proces miniaturizácie jadrových zbraní trvať ešte možno aj ďalších desať rokov.

Neprehliadnite

Zistenia amerických a japonských tajných služieb by korešpondovali s ešte väčším vyostrením rétoriky zo strany severokórejských predstaviteľov, ku ktorému prichádza v posledných dňoch a týždňoch.

Minister zahraničných vecí KĽDR Ri Jong-ho napríklad v pondelok na rokovaní Združenia štátov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vo filipínskej Manile vyhlásil, že jeho krajina nebude o svojom jadrovom programe "za žiadnych okolností" s nikým vyjednávať. Šéf severokórejskej diplomacie dodal, že KĽDR nemá v úmysle zaútočiť jadrovými zbraňami "na nikoho okrem Spojených štátov".

Aktualizované o 22:26

Ak KĽDR neprestane vyhrážať Spojeným štátom jadrovými zbraňami, zažije odvetu, akú ešte tento svet nevidel. V utorok to v reakcii na vyhlásenia Severnej Kórey, ale najmä na najnovšie alarmujúce zistenia amerických a japonských tajných služieb, vyhlásil americký prezident Donald Trump. Severná Kórea by podľa amerického prezidenta „urobila najlepšie, keby sa už nikdy Spojeným štátom nevyhrážala“. V opačnom prípade „bude čeliť ohňu a besneniu, aké ešte tento svet nevidel“, vyhlásil D. Trump.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Tagy Severná Kórea