Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sezóna lesných požiarov v Austrálii by mohla byť najhoršia za posledné desaťročia

09.09.2019, 14:30 | TASR

Hasiči v austrálskych štátoch Queensland a Nový Južný Wales naďalej bojujú s približne 160 lesnými požiarmi. Ich hasenie sťažuje suché a veterné počasie. Ako uviedla agentúra AFP, úrady sa obávajú, že terajšia sezóna lesných požiarov by mohla byť najhoršia za posledné desaťročia.

  • Tlačiť
  • 0

Plamene už zničili desiatky budov a donútili stovky ľudí, aby sa presunuli do bezpečia. Suché podnebie v Austrálii prispieva k požiarom krovinatých porastov, ktoré často postihujú veľké územia. Vedci však tvrdia, že zmena klímy má za následok, že požiare sú čoraz skoršie, častejšie a rozsiahlejšie.

Neprehliadnite

Austrálskou vládou podporovaní vedci medzičasom varovali, že takýto priebeh môže mať aj najbližších šesť mesiacov jari a leta na južnej pologuli, a to i vzhľadom na veľmi teplé a suché počasie začiatkom tohto roka.

Brad Commens zo záchranného a hasičského zboru v Queenslande pre AFP uviedol, že bez výdatného dažďa alebo bez výraznej zmeny počasia bude hasenie požiarov v tomto štáte trvať dlho. Dodal, že takúto situáciu za uplynulých 30 rokov ešte nezažil.

Sezóna lesných požiarov sa zvyčajne začína v septembri na ďalekom severe Queenslandu a pomaly postupuje smerom na východ, pričom v čase okolo Vianoc zvyčajne zasiahne Nový Južný Wales a v januári a februári štát Viktória a ostrov Tasmánia.

AFP však upozornila, že lesné požiare už teraz vyčíňajú v južnom Queenslande a Novom Južnom Walese. Od mája v Novom Južnom Walese zaznamenali 70 požiarov a 99 percent jeho územia bolo vyhlásených za oblasti postihnuté suchom.

Pete Petty, primátor ohňom zasiahnutého mesta Tenterfield, pre AFP uviedol, že „obyvatelia mesta sú v šoku“ a zničenie najmenej 25 budov v meste označujú za apokalypsu. Podobne ako vedci, aj P. Petty má obavy, že „toto je len začiatok“. „Sme uprostred najväčšieho sucha v novodobých dejinách,“ povedal.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Austrália, požiar

Diskusia (0 reakcií)