Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Simon: Most-Híd je toxický ako Smer. Za Benešove dekréty sa treba ospravedlniť

07.11.2019 | Eva Mihočková

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

07.11.2019 | Jymi

Tak tejto partičke šovinistov prajem, aby vo voľbách získali presne 2,99 % hlasov.

07.11.2019 | salamoon

v case vzniku prvej republiky pred 100r zilo na uzemi Madarska pol miliona Slovakov, dnes nieco medzi 10-20tis... v rovnakom obdobi klesol pocet Madarov na Slovensku so 600 na 450tis.. ale budu nas furt presviedcat, ze im ublizujeme..

07.11.2019 | Don Quijote

Samozrejme, má táto skutočnosť ako vždy rôzne dôvody. V skratke sa dá uviesť hneď niekoľko. Maďari si svoju národnú identitu udržujú, na rozdiel od Slovákov, ktorí po mesiaci v Prahe mluvia lepšie, ako rodený Pražáci. Maďarská menšina obýva na Slovensku súvislé a pomerne veľké územie, ktoré navyše susedí s Maďarskom, naproti tomu slovenské obyvateľstvo v Maďarsku žilo na menšinových "ostrovoch" roztrúsených vo viacerých oblastiach krajiny, ktoré nesusedili so Slovenskom. Keď si toto uvedomíme a spojíme si k tomu vlažné národné povedomie Slovákov, tak je jasné, že sa oveľa ľahšie asimilovali, ako Maďari na Slovensku. Okrem toho sa počet Slovákov najviac znížil pri tzv. "výmene obyvateľstva" po 2. svetovej vojne. Pôvodne požadovalo ČSR aj v prípade Maďarov úplné vysídlenie, ako tomu bolo u Nemcov, ale pri Maďaroch spojenci princíp kolektívnej viny odmietli a odobrili len výmenu obyvateľov. Pripájam aj odkaz, síce báťužka Putin wikipedii neverí, ale je to najrýchlejšie. https://sk.wikipedi...

08.11.2019 | PeterKN

Dobrý príspevok.

09.11.2019 | Ivan Velčický

Choď sa pozrieť do Nadlaku. Časť je v Rumúnsku, kde sa bežne hovorí po slovensky a hneď za hranicou je maďarský Nadlak a tam je slovenčina len folklór. Potom navštív roztrúsené v horách slovenské dedinky v Rumúnsku a reč slovenská je tam živá, obdobne v Srbsku. Treba si priznať, že my sme sa k menšinám chovali férovo no naši južný susedia len v rovine nezmyselnej argumentácie pri likvidácii menšín. No zrušiť Benešove dekréty, ktoré sú výsledkom povojnového usporiadania je už silná káva a prípad pre NAKA.

07.11.2019 | Niless

Ospravedlnit? To hadam nie?

Co my mame s Benesovymi dekretmi? Mame tu nejaky stav ktory sa nejako vyvinul a netreba sa vracat do minulosti. A ak Simon potrebuje zbierat v nacionalistickych madarskych vodach tak mu odkazujem az naprsi a uschne. Madari maju toho tiez dost za usami po arbitrazi takze odporucam schladit hlavu a zacat robit normalnu politiku...
Ale sa vlastne ani necudujem tym jeho nazorom ked sa bratrickuje s SMK.

07.11.2019 | salamoon

nech to povie Cechom, ti odvtedy nepoznaju, co je mensina.. alebo Britom s Americanmi, kt. taketo riesenie podporovali este pocas vojny..

08.11.2019 | Vyktorka

Chalan nech zahodí kresadlo, lebo vykreše ohník, ktorý spáli aj jeho blbé myšlienky, čo už nespáva so ženou a začalo mu hrabať.

08.11.2019 | Weinberger Rudolf

Karpatskí Nemci rovnako ako milióny Nemcov z východu znášali dôsledky Nemeckom vyvolanej vojny a mocenskej politiky Stalina a Beneša. V novembri 1944 zacala evakuácia, celkove boli evakuáciou postihnuté asi dve tretiny karpatských Nemcov. Mnohí z nich sa pokúsili po vojne vrátit do svojich domovov, avšak rovnako ako tí, co ostali doma, boli umiestnení do táborov a v r. 1945/46 vysídlení z CSR. Asi 10-15 % karpatských Nemcov z rôznych prícin na Slovensku ostalo. Pri úteku, vyhnaní, odvlecení a v koncentracnom tábore v Novákoch prišli o život dalšie stovky karpatských Nemcov. Tým bola rozbitá vyše 800-rocná velmi plodná kultúra a dobré spolužitie karpatských Nemcov so Slovákmi.Schreiben an die neue Präsidentin der Slowakischen Republik:

Vážená pani prezidentka,

v mene Karpatskonemeckého spolku na Slovensku, ktorý je reprezentantom občanov Slovenska nemeckej národnosti a ich sympatizantov, Vám k nástupu do funkcie prezidentky Slovenskej republiky úprimne gratulujem.
Slovensko je už viac ako 800 rokov domovom karpatských Nemcov, ktorí nesporne významne prispeli k materiálnemu a duchovnému pokroku Slovenska. Stáročia trvajúce dobré spolužitie karpatských Nemcov so Slovákmi a ostatnými národnosťami dramaticky prerušila Nemeckom vyvolaná 2. svetová vojna. Jej dôsledky znášali aj karpatskí Nemci, z ktorých asi 85 % muselo nútene opustiť Slovensko. Tí, ktorí mohli ostať, prešli zložitú cestu od vinníkov po budovateľov mostov medzi Slovenskom, Nemeckom a Rakúskom.
Karpatskí Nemci na Slovensku patria medzi málopočetné národnostné menšiny, ktorých hlas nie je na verejnosti počuť tak, ako hlas iných menšín. Sme však aktívnymi, lojálnymi občanmi Slovenska, ktorým leží na srdci blaho našej vlasti, čo sme v uplynulých desaťročiach mnohokrát potvrdili.
Sme presvedčení, uviedli ste to aj vo Vašom inauguračnom prejave, že mienite pomôcť aj tým, ktorých hlas nie je tak počuť. Boli by sme preto vďační, keby sa v budúcnosti naskytla možnosť oboznámiť Vás so situáciou občanov Slovenska nemeckej národnosti.

Vážená pani prezidentka,
pre vykonávanie zodpovednej funkcie prezidentky Slovenskej republiky Vám prajeme veľa zdravia, síl a úspechov pri napĺňaní Vašich predstáv.

S úctou

Ondrej Pöss
Predseda KNS

08.11.2019 | beauty

Títo nikdy neupustia od svojho cieľa revanšizmu a nikdy nebudú lojálnymi občanmi SR.

09.11.2019 | bohuskoknm

Weinberger Rudolf, držím palce a prajem veľa šťastia.