Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Single život je drahý. Čo sa stane, keď svet preplnia slobodní päťdesiatnici?

13.01.2020, 09:30 | Adrián Berecz | © 2020 News and Media Holding

Žiadna éra neponúkala toľko možností spôsobu života a trávenia voľného času ako táto súčasná. Jedným z výsledkov je, že narastá množstvo ľudí, ktorí dobrovoľne (aj nedobrovoľne) žijú bez partnera, lebo sa zaoberajú veľkým množstvom aktivít a nemajú na romantické vzťahy čas. Svadby a rodinný život ľudia odkladajú, v mladom veku chcú stihnúť a užiť si všetko, čo sa dá, byť nezávislí a bez záväzkov. Aký ekonomický vplyv má táto sloboda na jednotlivcov a spoločnosť?

  • Tlačiť
  • 50

Tagy

peniaze

Počet svadieb klesá globálne. Rastie však priemerný vek, v ktorom sa dvaja ľudia podujmú na sobáš. Stúpa aj počet rozvedených či jednočlenných domácností.

Správa OSN z roku 2018 tvrdí, že celosvetovo 4,3 percenta žien vo veku od 45 do 49 rokov sa nikdy nevydalo. Najväčší percentuálny podiel z tohto čísla pritom tvoria ženy z Austrálie a Nového Zélandu, Latinskej Ameriky, Európy a Severnej Ameriky.

Armáda starých mládencov a dievok

Priemerný vek Európana, ktorý sa rozhodne oženiť, stúpol na takmer 30 rokov. Európanka sa vydáva v 27 rokoch. Slovenskí muži, ktorí sa ženili v roku 2009, mali takmer 32 rokov, u žien to bolo necelých 29 rokov. V roku 2018 už mali Slováci pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), potvrdil Štatistický úrad.

Viac ako 50 percent domácností vo Švédsku, Dánsku či Litve tvorí jedna osoba, niečo medzi 40 až 50 percent jednočlenných domácností sa nachádza v Nemecku, Fínsku, Estónsku, Holandsku, Francúzsku či Rakúsku, píše portál Quartz.

Neprehliadnite

Existujú náznaky, že počet celoživotne slobodných ľudí s nezáujmom, prípadne problémom nájsť si stabilného romantického partnera sa bude v nadchádzajúcich rokoch dramaticky zvyšovať. Trend sa prejaví najmä v rozvinutých ekonomikách.

Americká výskumná inštitúcia Pew Research Center odhaduje, že keď dosiahnu súčasní mladí Američania vek 50 rokov, približne štvrtina z nich bude stále slobodná. Armáda päťdesiatnikov, z ktorých každý štvrtý nebol nikdy ženatý, zmení sociálnu, politickú a ekonomickú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 50

Tagy peniaze