Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Single život je drahý. Čo sa stane, keď svet preplnia slobodní päťdesiatnici?

13.01.2020, 09:30 | Adrián Berecz | © 2020 News and Media Holding

Žiadna éra neponúkala toľko možností spôsobu života a trávenia voľného času ako táto súčasná. Jedným z výsledkov je, že narastá množstvo ľudí, ktorí dobrovoľne (aj nedobrovoľne) žijú bez partnera, lebo sa zaoberajú veľkým množstvom aktivít a nemajú na romantické vzťahy čas. Svadby a rodinný život ľudia odkladajú, v mladom veku chcú stihnúť a užiť si všetko, čo sa dá, byť nezávislí a bez záväzkov. Aký ekonomický vplyv má táto sloboda na jednotlivcov a spoločnosť?

  • Tlačiť
  • 50

Tagy

peniaze

Počet svadieb klesá globálne. Rastie však priemerný vek, v ktorom sa dvaja ľudia podujmú na sobáš. Stúpa aj počet rozvedených či jednočlenných domácností.

Správa OSN z roku 2018 tvrdí, že celosvetovo 4,3 percenta žien vo veku od 45 do 49 rokov sa nikdy nevydalo. Najväčší percentuálny podiel z tohto čísla pritom tvoria ženy z Austrálie a Nového Zélandu, Latinskej Ameriky, Európy a Severnej Ameriky.

Armáda starých mládencov a dievok

Priemerný vek Európana, ktorý sa rozhodne oženiť, stúpol na takmer 30 rokov. Európanka sa vydáva v 27 rokoch. Slovenskí muži, ktorí sa ženili v roku 2009, mali takmer 32 rokov, u žien to bolo necelých 29 rokov. V roku 2018 už mali Slováci pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), potvrdil Štatistický úrad.

Viac ako 50 percent domácností vo Švédsku, Dánsku či Litve tvorí jedna osoba, niečo medzi 40 až 50 percent jednočlenných domácností sa nachádza v Nemecku, Fínsku, Estónsku, Holandsku, Francúzsku či Rakúsku, píše portál Quartz.

Neprehliadnite

Existujú náznaky, že počet celoživotne slobodných ľudí s nezáujmom, prípadne problémom nájsť si stabilného romantického partnera sa bude v nadchádzajúcich rokoch dramaticky zvyšovať. Trend sa prejaví najmä v rozvinutých ekonomikách.

Americká výskumná inštitúcia Pew Research Center odhaduje, že keď dosiahnu súčasní mladí Američania vek 50 rokov, približne štvrtina z nich bude stále slobodná. Armáda päťdesiatnikov, z ktorých každý štvrtý nebol nikdy ženatý, zmení sociálnu, politickú a ekonomickú stránku krajiny spôsobom, ktorý si zatiaľ nedokážeme úplne predstaviť, tvrdí psychologička Bella DePaulo. Zaoberá sa slobodnými ľuďmi.

Uhol pohľadu

Existujú stovky štúdií a názorov, ktoré analyzujú, prečo sa to deje a aké psychologické výhody či nevýhody takýto trend má. Jedna z novších štúdií naznačuje, že svet trpí príliš veľkým nedostatkom „ekonomicky atraktívnych“ mužov, teda tých, ktorí dosahujú dobrý finančný príjem a majú stabilné zamestnanie. „Ekonomická stabilita je kľúčom k stabilnému rodinnému životu,“ okomentoval výsledky štúdie profesor z Cornell University Daniel Lichter.

Národ, ktorého významnú časť štruktúry tvoria práve slobodní ľudia, môže byť na jednej strane flexibilnejší a podporovať dynamiku na trhu práce, ale zároveň ohroziť celé hospodárstvo. Viac slobodných ľudí predovšetkým znamená menej rodičov a menej domácností, poukazuje agentúra Bloomberg.

Slobodní ľudia disponujú väčším množstvom ekonomických príležitostí. Nemajú doma žiadne deti, z hľadiska mobility a sťahovaním sa za prácou sú prístupnejší. Z rovnakého dôvodu im nevznikajú nemenné náklady na život. Ak človek neživí a nestará sa o dieťa, dokáže svoje míňanie peňazí v prípade potreby ľahšie obmedziť.

Jednočlenné domácnosti sú však zraniteľnejšie z iného hľadiska. Ich existencia závisí iba od jedného zdroju príjmov. Sú preto oveľa citlivejšie na stratu zamestnania či choroby. Ak si človek v jednočlennej domácnosti napríklad zlomí ruku či nohu, bez partnera býva jednotlivec zväčša odkázaný na rodinu či priateľov.

Schopnosť slobodného človeka jednoduchšie obmedziť finančné výdavky a spotrebu síce môže prospieť jemu ako jednotlivcovi, takéto správanie vo veľkom však môže zvýšiť citlivosť ekonomiky.

Zásadnejším ekonomickým problémom však je, že čím viac ľudí sa rozhodne pre celoživotnú slobodu, tým menej detí sa narodí. V budúcnosti to znamená menej daňových poplatníkov, ktorí okrem iného financujú aj verejné služby či potreby určené pre slobodných jednotlivcov, podotýka Bloomberg.

Nákladnejší život

Za predpokladu, že zaľúbená dvojica neholduje opulentnému spôsobu života a nechystá svadbu za desiatky tisíc eur, vychádza existencia slobodného človeka všeobecne nákladnejšie. Nájsť si partnera nie je teda len o láske a vzájomnej podpore, ale oplatí sa to aj z čisto pragmatického dôvodu.

Ako ukázali oficiálne britské štatistiky v roku 2018, v Británii žije osamote 7,7 milióna ľudí. V porovnaní s jednotlivcami žijúcimi v pároch minú v priemere o 21 libier týždenne viac, píše portál BBC.

K podobným výsledkom dospela aj analýza Poštovej banky. Kým bezdetný pár minie mesačne priemerne 600 eur, čo predstavuje na jednotlivca 300 eur, človek žijúci bez partnera má výdavky necelých 400 eur.

Výskum britskej Loughborough University a think tanku Resolution Foundation analyzoval takzvanú „living wage“. Zjednodušene, je to mzda, ktorú musí človek zarobiť, aby z nej dokázal financovať svoj slušný životný štandard a uchovať si ho.

Vyplynulo z neho, že zatiaľ čo slobodní ľudia musia na dosiahnutie tohto štandardu zarobiť 9,5 libry za hodinu, človeku žijúcemu v páre bez detí stačí v dôsledku prerozdelenia niektorých nákladov s partnerom zarobiť 6,15 libry za hodinu.

Párová ústretovosť

Dôležitú úlohu tu zohráva viacero faktorov. Viacerí poukazujú na to, že slobodní ľudia znášajú finančnú ťarchu platieb za účty, hypotéku či jedlo sami. Tiež tvrdia, že nemalá časť spotrebiteľských produktov a služieb stojí menej, ak sa kúpia vo dvojici, vrátane dovoleniek alebo poistenia auta.

Niektoré poisťovne ponúkajú manželským párom výhodnejšie poistenie vozidla. Dôvodom je, že história poistných udalostí ukazuje, že ľudia s vysporiadaným partnerským životom jazdia v priemere obozretnejšie a bezpečnejšie ako ľudia, ktorí sú slobodní.

Kým niektoré náklady sa dajú zdieľať aj bez toho, aby sa človek musel s druhou osobou citovo angažovať – napríklad náklady na energie a nájomné pri spolubývaní – existuje veľa podobných príkladov ako poistenie vozidla, z ktorých pre manželské páry vyplývajú určité daňové úľavy, štátne podpory či iné výhody.

Vyššia spotreba, viac odpadu

Nažívanie vo dvojici považuje za finančne výhodnejšie osem z desiatich bezdetných dvojíc a tri štvrtiny slobodných ľudí, uvádza Poštová banka. Zároveň priznáva, že páry si na svoje plecia berú väčšie pôžičky a idú do vyššieho rizika ako slobodní ľudia, ale v prípade straty práce jedného z partnerov zabezpečuje chod domácnosti príjem druhého.

Páry však majú tendenciu šetriť na iných veciach. Romantiku si často užívajú doma pri spoločnom varení, nakupovaní, prechádzkach či menej finančne náročných koníčkoch. Bary, diskotéky, kluby a obdobné spoločenské miesta a aktivity, kde osamelí ľudia očakávajú, že nájdu svojho budúceho partnera či partnerku, vyhľadávajú menej často.

Tieto výdavkové návyky značne zavážia. Slobodní ľudia majú vyššiu tendenciu tráviť dni mimo domova, ísť len tak do mesta alebo na iné miesta, kde existuje viacero pokušení, ako minúť peniaze.

V amerických domácnostiach bývajú hlavnými spotrebiteľmi ženy, pričom platí, že slobodné ženy míňajú viac peňazí ako vydaté ženy, vyplýva z prieskumu spoločnosti Morgan Stanley. Z nárastu počtu slobodných žien majú podľa spoločnosti profitovať najmä výrobcovia oblečenia, osobnej starostlivosti či automobilov. Odklon od rodinného modelu bude mať tiež podľa CNN za následok vyšší záujem o reštaurácie s rýchlym občerstvením.

Jednočlenné domácnosti slobodných sú zároveň podľa štúdie University College London potenciálnou environmentálnou časovou bombou. Ich spotreba energie je o polovicu vyššia na hlavu ako v prípade štvorčlennej rodiny. Po prerátaní na osobu spotrebujú tiež viac produktov a vyprodukujú viac odpadu.

  • Tlačiť
  • 50

Tagy peniaze