Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Škandál s eurofondmi: Projekty hodnotila expertka na všetko, zamietla všetky

07.08.2017, 14:32 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Minister školstva z SNS Peter Plavčan musí Európskej komisii vysvetľovať, ako vybral hodnotiteľov vedeckých projektov. Inak Slovensko príde o eurofondy. Hoci sa Smer-SD pôvodne národniarskeho ministra zastával, podľa informácií TRENDU je jeho kauza príčinou súčasnej koaličnej krízy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Zásobníky energie, gama radiačnú záťaž, ale aj diagnostiku chronickej obštrukcie pľúc. Projekty z rôznych vedeckých oblastí, ktoré predložili žiadatelia o eurofondy, posudzovala tá istá hodnotiteľka – Monika Deneva. Osoba s rovnakým menom je generálnou riaditeľkou na ministerstve pôdohospodárstva ovládanom SNS.

M. Deneva je jednou z desiatok hodnotiteľov, ktorí mali vplyv na to, aké projekty dostanú peniaze. Ministerstvo školstva pre systém rozdeľovania 600 miliónov eur na vedu a výskum čelí škandálu, polícia dokonca rieši aj oznámenia z korupcie. Slovensku zaslala list Európska komisia, ktorá pozastavila platby v štyroch eurofondových výzvach. Žiada okrem iného preveriť odbornú spôsobilosť hodnotiteľov.

Neprehliadnite

List v pondelok novinárom poskytla poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová. Rovnako disponuje aj zoznamom všetkých expertov, ktorí sa na hodnotení zúčastnili. „Boli medzi nimi napríklad konatelia firiem, ktoré píšu eurofondové projekty. Nebolo ničím výnimočným, ak lekár hodnotil valcovanie plechov,“ uviedla. Poukázala aj na možné prepojenie niektorých na SNS a na ich rozhodovanie.

M. Deneva má napríklad inžiniersky titul, ale skúmala projekty s lekárskym zameraním. Posudzovala ich celkovo 15 a ani jeden neschválila.

Doplnené o 16:40 - Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že M. Deneva je špičkovou odborníčkou na hodnotenie projektov na celoeurópskej úrovni a má potrebnú špecializáciu. "Od roku 2014 je externou expertkou Európskej komisie," dodal Vladimír Machalík z ministerstva.

Uviedol, že má 30-ročnú prax aj v špecializovanom financovaní, skúsenosti získala v riadiacich pozíciách najväčších slovenských bankových inštitúcií. Problematike sa podľa neho naopak nerozumie poslankyňa Remišová, ktorá znehodnocuje prácu hodnotiteľov.  

Stopercentnú neúspešnosť mali tiež projekty, ktoré sa dostali na stôl hodnotiteľovi Petrovi Klamovi, inak riaditeľovi Výskumného ústavu zváračského. Jeho obvinil jeden z neúspešných žiadateľov zo žilinskej spoločnosti Prefa Alfa, že od neho požadoval „všimné“ dvadsať percent z hodnoty projektu. Informovala o tom televízia Markíza. P. Klamo to odmietol a avizoval trestné oznámenie za ohováranie.

Nominantom SNS je ďalší hodnotiteľ Pavol Balžanka, ktorý je tiež šéfom Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Aj u neho je pomer neschválených projektov vyšší.

Problémové najmä dve výzvy

Celú kauzu odštartoval list rektorov univerzít, o ktorom ako prvý informoval Denník N pred niekoľkými týždňami. Sťažovali sa, že z niekoľko stomiliónovej výzvy sa im na vedu neušlo nič. Naopak, eurofondy získali firmy bez skúseností s výskumom alebo takzvané mŕtve firmy bez tržieb.

Problémové sú najmä dve zo štyroch výziev, ktoré namieta EK. A to Dlhodobý strategický výskum a Priemyselno – výskumné centrá. Časť úspešných žiadateľov druhej výzvy zatiaľ nemá podpísané zmluvy. Ak by ich ministerstvo napriek listu EK uzavrelo, Slovensku hrozí, že o európske peniaze príde.

Komisia poslala list Slovensku minulý štvrtok. Brusel nám v ňom oznamuje, že nepreplatí žiadne výdavky, kým sa neskončí kontrola celého procesu a Slovensko neprijme potrebné opatrenia. Komisia považuje za obrovský problém aj to, že eurofondy na vedu a výskum krajina priklepla súkromným spoločnostiam bez predchádzajúcich skúseností s vedeckým vývojom.

Podľa V. Remišovej je to historicky prvýkrát, čo EK píše Slovensku ešte pred skončením výzvy. Väčšinou prichádzajú napomenutia a korekcie až po čerpaní.

Ministra sa najskôr zastali

Minister školstva Peter Plavčan z SNS akúkoľvek manipuláciu odmieta. Vo štvrtok, keď na Slovensko už smerovalo varovanie z EK, sa ho pôvodne koaliční partneri zastali, ale avizovali viaceré kroky. Najmä zrušenie prvej 300 – miliónovej výzvy na vedu a vypísanie novej.

Zároveň šéf SNS Andrej Danko uviedol, že osobitnú výzvu za 80 miliónov eur adresujú osobitne len pre vysoké školy. „Aby sa pokročilo vo vybudovaní vedeckých parkov,“ poznamenal na tlačovke.

Pôvodne sa na podporu ministra vyjadroval aj Smer-SD. Podľa neoficiálnych informácií TRENDU však žiadali SNS, aby P. Plavčana stiahla. To mohlo byť dôvodom, pre ktorý sa líder SNS A. Danko nahneval a vypovedal koaličnú zmluvu.

Článok bol doplnený o reakciu ministerstva pôdohospodárstva.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy eurfondy, Plavčan, školstvo, SNS