Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skupina europoslancov žiada zrušenie striedania zimného a letného času

27.10.2017, 10:06 | ČTK

Sedem desiatok poslancov Európskeho parlamentu spustilo tento týždeň iniciatívu, pomocou ktorej by chceli „v blízkej budúcnosti“ dosiahnuť to, aby bolo zrušené striedanie letného a zimného času. Zmena času dvakrát do roka podľa nich už neprináša žiadne výrazné úspory energie a navyše má negatívne dopady na ľudské zdravie. Na zimný čas európske krajiny po siedmich mesiacoch opäť prejdú v noci zo soboty na nedeľu.

  • Tlačiť
  • 0

Na čelo pracovnej skupiny proti zmenám času, v ktorej sú poslanci zo všetkých ôsmich parlamentných frakcií, sa postavil český europoslanec Pavel Svoboda. „Verím, že návrh na rezolúciu podpísaný takýmto množstvom europoslancov vydáva jasný signál, že by sa s tým malo niečo urobiť,“ povedal P. Svoboda na tlačovej konferencii v Štrasburgu.

Okrem P. Svobodu, ktorého server Politico pred časom zaradil medzi 40 najvplyvnejších poslancov Európskeho parlamentu, je členom pracovnej skupiny proti striedaniu času aj viacero ďalších vplyvných europoslancov, napríklad bývalá fínska ministerka a čerstvá podpredsedníčka Európskeho parlamentu Heidi Hautalaová, podpredsedníčka bavorskej Kresťanskosociálnej strany (CSU) Angelika Nieblerová, slovenská europoslankyňa Anna Záborská či poľský europoslanec Andrzej Grzyb. Na tlačovú konferenciu ich prišlo podporiť aj niekoľko aktivistov za zrušenie letného času, napríklad z Francúzska, Holandska či Belgicka.

„Podporujem tú iniciatívu, pretože mám veľmi veľa ohlasov aj zo svojho regiónu," povedala v rozhovore poskytnutom ČTK a Českému rozhlasu nemecká poslankyňa A. Nieblerová, ktorá pochádza z bavorskej metropoly Mníchova. Pred tromi rokmi sama iniciovala petíciu za zákaz striedania času, pod ktorou zhromaždila počas dvoch týždňov 20-tisíc podpisov.

Europoslankyňa: Zmena času je nezmyselná

„Komisia zatiaľ nič neurobila, preto sa musíme ďalej snažiť,“ zdôraznila. „Neexistuje jediný dôvod, prečo by sme mali na zmene času lipnúť,“ dodala A. Nieblerová.

„Vždy si uťahujem, že môj syn sa narodil v noci, keď Francúzsko zmenilo čas prvýkrát... Bola som úplne zmätená, pretože som nevedela, kedy sa vlastne narodil,“ zažartovala fínska europoslankyňa H. Hautalaová.

„Je to problém, ktorý sa týka pol miliardy ľudí,“ dodala vážne. „Myslím, že je úplne prirodzené, aby sme v Európskom parlamente vyzvali Európsku komisiu, aby konečne povedala verejne, že je to nezmysel, že už to neprináša výhody,“ myslí si H. Hautalaová. Upozornila tiež, že otázka zmeny času sa aktuálne rieši aj na pôde fínskeho parlamentu.

Poliaci pokročili

O niečo ďalej sa už dostali v tomto ohľade v Poľsku, kde tamojší parlament pred necelými dvoma týždňami prekvapivo schválil v prvom čítaní zákaz striedania letného a zimného času od budúceho roka. Predlohu do Sejmu predložila Poľská ľudová strana. Jej člen, europoslanec Adrzej Grzyb, je zároveň členom pracovnej skupiny v Európskom parlamente.

„Viac ako 60 percent obyvateľov Poľska je podľa prieskumu verejnej mienky proti zmenám času,“ povedal A. Grzyb. Zmeny sa podľa neho týkajú najmä rodín s deťmi, ale aj zdravotne znevýhodnených ľudí. Aspoň dočasné problémy so svojimi „biologickými hodinami“ má podľa A. Grzyba ale väčšina ľudí.

Český europoslanec P. Svoboda snahu Poľska o jednostranné kroky smerujúce k zrušeniu striedania letného a zimného času nepovažuje za šťastné. Mohli by podľa neho znamenať aj porušenie európskej smernice, ktorá sa zmenám času venuje.

„Je jasné, že členské štáty chcú túto otázku riešiť na európskej úrovni, čo je úplne logické, pretože inak je chaos,“ povedal P. Svoboda.

Aj jednostranný postup Poľska by podľa neho však mohol byť motiváciou pre Európsku komisiu, „aby predišla konfliktom s členskými štátmi, ktoré stratia v tejto veci trpezlivosť, a pohla sa dopredu“.

„Myslím, že je v Európe vždy lepšie, keď nepostupujeme sami, ale máme spojencov,“ povedala v rozhovore nemecká europoslankyňa A. Nieblerová. Práve spoločnú iniciatívu, ktorú tento týždeň poslanci predstavili, považuje za správnu cestu k dosiahnutiu cieľa – zrušeniu striedania zimného a letného času.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)