Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sú Amazon, Google a Facebook naozaj giganty požierajúce trh?

15.07.2019, 14:03 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Často sa dnes hovorí, že veľké technologické giganty, ako sú Google, Facebook či Amazon, ovládajú trh do takej miery, do akej sa to nepodarilo nikomu predtým. Na americkom trhu však dominancia týchto veľkých hráčov nie je niečo úplne nové.

  • Tlačiť
  • 0

Americká ekonomická asociácia (AEA), čo je zrejme najprestížnejšie združenie ekonómov na svete, upozornila na nový výskum, ktorý porovnáva silu nových firiem ako Facebook, Google, Amazon či Walmart s tými z predchádzajúcich dekád ako napríklad AT&T alebo General Motors, ktoré dominovali v rokoch po druhej svetovej vojne.

Neprehliadnite

Dvaja ekonómovia Germán Gutiérrez a Thomas Philippon uverejnili štúdiu s názvom Blednúce hviezdy. Príčiny a následky zvyšujúcej sa koncentrácie v ekonomike Spojených štátov amerických. Tí sa pozreli na takzvané „hviezdne“ firmy za posledných 60 rokov v americkej ekonomike.

Ako dôvod dominancie veľkých technologických hráčov sa spomínajú najčastejšie dva dôvody. Prvým je, že veľké firmy vedia byť veľmi efektívne, a druhým je, že na domácom trhu dusia konkurenciu a užívajú si následnú menšiu súťaž. Tieto dva dôvody navyše vedia na seba vzájomne vplývať tak, že im nakoniec pomôžu.

„Hviezdne“ firmy zadefinovali G. Gutiérrez a T. Philippon ako tie, ktoré spĺňajú dve podmienky. Prvou je, že ide o 20 top firiem podľa hodnoty ich akcií. V 50. rokoch dvadsiateho storočia to boli najmä priemyselné firmy ako General Motors alebo General Electric. IBM sa v tejto skupine objavilo v 60. rokoch. Microsoft a Walmart sa objavili v 90. rokoch. Druhú skupinu tvoria firmy, ktoré patria do prvej štvorky podľa hodnoty akcií v 62 odvetviach americkej ekonomiky.

Napriek tomu, čo sa v súčasnosti hovorí o vyššie spomínaných gigantoch na trhu, ekonómovia dospeli zrejme k prekvapivému výsledku. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Amazon, facebook, Google, Walmart

Diskusia (0 reakcií)