Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slabú ukrajinskú vládu nechú ani ľudia, ani poslanci, odvolať ju nedokázali

16.02.2016, 21:11 | ČTK

Ukrajinský parlament neodvolal vládu Arsenija Jaceňuka, ktorá čelí tvrdej kritike za pomalý postup pri reformách. Po búrlivej rozprave nakoniec pre vyslovenie nedôvery hlasovalo len 194 poslancov, k pádu vlády je potrebných najmenej 226 z celkom 450 zákonodarcov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Ukrajina

Ešte predtým ale snemovňa vyjadrila 247 hlasmi s prácou vlády v uplynulom roku nespokojnosť. Medzitým niektorí poslanci opustili sálu, aby umožnili kabinetu hlasovanie o nedôvere prečkať.

„V parlamente vznikla paradoxná situácia: poslanci označili prácu vlády za neuspokojivú, ale nedokázali ju odvolať,“ napísala ruská agentúra TASS. „Snemovňa pokazila odvolanie vlády,“ zdôraznila ukrajinská agentúra Unian.

K zmene vlády, ktorá prechádza krízou a s ktorou je nespokojných 70 percent Ukrajincov, vyzval sám prezident Petro Porošenko. Uviedol, že nový kabinet by mal vzniknúť na základe doterajšej prozápadnej parlamentnej väčšiny, na nové parlamentné voľby Ukrajina podľa prezidenta nemá čas.

„Výsledky dnešného hlasovania formálne neviedli k odstúpeniu vlády, ale aj tak predviedli, že táto vláda nemá podporu parlamentu, nedokáže presadzovať zákony,“ vyhlásil šéf poslaneckého klubu prezidentskej strany Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko. V rozprave vyčítal vláde, že len bráni svoje dôchodky, ale nič nerobí a v krajine sa nič nemení.

Budúce hlasovanie o nedôvere vláde smie podľa pravidiel nasledovať až na ďalšej schôdzi parlamentu.

Podľa denníka Ukrajinska pravda k Jaceňukovmu prežitiu pomohli aj poslanci opozičného bloku, ktorí opustili rokovaciu sálu. V rozprave pritom jeden z predákov tejto formácie mával putami a požadoval všetkých ministrov zavrieť do väzenia. Opozičný blok vznikol na základe Strany regiónov proruského prezidenta Viktora Janukovyča, zvrhnutého vo februári 2014.

Pre pád vlády nehlasovali ani poslanci Jaceňukovej strany Ľudový front, ktorá je druhou najsilnejšou v štvorčlennej vládnej koalícii. Strana bývalej premiérky Julie Tymošenkovej oznámila, že z vlády sťahuje svojho jediného ministra.

Jaceňukova vláda sa pri svojom vzniku v decembri 2014 opierala o koaličnú väčšinu pozostávajúcu z 288 hlasov. Vlani v septembri ale z koalície vystúpila Radikálna strana, a tak sa počet koaličných poslancov zmenšil na 274. Jaceňukov Ľudový front mal po parlamentných voľbách 82 zákonodarcov.

A. Jaceňuk bol prvýkrát na čelo vlády menovaný po Janukovyčovom páde vo februári 2014 ako najmladší premiér v ukrajinských dejinách a s historicky rekordnou podporou 371 poslancov.

V súčasnosti podľa prieskumov vládu podporuje osem percent Ukrajincov, oproti 70 percentám, ktorí si želajú jej demisiu, pripomenula agentúra AFP a dodala, že ani hospodárska bilancia nie je nijak žiarivá. Vláda, ktorá tiež čelí separatizmu na východe krajiny, síce úspešne reštrukturalizovala štátny dlh, ale jej reformy sú nedostatočné a hrubý domáci produkt predvlani klesol o takmer sedem percent a vlani o 10 percent. Ukrajinská hrivna prišla o dve tretiny svojej hodnoty, čo viedlo k inflácii vo výške 43 percent v minulom roku a prudkému oslabeniu kúpnej sily Ukrajincov.

„Jaceňuk sklamal nielen Ukrajincov, ale neuspokojil ani očakávania Západu,“ povedal AFP analytik Mykola Davyďuk. „Úrady utláčajú (podnikateľov) ako by sa nič nestalo, colnice kradnú ako by sa nič nestalo. Sľuboval bojovať proti korupcii, ale nič sa nestalo,“ dodal.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)