Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budeme bohatší ako Taliani. Čo sa deje v tretej najväčšej ekonomike eurozóny

14.05.2018, 05:10 | Peter Brejčák | © 2018 News and Media Holding

Tretia najväčšia ekonomika eurozóny dlhodobo stagnuje a hromadí dlhy. Aj keď Taliansku pomohli reformy zavedené v posledných rokoch, stále neboli dostatočné. Navyše až 18 miliónov ľudí žije v ohrození chudobou – čo je takmer tretina populácie.

  • Tlačiť
  • 10

Ešte pred začiatkom hospodárskej krízy boli Taliani oproti Španielom bohatší o desať percent – konkrétne vo vyjadrení hrubého domáceho produktu na obyvateľa, prepočítaného podľa parity kúpnej sily. Táto situácia sa však minulý rok obrátila a do roku 2023 majú byť podľa predikcie Španieli bohatší oproti Talianom už o sedem percent.

V nasledujúcich piatich rokoch sa má podľa predpovede Medzinárodného menového fondu situácia obrátiť aj v prípade niektorých krajín bývalého východného bloku, a to aj Slovenska či Českej republiky.

Zmena situácie je spôsobená dlhodobou ekonomickou stagnáciou Talianska. Tamojší HDP stagnuje v podstate od roku 2000, keď bol na úrovni 96 percent referenčného roku 2010 (= hodnota 100). Aj keď v predkrízovom období došlo k miernemu rastu, v druhej vlne recesie sa od roku 2012 výkon ekonomiky zmenšoval a na úroveň 2010 sa dostal až minulý rok.

Pre porovnanie – výkon slovenskej ekonomiky bol na prelome tisícročí na úrovni 61 percent oproti hodnote v roku 2010 a odvtedy dokázala svoj produkt zvýšiť o takmer štvrtinu.

Stagnácia a nedôvera občanov vo vládu, že dokáže obnoviť tvorbu pracovných miest a ekonomický rast, je zároveň dôvodom, prečo viac než polovicu hlasov v nedávnych parlamentných voľbách získali strany vykazujúce protisystémové prvky populizmu, nacionalizmu a euroskepticizmu.

Neprehliadnite

Nepriaznivý ekonomický vývoj Talianska – a jeho prípadná neschopnosť splácať dlhy, ktoré sú v pomere k výkonu ekonomiky v EÚ druhé najvyššie po Grécku –, je zároveň 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy chudoba, ekonomika, kríza, Taliansko