Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci tak autá ešte nikdy nenakupovali

13.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: RegioJet posilňuje vlaky medzi Bratislavou a Košicami

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy

TREND.24

V prvý februárový deň odídu naši policajti nielen do Macedónska, ale aj do Slovinska. Vláda na svojom zasadnutí odobrila dva materiály, ktoré o vyslaniach informujú. „Schválili sme 25 policajtov do Macedónska na žiadosť macedónskeho ministra vnútra a rovnako tak pokračovanie misie v Slovinsku v počte 20, čiže 1. februára vysielame 45 policajtov do jednotlivých častí,“ vysvetlil po zasadnutí vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu existuje základná úloha, ktorou je súboj s nelegálnou migráciou. Slovensko k nej zaväzujú národné i európske predpisy, priblížil.

Na energetickú bezpečnosť Slovenska bude dozerať nový orgán. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila založenie výboru Bezpečnostnej rady SR pre energetickú bezpečnosť. Vo výbore bude mať zastúpenie okrem ministerstva hospodárstva aj ministerstvo vnútra či zahraničných vecí.

Minulý rok sa na Slovensku zaregistrovalo najviac nových osobných automobilov v celej histórii sledovania od roku 1993. Ako informoval Zväz automobilového priemyslu SR, vlani sa celkovo zaregistrovalo takmer 78-tisíc osobných vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 8 %. Malých úžitkových automobilov sa vlani zaregistrovalo takmer 7 300, čo predstavuje 30-percentný medziročný nárast. Najviac sa v minulom roku predávali v kategórii osobných automobilov vozidlá značky Škoda. Tá dosiahla vyše 21-percentný trhový podiel. Nasleduje Volkswagen s necelým 10-percentným podielom a Hyundai s 8-percentým trhovým podielom. Na ďalších miestach sa umiestnili automobily značky Kia, Peugeot, Opel, Dacia, Renault, Citroen, Suzuki, Ford a Merceds-Benz. Medzi malými úžitkovými automobilmi mal najväčší trhový podiel Fiat (24 %), Peugeot (15 %) a Citroen (14 %).

Zdroj: SITA

Súkromný dopravca RegioJet od nedele 17. januára posilní všetky svoje diaľkové vlaky medzi Bratislavou a Košicami. V každej súprave bude päťsto miest na sedenie a opäť budú radené aj reštauračné vozne. Ako spoločnosť v stredu informovala, aktuálne predĺžila svoje súpravy zo šesť na desať vozňov a má všetko pripravené k nasadeniu vlakov s trinástimi vozňami.

Tržby v priemysle na Slovensku rástli v novembri medziročne o 11,9 %. Zvýšili sa najmä pre rast v ťažbe a dobývaní o 15,3 %. Ďalej v priemyselnej výrobe to bol rast o 12,5 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 8,9 % a v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov o 6,5 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), z odvetví priemyselnej výroby zvýšenie tržieb bolo najmä vo výrobe dopravných prostriedkov o 26,5 %. Ďalej to bolo vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 18,8 %, výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 10,4 % a vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 5,1 %. Tržby klesli len vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 2 %.

Spoločnosť Lidl otvorí na prelome februára a marca nové logistické centrum v Seredi. So zastavanou plochou bezmála 52-tisíc metrov štvorcových patrí medzi najväčšie logistické centrá spoločnosti v Európe. Prácu v ňom nájde približne dvesto ľudí v sklade a administratíve. Lidl už podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Bezáka má vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Obchodný reťazec je prvým investorom v priemyselnej zóne Sereď - juh, ktorá má rozlohu 240 hektárov. Po dvoch centrálnych skladoch v Nemšovej a Záborskom ide už o tretie logistické centrum spoločnosti na Slovensku.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval v prejave na zväčšenie množstva a sily jadrového arzenálu krajiny, informovali štátne médiá. Kim vyslovil výzvu týždeň po tom, čo jadrový test v Severnej Kórei vyvolal odsudzujúce reakcie susedných krajín a Spojených štátov.

Militantné zoskupenie Islamský štát nie je pre vyše deväť percent Turkov teroristickou organizáciou a viac ako päť percent obyvateľov Turecka sa netají podporovaním jeho aktivít. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorého výsledky prevzala agentúra Reuters. Anketa pod názvom Prieskum sociálnych trendov v Turecku sa uskutočnila v novembri na vzorke vyše 1500 obyvateľov tejto 78-miliónovej členskej krajiny NATO, kde prevažujú vyznávači sunnitského islamu.

Dánska vláda rozhodla o predĺžení dočasných pasových kontrol na svojich hraniciach s Nemeckom, ktoré sa budú vykonávať minimálne do 3. februára. Oznámilo to dánske ministerstvo pre integráciu, ktoré citovala agentúra Reuters. Dánsko zaviedlo kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom 4. januára, a to na počiatočné obdobie desiatich dní. V stredu dánska vláda rozhodla, že kontroly predĺži o ďalších 20 dní, teda do 3. februára. „Stále existuje vážne riziko, že sa v Dánsku nahromadí veľké množstvo nelegálnym migrantov,“ uviedlo podľa agentúry DPA na margo predĺženia dánske ministerstvo pre migráciu.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy TREND.24