Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenská lieková tragédia

11.03.2009 | Gabriel Beer | Rado Baťo | Ján Záborský

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

18.03.2009 | Magister

Pracujem vo farmácii ako profesionál. K článku by som chcel dodať, prečo chcú "zvýšiť náklady" pre nemocnice zvýšením marže na 9 percent. Pretože sa prišlo na to, že marža okolo 2% nepokrýva ani len náklady na prefinancovanie úveru distribučky, ktorá si musí požičať na preklanutie obdobia do úhrady faktúr zo strany nemocníc. A býva to často viac ako pol roka. To ešte nerátam náklady na skladovanie, rozvoz, certifikáciu. Určite je to málo ale neviem či 9% je optimum, preto je nadsadené aby sa vytvoril priestor poskytnúť prípadnú zľavu z ceny.
Výsledkom súčasnej marže je nedostupnosť liekov, pretože aj distribútor je podnikateľ a nerobí biznis pre vytváranie strát. V praxi to vyzerá tak, že sa jednoducho vyhne takýmto transakciám. Stručne povedané všetko má svoju cenu aj zabezpečenie distribúcie a nie je možné od stola na ministerstve povedať že 2% stačia.....Netvrdím že 9 % je akurát, možno je to veľa ale toto vyrieši konkurencia poskytovaním zliav.
Prečo zdravotníctvo má stále menej peňazí aj keď sa úhrady znižujú a zvyšuje sa spoluúčasť pacientov? Tu nie je problém. Problém je v tom, že enormné množstvo lekární a aj ambulancií si vynahradzujú straty písaním receptov. A to sú skutočné miliardy. Prečo stále nechcú zaviesť ročné výpisy pacianta o vydaných liekoch? Lebo v tom idú takmer všetci a biznis by sa im rozsypal. Mnohí sa čudujú, ako môže toľko lekární fungovať? Odpoveď nechám na Vás.
Takže nehľadajte kozmetické zmeny ale riešenie podstaty problému.

18.03.2009 | Rado Baťo

1. konkurencia maržu nevyrieši, pretože sa má počítať z maximálnej ceny, nie z ceny dohodnutej medzi dodávateľom a nemocnicou. Navyše nevidím logiku riešenia neefektívneho hospodárenia nemocníc zdražením liekov.
2. Nevedel som, že lekárne môžu predpisovať lieky.

18.03.2009 | Magister

ale je ľahké dohodnúť sa z ambulanciami a podeliť sa o "zisk".
Ad konkurencia: samozrejme maržu príliš neovplyvní ale zvýši dostupnosť liekov a to je súčasný problém. Vytekanie peňazí je úplne iný a vypuklý problém ktorý som naznačil v prvom príspevku.

18.03.2009 | Rado Baťo

1. Ja viem, že lekárne nemôžu predpisovať lieky, to bola len taká provokácia-:) Podľa mňa z hľadiska výdavkov na lieky je oveľa závažnejší problém indukovaná preskripcia a predražené lieky pretláčané cez kategorizáciu, než dohody medzi lekármi a lekárňami, to je skôr problém nekalej konkurencie (teda kam predpísané lieky idú). Hoci je závažný.

2. Ministerstvo zdravotníctva nám nebolo schopné poslať názov jediného lieku, ktorý by bol nedostupný pre nemocnice z titulu degresívnej marže. Podľa mňa treba riešiť neefektívne hospodárenie nemocníc, nie zvyšovať maržu za lieky. Lebo potom sa to predražuje dvakrát - dotovaním oddlženia nemocníc a vyššou cenou liekov

20.03.2009 | ajem

Ja len dodám, že rastové hormóny nie sú jedinou drahou liečbou, ktorá sa musí brať od Martek Medical. A fičúrsky pánko s fúzkami si sedí v parlamente akoby sa nechumelilo. A ešte jeden zásah do čierneho - pán "hlavný odborník" na neurológiu drzo prizná, že s firmou TEVA, ktorá je celosvetovo známa svojími "neštandardnými" marketingovými aktivitami, bol na Havaji. Je verejným tajomstvom, že pán hlavný odborník má k niektorým zamestankyniam (konrétne jednej) uvedenej spoločnosti viac než kladný vzťah. Hoci sa spomínanému ochoreniu nikdy nevenoval, naďalej rozhoduje o liečbe a nie sú zriedkavé prípady, keď napriek návrhu ošetrúceho lekára - experta, odporučí liečbu produktom vyššie menovanej spoločnosti. Žiaľ, na Slovensku sa darí takýmto "šikovným" ľuďom bez štipky sebareflexie a morálnych zásad. Dalo by sa ešte dlho, ale načo? Potom sa čudujeme, že to s financiami, a zvlášť v zdravotníctve, ide dolu vodou. Úrad boja proti korupcii tíško vegetuje, daňové kontroly sú taktiež utópiou.

21.03.2009 | Luby

V clanku boli spomenute myslim dva konkretne lieky, u ktorych akosi zvlasne nedoslo k znizeniu navrhovanej ceny:

http://www.nobelplu...
http://www.nobelplu...

zaujimave je pozriet si aj graf vyvoja cien pri tychto produktoch....

Luby