Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenská vláda neustúpila učiteľom, tisícky sú pripravené štrajkovať

21.01.2016, 16:02 | ČTK

Slovenská vláda neustúpila nespokojným učiteľom, ktorí ešte do marcových parlamentných volieb požadujú okrem iného zvýšenie platov a viac peňazí, ktoré štát vynakladá na vzdelávanie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

školstvo

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) po štvrtkovom stretnutí s ministrom školstva Jurajom Draxlerom oznámili, že sú pripravení vstúpiť od pondelka do neobmedzeného štrajku a že v tento deň plánujú zorganizovať demonštráciu v Bratislave. Do štrajku sa doteraz prihlásila len asi desatina učiteľov.

„Vyčerpali sme všetky možné formy, aby sme upozornili na nedostatočné ohodnotenie zamestnancov a na to, že do školstva prúdi málo peňazí. Nevidíme žiadne iné riešenie, než siahnuť ku krajným nátlakovým akciám, aby sa niečo zmenilo,“ povedal novinárom zástupca ISU Branislav Kočan.

Iniciatíva učiteľov tento mesiac vyhlásila štrajkovú pohotovosť a vládu Roberta Fica vyzvala na splnenie svojich požiadaviek. Ministerstvo školstva reagovalo, že od roku 2012 platy pedagógov stúpli o viac ako pätinu a že sú o zhruba šestinu vyššie ako priemerná mzda v krajine. Napriek tomu ohodnotenie slovenských učiteľov zaostáva za vyspelými krajinami.

„So samotnými požiadavkami, ktoré sú ultimatívneho charakteru, ja pracovať neviem. Pre mňa nie je technicky možné (do volieb) zvolať parlament a zmeniť rozpočtovú kapitolu ministerstva školstva o viac ako pol miliardy eur,“ povedal J. Draxler po stretnutí so zástupcami nespokojných učiteľov. Minulý týždeň minister označil protest učiteľov za politicky motivovanú akciu pred voľbami.

Slovenské školstvo zažilo štrajk naposledy v roku 2012. Učitelia a ďalší zamestnanci škôl vtedy týmto spôsobom tiež protestovali za vyššie platy a za viac peňazí, ktoré štát vynakladá na vzdelávanie.

Odbory po troch dňoch štrajk prerušili, aj keď vláda ich požiadavky splnila len čiastočne. Štrajk vtedy organizoval odborový zväz pracovníkov školstva a vedy, ktorý je najväčšou organizáciou svojho druhu v slovenskom školstve a ktorý sa k najnovšej protestnej akcii svojich kolegov nepripojil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy školstvo