Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vláda očakáva, že vyberie na daniach a odvodoch viac

15.02.2016, 13:05 | ČTK

Slovenská vláda očakáva, že štát tento rok a v ďalších dvoch rokoch získa na daniach a povinných odvodoch viac peňazí, než pôvodne predpokladala. Dôvodom je znižovanie nezamestnanosti vďaka rastu ekonomiky a vyššia úspešnosť výberu daní a odvodov. Lepšie výsledky by mali prispieť k ozdraveniu verejných financií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Na roky 2016 až 2018 zvýšilo slovenské ministerstvo financií odhad daňových a odvodových príjmov o 369 až 444 miliónov eur ročne, čo zodpovedá 0,4 až 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Lepší výber daní a odvodov v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi, a to o 489 miliónov eur, očakáva ministerstvo financií aj za minulý rok. „Pozitívne výsledky z trhu práce a investície sa prejavili v plnení daňových povinností a z pohľadu štátu v plnení štátnej kasy," povedal minister financií Peter Kažimír.

Slovenský premiér Robert Fico v reakcii na spomínanú prognózu povedal, že v roku 2018 by krajina mohla dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Ficova jednofarebná vláda sociálnych demokratov pôvodne počítala so splnením tohto cieľa už v budúcom roku. Podľa Kažimíra by deficit verejných financií krajiny za minulý rok mal skončiť blízko plánovanej úrovne 2,49 percenta HDP.

P. Kažimír povedal, že plánované vyššie príjmy štátu z daní a odvodov umožnia tento rok dodržať deficit verejných financií na úrovni 1,9 percenta HDP. Splnenie tohto cieľa bude ale závisieť od novej vlády, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb.

K zlepšeniu stavu štátnych financií prispeje podľa ministerstva financií tiež investícia automobilky Jaguar Land Rover (JLR) do výstavby novej továrne na Slovensku. P. Kažimír uviedol, že investícia JLR po spustení výroby v závode pri Nitre, čo sa očakáva v roku 2018, prispeje k zvýšeniu príjmov štátu a samosprávy o 260 miliónov eur ročne.

Spomínaný vyšší výnos štátu z daní a odvodov by do značnej časti pokryl požiadavky nespokojných učiteľov a zdravotných sestier, ktorí ani nátlakovými akciami neprinútili Ficovu vládu k zvýšeniu platov alebo k vyčleneniu viac peňazí do školstva.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy dane, MF SR, odhad, odvody, výber, vyšší