Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenské firmy si mädlia ruky pre biznis s Iránom

21.01.2016, 16:34 | SITA | ČTK | TREND.sk

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Elektronický výber mýta na Slovensku v roku 2015 dosiahol rekordných 187,45 mil. eur. V porovnaní s rokom 2014 je to o 4,06 mil. eur, resp. o 2,2 % viac. Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia zaplatili z celkovej sumy 43,3 %. Najvyšší podiel patrí zároveň prevádzkovateľom nákladných vozidiel. Čo sa týka elektronickej diaľničnej známky, ktorá sa začala používať od tohto roka, začiatkom tohto týždňa ju malo 29,83 % zo skontrolovaných osobných áut. Zvyšných 69,30 % automobilov môže ešte stále využívať platnosť ročnej diaľničnej nálepky 2015 do konca januára tohto roka, prípadne tridsaťdňovej diaľničnej nálepky z minulého roka, ktorej platnosť končí v niektorom dni januára.

Národný futbalový štadión (NFŠ), za ktorým stojí podnikateľ Ivan Kmotrík, môže stavať Strabag. Informoval o tom vo štvrtok portál sme.sk s tým, že ponúkol v tendri na jeho výstavbu najvýhodnejšiu ponuku. „Ak by Strabag tender vyhral, išlo by o jeho druhý štadión. Len vlani dokončil prestavbu futbalového štadióna Spartaka Trnava, ktorý vlastní Vladimír Poór. Stavbári ho dokončili vlani v lete a stál zhruba 30 mil. eur. Kabinet Roberta Fica naň prispel približne piatimi miliónmi eur,“ uviedol portál sme.sk.

Iránci oslavujú výročie islamskej revolúcieZdroj: SITA/AP

Medzi Slovenskom a Iránom sa rysuje spolupráca v oblasti výstavby ekologických ropných zásobníkov. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR. Výška predrokovaných kontraktov je 100 miliónov eur, uviedol rezort financií s tým, že okrem výstavby ekologických ropných zásobníkov sa slovenskí podnikatelia dohodli s iránskymi partnermi aj na výrobe ľahkých vrtuľových lietadiel.

Európska centrálna banka (ECB) bude revidovať a pravdepodobne prehodnotí svoju menovú politiku na marcovom zasadaní, keďže vývoj inflácie v eurozóne je horší, ako sa očakávalo. Povedal to vo štvrtok po zasadaní banky jej šéf Mario Draghi. Podľa analytikov, ak sa výhľad inflácie a globálneho ekonomického rastu bude naďalej zhoršovať, ECB by mohla revíziu menovej politiky využiť na podstatnejšie zmeny programu nákupov aktív. ECB v súlade s očakávaniami ponechala vo štvrtok úroky na nezmenenej úrovni.

Spoločnosť Volkswagen Slovakia bude mať nového šéfa. Od februára sa stane predsedom predstavenstva Ralf Sacht. Viac informácií.

Britský minister financií George Osborne nominuje na post šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) v ďalšom funkčnom období súčasnú šéfku Christine Lagardeovú. Bolo by to jej druhé obdobie na poste šéfky MMF. Jej kandidatúru podporujú aj ďalšie krajiny. Ch. Lagarde nemá zrejmých protikandidátov a je pripravená v tejto funkcii ďalej pôsobiť, jej aktuálne päťročné funkčné obdobie sa končí 5. júla. Komplikáciou pre Ch. Lagardeovú môže byť to, že v decembri francúzsky súd rozhodol, že musí čeliť súdu, ktorý sa týka vyplatenia sumy vo výške približne 400 mil. eur podnikateľovi Bernardovi Tapiemu v období, keď bola francúzskou ministerkou financií.

Spoločnosť Deutsche Bank očakáva, že za rok 2015 vykáže celoročnú čistú stratu vo výške približne 6,7 mld. eur. Výsledky spoločnosti negatívne ovplyvnili odpisy, súdne spory a náklady na reštrukturalizáciu. V októbri Deutsche Bank prekvapila trhy, keď informovala o historickej strate 6,2 mld. eur v treťom štvrťroku. Banka odhaduje, že v štvrtom kvartáli vykázala pri výnosoch vo výške 6,6 mld. eur čistú stratu v sume 2,1 mld. eur. Vedenie banky v októbri oznámilo zrušenie 15-tisíc pracovných miest, mzdové obmedzenia a znižovanie dividend v nasledujúcich dvoch rokoch.

Predaje nových áut v Európe sa v roku 2016 pravdepodobne zvýšia o približne 2 %, informovalo vo štvrtok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Predaje v roku 2015 aj napriek dobrému roku neprekonali maximum 15,5 mil. áut z roku 2007. Počet registrácií nových áut sa v Európe v roku 2015 zvýšil o 9,3 %.

Výroba áut vo Veľkej Británii sa v roku 2015 dostala na desaťročné maximum. Produkcia áut v krajine sa vlani zväčšila o 3,9 % na 1,59 mil. vozidiel. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od roku 2005. Jaguar Land Rover v minulom roku vyrobil takmer 490-tis. vozidiel. Produkcia vozidiel BMW v Oxforde a Toyoty v strednom Anglicku tiež výrazne posilnila. Viac ako tri štvrtiny automobilov vyrobených vo Veľkej Británii sa predávajú v zahraničí.

Členovia nového moldavského vládneho kabinetu vo štvrtok v parlamente zložili sľub. Predchádzali tomu v stredu násilné protesty odporcov novej proeurópskej vlády, ktoré v stredu večer pred parlamentom prerástli do potýčok s políciou. Účastníci protestov žiadajú demisiu novej vlády a vypísanie predčasných volieb. Niektorí z demonštrantov žiadali, aby Moldavsko malo tesnejšie vzťahy s Ruskom, iní chceli od novej vlády dôslednejší boj s korupciou.

Americké aerolinky United Airlines kúpia od firmy Boeing 40 menších lietadiel. Katalógová hodnota objednávky je 3,2 miliardy USD, konečná cena pri väčších objednávkach však býva nižšia. Správa United Airlines je veľkou ranou pre firmu Bombardier, ktorá dúfala, že sa jej podarí prilákať veľkých zákazníkov, ako práve United, napísala agentúra Reuters.

Grécka ekonomika v minulom roku klesla o približne 0,5 % a pravdepodobne bez výrazného prílevu investícií ostane v recesii aj v tomto roku. Uviedla to vo štvrtok grécka nadácia pre výskum ekonomiky IOBE. Pod miernejší ako očakávaný prepad gréckej ekonomiky sa podpísal silný turizmus a lacnejšie energie. Slabšie euro navyše pozitívne vplývalo na platobnú bilanciu. Investície však ostávajú naďalej nízke.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)