Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské hranice sa zmenia. Kiska ratifikoval zmluvy s okolitými štátmi

02.06.2017, 16:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Obvineniam z falšovania emisných testov čelí v Nemecku aj výrobca luxusných automobilov Audi.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

TREND.24

Prezident Andrej Kiska ratifikoval Zmuvu medzi Slovenskou republikou, Českou republikou a Rakúskou republikou o trojštátnom hraničnom bode Dyje-Morava. Vláda pred dvoma rokmi schválila návrh na určenie nepohyblivej riečnej hranice s Českou republikou a Rakúskom v oblasti trojštátneho hraničného bodu Dyje-Morava. Ako sa uvádzalo v dokumente, ktorý na rokovanie predložilo ministerstvo vnútra, hranica situovaná v riečnom koryte Moravy bola pohyblivá. Z technického a hospodárskeho hľadiska je však podľa ministerstva výhodnejšie tento stav zmeniť. Nepohyblivý stav znamená, že sa štátna hranica neprispôsobuje prirodzeným zmenám riečneho koryta.

Hraničný trojbod Dyje-Morava sa nachádza v koryte rieky Morava v ústí rieky Dyje do Moravy. Trojbod spadá do katastrov obcí Sekule (SR), Lanžhot (ČR) a Hohenau an der March (Rakúsko). Stanovenie nepohyblivej hranice obmedzí časté zmeny v katastroch dotknutých štátov, obmedzí sa tiež rozsah nutných zameriavacích prác na zistenie aktuálneho stavu hranice a medzištátne vodohospodárske orgány si po zmene budú môcť sami určiť, či a v akej miere je potrebné upravovať koryto do pôvodného stavu, a to bez iniciatívy orgánov spravujúcich štátnu hranicu. Stabilizovanie hranice má tiež prispieť k stabilizácii výmery prihraničných katastrálnych území, čo v konečnej miere postupnou aplikáciou na ďalších štátnych hraniciach stabilizuje výmeru štátneho územia Slovenskej republiky.

Novela zákona o mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic je v rozpore s medzinárodným dohovorom o účasti verejnosti na rozhodovaní vo veciach životného prostredia, ako aj s právom Európskej únie. Vyplýva to z právneho stanoviska, ktoré v piatok zverejnila organizácia VIA IURIS a zároveň upozorňuje aj na ďalšie body, ktorých súlad s ústavou je otázny.

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker oznámil v piatok na brífingu v rámci pracovnej návštevy nemocníc v Banskej Bystrici, že pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici vyčlenilo ministerstvo na rekonštrukciu v tomto roku 20 miliónov eur. „Začína sa verejné obstarávanie a verím, že začiatkom roka by sa už mohlo aj stavať. Celkovo plánujeme ešte investovať približne ďalších 40 miliónov eur do tejto nemocnice,“ oznámil minister.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta, Banská BystricaZdroj: Peter Buran - NMH

Na Okresnom súde Bratislava III už majú prípady, ktoré doteraz pre Mečiarove amnestie boli v trezore, svojich sudcov. Zákonným sudcom v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska je Karol Posluch. V kauze nezákonnej likvidácii dodávky Mercedes, ktorú tajná služba podľa výsledkov vyšetrovania použila na sledovanie Kováča mladšieho pred únosom, sa stal zákonným sudcom Roman Fitt. Informáciu agentúre SITA poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Zdôraznil, že procesný postup v uvedených trestných veciach je v plnej kompetencii zákonných sudcov. Ide o obsahovo rozsiahle trestné veci, preto je potrebný aj rozsiahly čas na oboznámenie sa s nimi a naštudovanie veci, aby na základe toho mohli zákonní sudcovia zvoliť ďalší procesný postup, dodal Adamčiak. Nález ÚS SR sa týka aj kauzy zmareného referenda, ktorú prokurátor podal na Okresný súd Bratislava I. Táto vec bola náhodným výberom pridelená novému zákonnému sudcovi Rollandovi Keménymu. V Zbierke zákonov vyšiel nález Ústavného súdu SR k amnestiám, stal sa tak účinným. Plénum ústavného súdu v stredu na neverejnom rokovaní rozhodlo, že parlament prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Mečiarove amnestie a aj milosť pre Michala Kováča ml. sú teda zrušené. Národná rada SR prijala uznesenia o ich zrušení 5. apríla. Poslanci uznesenie schválili 129 hlasmi naprieč celým politickým spektrom.

Prezident Andrej Kiska ratifikoval Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici. Zmeny priebehu štátnej hranice zakotvené v zmluve súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ a požiadavkou na preloženie hraničnej čiary do novovybudovaného koryta toku a s kompenzáciou úbytku štátneho územia vzniknutého týmito vodohospodárskymi úpravami. „Hlavným dôvodom novej zmluvy je potreba zmeny charakteru spoločnej štátnej hranice s Maďarskom na hraničných vodných tokoch z pohyblivej na nepohyblivú, teda nezávislú od prirodzených zmien korýt hraničných riek. Zmluvou sa súčasne upravuje výmena častí štátneho územia v rovnakej rozlohe, teda v pomere 1:1. Výmenou sa zohľadnia vykonané vodohospodárske a iné stavebné práce,“ vysvetlila vtedy pre agentúru SITA Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Nadobudnutím platnosti sa skončí platnosť Zmluvy medzi Československou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave režimu na štátnych hraniciach, ktorú podpísali 13. októbra 1956 v Prahe.

Použitie rezervy vo výške 50 mil. eur vyčlenenej pre nemocnice na iné účely nehodnotní analytik INEKO Dušan Zachar kladne. „Nevnímam pozitívne, že napriek prísľubu, očakávaniam a tomu, že v rozpočte bola vytvorená rezerva pre prípad zhoršeného vývoja v zdravotníckych zariadeniach, ktorý aj nastal, bola rezerva použitá na iné účely,“ reagoval pre portál vZdravotnictve.sk.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) je sklamaný z rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rozhodol o odstúpení USA od Parížskej dohody o zmene klímy. L. Sólymos považuje zmenu klímy za dôležitú globálnu otázku, ktorá sa týka každého z nás. Na ťahu je teraz podľa neho Európska únia, ktorá sa musí byť spolu s Čínou a Indiou lídrom svetového spoločenstva v boji proti klimatickej zmene. „Rozhodnutie prezidenta Trumpa považujem za sebecké a som z neho veľmi sklamaný. Ukázalo sa, že ekonomické záujmy v tomto prípade prevážili nad racionálnymi a odbornými argumentmi, na ktorých bola Parížska dohoda postavená,“ reagoval na Trumpov krok minister životného prostredia László Sólymos. Odstúpenie podľa neho znamená krok späť v boji proti klimatickej zmene. Zároveň vyjadril súhlas s tvrdením generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o tom, že zmena klímy je nepopierateľná a nezadržateľná a že riešenie klimatických zmien nám ponúka len možnosti, ktoré nemajú alternatívu. „Bez stávky na ekologické riešenia nás čaká šedivá budúcnosť,“ zacitoval slová šéfa OSN.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)