Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Náš agrosektor: dotácie mu stúpli o sedminu, no opustil ho každý jedenásty človek

15.11.2019, 08:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Politici obhajujú dotácie tvrdením, že slúžia na zveľaďovanie či aspoň udržiavanie sektorov strategických pre celú spoločnosť. Subvencie pre slovenský agrosektor možno zdôvodniť potrebou zvýšiť potravinovú sebestačnosť, ako aj tým, že poľnohospodárstvo dotujú aj iné krajiny. Pravdou však je, že subvencovanie fariem a poľnohospodárstvo treba na Slovensku zásadne prekopať, nakoľko upadá čoraz viac. Nič iné neukázali ani súhrnné štatistiky poľnohospodárstva za uplynulý rok.

  • Tlačiť
  • 4

Kým dotácie pre tuzemský agropotravinársky sektor vlani stúpli o 13 percent na 877 miliónov eur, záporné saldo zahraničného obchodu s potravinami sa prehĺbilo takmer o pätinu na 1,65 miliardy eur.

Zatiaľ čo vývoz slovenských potravín do cudziny klesol o percento, dovoz na Slovensko vzrástol skoro o šesť percent. Import potravín, ktoré by sa dali vyprodukovať aj v stredoeurópskych podmienkach, medziročne stúpol o 180 miliónov eur. Pre porovnanie, presne také celoročné tržby dosahuje najväčšia domáca mliekareň Rajo.

Exodus z vidieka

Osobitne bolestivé je, ako sa v tomto pilieri vidieckeho života vyvíja tvorba pracovných miest. Za minulý rok z neho odišlo až štyri a pol tisíca pracovníkov. Z pôvodných 48 500 ľudí v agrosektore k začiatku tohto roku zostalo len 44-tisíc.

Neprehliadnite

Počet farmárov klesá v celej Európe, ale nie tak dramaticky. V Európskej únii síce klesol o obdobných deväť percent z 10,3 milióna na 9,4 milióna osôb, avšak za oveľa dlhší čas, za roky 2012 až 2017.

Ešte horšie si Slovensko počína v európskych rebríčkoch farmárskej produktivity a šikovnosti. Údaje Eurostatu z predvlaňajšieho roku uvádzajú, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy agrárna reforma, agrosektor, dotácie