Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Náš agrosektor: dotácie mu stúpli o sedminu, no opustil ho každý jedenásty človek

15.11.2019 | Ivan Haluza

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

15.11.2019 | Runforfun

Priemrná výmera farmy na SLovensku 95 ha, Čechy 85 ha, Polsko 10 ha, MAdarsko 24 ha. 58 % farmarov v EU ma vymeru 5 ha. Tu je jedna z príčin. AK by sme mali veľa malých fariem, pomôžeme veľa malým majiteľom. Ale my zvýšením pomôžeme akurát pár veľkomajiteľom, veľkohospodárom, ktorí nakúpia viac chémie a vias strjov, zničia krajinu monokultúrou a potrebujú menej ľudí . CHodia po pliahc v špicatých topánkach a najdrahších autách. A drobní hodpodári ktorí dbajú aj na prírrodu a ekologiou utrú hubu.

15.11.2019 | chr

Presne tak ako napísal Run. Veľkostatkári na zlodejsku aktívne lobujú a bojujú proti malým farmárom za pomoci zatiaľ všetkých vlád. S jediným cieľom . Ovládnuť výmeru a poberať dotácie. A na drobných nič neostane a prvý sú perzekuovaný. Dokiaľ sa táto situácia nezmení , tak bude všetko ako doteraz a taký ako barónka Rožková alebo Vadalovci budú vykrádať dotačné schémy. Počkame a uvidíme či sa posunieme niekam....

15.11.2019 | IvanPe

Velkostatkari?
Myslis “nasich ludi” slobodne vo volbach volenych zastupcov ludu okradajucich stat?

15.11.2019 | martin33

Tak, tak velkostatkari si vylobovali zakony, ktore vyhovuju hlavne im:

Napr. §12 Zákona č. 504/2003 Z. z. o najme polnohospodarskych pozemkov:
(4) Ak užívateľ, ktorý pozemok užíva bez nájomnej zmluvy, preukáže, že vlastníkovi jej uzatvorenie navrhol a ten uzatvorenie nájomnej zmluvy do dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrhu neodmietol alebo nevyzval užívateľa pozemku na jeho vrátenie a prevzatie, pričom užívateľ vlastníka pri návrhu uzatvorenia nájomnej zmluvy upozornil na právne dôsledky jeho nekonania, predpokladá sa, že uplynutím dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrhu nájomnej zmluvy medzi nimi vznikol nájomný vzťah na neurčitý čas podľa § 6; to neplatí, ak vlastník pred doručením návrhu na uzatvorenie nájomnej zmluvy uzatvoril nájomnú zmluvu s inou osobou, ako je užívateľ pozemku.

Vlastnim asi 2ha zdedenej polnohospodarskej pody a ked prebiehali pozemkove upravy a zanikli existujuce najomne vztahy, okamzite mi prislo doporucene asi 10 navrhov najomnych zmluv od velkopodnikatelov, ktore som musel aktivne odmietnut (=zaplatit postovne za doporuceny list) inak by vznikol najomny vztah - samozrejme za minimalne zakonom definovane najjomne. Nakoniec som sa na prenajme dohodol s miestnym malym rolnikom.