Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenské ženy stále zarábajú menej ako muži. Výrazne

14.01.2016, 14:55 | ČTK

Ženy na Slovensku dlhodobo zarábajú menej ako muži, rozdiely pretrvávajú naprieč skupinou profesií a bez ohľadu na vzdelanie. Zastúpenie žien v politike a na ďalších verejných postoch v krajine je nízke. Vyplýva to z analýzy slovenského Štatistického úradu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Priemerná mzda žien na Slovensku sa v rokoch 2010 až 2014 pohybovala okolo troch štvrtín platu mužov, predvlani tento podiel dosiahol 76,9 percenta. Priemerná hrubá mesačná mzda žien dosiahla 834 eur, muži brali v priemere 1085 eur.

Výrazne menej zarábajú ženy v porovnaní s mužskými kolegami najmä na pozíciách riadiacich pracovníkov, kvalifikovaných zamestnancov či špecialistov. Z hľadiska vzdelania sú najväčšie rozdiely u pracovníkov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa a u absolventov stredných odborných škôl. Naopak, v porovnaní s celoštátnym priemerom platy žien menej zaostávajú za zárobkami mužov u mladšej generácie.

Neprehliadnite

Zatiaľ čo pri niektorých profesiách, okrem iného na postoch všeobecných lekárov, sú rozdiely v platoch medzi pohlaviami menšie, napríklad generálni riaditelia podnikov a organizácií predvlani v priemere zarobili až o takmer 44 percent viac ako ženy na rovnakom poste.

Zatiaľ čo ženy tvoria približne 51 percent obyvateľov 5,5-miliónovej krajiny, ich zastúpenie v politike či vo vedení samosprávy je oveľa nižšia. Podiel žien na celkovom počte poslancov parlamentu a zastupiteľstiev samosprávnych krajov sa pohybuje okolo 16 percent. V súčasnej vláde premiéra Roberta Fica po demisii ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej v roku 2014 zas nemá na ministerskom poste zastúpenie žiadna žena.

Aj v Česku majú ženy nižšie platy ako muži. Podľa minuloročnej analýzy portálu Platy.cz muži v priemere zarábali 30 450 českých korún (1 127 eur) a ženy 23 640 Kč (875 eur), čo zodpovedalo 77 percentám mzdy mužov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy diskriminácia