Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Exministri za SNS sa postavia pred súd pre pochybný 120-miliónový tender

23.02.2017, 12:45 | ČTK

Desať rokov od kontroverzného tendra, ktorý sprevádzali podozrenia z machinácií, sa pred súd postavia dvaja bývalí slovenskí ministri Marián Janušek a Igor Štefanov. Proces sa začne budúci týždeň, oznámil súd. Obom exministrom v prípade dokázania viny hrozí dlhoročné väzenie.

  • Tlačiť
  • 2

Kauza sa začala v roku 2007 za prvej vlády premiéra Roberta Fica, keď Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením M. Janušeka vypísalo tender v hodnote približne 120 miliónov eur na dodanie niektorých služieb pre čerpanie peňazí z fondov EÚ.

Oznámenie o súťaži bolo zverejnené na ťažko dostupnej informačnej výveske ministerstva. Do tendra sa prihlásilo jediné konzorcium, ktoré zákazku získalo a ktoré bolo podľa médií blízke politickej strane SNS. Práve SNS nominovala M. Janušeka do ministerskej funkcie.

Neprehliadnite

Po prepuknutí aféry M. Janušek v roku 2009 odstúpil z funkcie ministra výstavby a regionálneho rozvoja, v ktorej ho nahradil jeho stranícky kolega I. Štefanov. Ten predtým zastával vedúcu pozíciu v agentúre ovládanej Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja a podieľal sa na spomínanom tendri. Po oznámení slovenského najvyššieho kontrolného úradu, že súťaž sprevádzala pochybenia, bol I. Štefanov z postu ministra odvolaný. Zmluvu s víťazným konzorciom štát medzitým zrušil.

Polícia v prípade obvinila bývalých ministrov a ďalšie osoby v rokoch 2011 a 2012. Vyšetrovanie kauzy sa natiahlo aj kvôli tomu, že prokuratúra ju v minulosti vrátila polícii na došetrenie.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy svetová architektúra