Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenskí policajti budú chrániť hranice aj mimo EÚ, do Macedónska ich pôjde 25

05.01.2016, 16:47 | SITA

Slovensko vyhovie žiadosti macedónskeho ministra vnútra o pomoc pri ochrane hraníc jeho krajiny, ako aj pri zabezpečovaní verejného poriadku v Macedónsku. V stredu 13. januára by vláda mala odsúhlasiť vyslanie 25 policajtov s príslušným vybavením, odísť majú 1. februára, uviedol premiér Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Najväčším problémom, ktorému EÚ naďalej čelí, sú neregulované migračné toky z Turecka cez Grécko do Európy. Tie podľa neho prinášajú so sebou aj bezpečnostné riziká.

Premiér upozornil, že zníženiu prílevu migrantov pomáha počasie, nie efektívne opatrenia prijaté na úrovni EÚ. V súčasnosti prichádza do Európy tisíc až päťtisíc migrantov denne, čo R. Fico označil za neakceptovateľné čísla, ktoré ešte stúpnu s príchodom jari.

Pomôže aj Česko a Maďarsko

Macedónsko síce nie je členským štátom Európskej únie, ale je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín. V tejto súvislosti požiadalo krajiny Vyšehradskej štvorky o pomoc v boji proti ilegálnej migrácii, ako aj materiálnu podporu.

Česká vláda 21. decembra rozhodla o vyslaní 25 policajtov, ktorí tam budú pôsobiť od polovice januára do konca februára. Okrem toho Macedónsku poskytne na riešenie migračnej krízy 20 miliónov českých korún.

Z Maďarska 4. januára odišla 31-členná skupina policajtov, ktorá bude počas tohto mesiaca pomáhať na macedónsko-gréckych hraniciach.

Viac záujemcov ako miest

Slovenská republika v rámci pomoci pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie vyslala vlani v októbri do Maďarska 50-člennú policajnú jednotku a v novembri do Slovinska 20 strážcov zákona.

Minister vnútra Robert Kaliňák priblížil, že Slováci slúžili na 40 kilometrov dlhom úseku srbsko-maďarských hraníc, pričom za tú dobu zadržali 64 cudzincov. Zároveň avizoval, že misia v Slovinsku bude pokračovať.

Do európskej agentúry pre ochranu vonkajších hraníc EÚ (Frontex) poskytne SR 100 príslušníkov. „Sme v prebiehajúcej fáze výberového konania, kde je viacej záujemcov ako miest, takže môžeme urobiť výber tých najlepších,“ uviedol.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Fico, Macedónsko, policajt, vláda

Diskusia (0 reakcií)