Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí učitelia by si priali plat 1 500 eur, českým nestačí a vyšli do ulíc

07.11.2019, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

V Českej republike včera štrajkovali učitelia. Pedagógov vyhnal do ulíc nenaplnený sľub vlády Andreja Babiša. Ten pôvodne učiteľom sľúbil zvýšenie mzdových tabuliek o 15 percent, do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok sa však dostalo len desať percent. Štrajk podľa odborárov podporila takmer polovica škôl. Priemerná hrubá mzda českých učiteľov je aktuálne na úrovni 1460 eur.

  • Tlačiť
  • 5

Zhodou okolností je to podobná suma, akú by sami sebe dopriali slovenskí pedagógovia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva uskutočnila agentúra Focus ešte v minulom roku. Oslovení boli pedagógovia, študenti vysokých aj stredných škôl, učiteľských aj neučiteľských smerov, spolu štyritisíc respondentov.

Všetky oslovené skkupiny sa zhodli, že adekvátny plat učiteľa s desaťročnou praxou by mal byť na úrovni približne 1500 eur v hrubom za mesiac, teda zhruba 1,4-násobok priemeru v ekonomike.

V súčasnosti je priemerný plat pedagogických pracovníkov základných a stredných škôl a školských zariadení na úrovni 1200 eur, budúci rok má všetkým zamestnancom verejnej správy stúpnuť o desať percent.

Primeraný čistý plat podľa pedagógov, študentov pedagogických vied, ostatných vysokoškolákov a stredoškolákovZdroj: Inštitút vzdelávacej politiky

V prípade začínajúceho učiteľa by bol primeraný plat podľa účastníkov prieskumu približne 1130 eur v hrubom. Aktuálne pracujú začínajúci učitelia za plat o 250 eur menší – a to aj po 9,5-percentnom navýšení od septembra tohto roka.

Porovnateľná situácia

V porovnaní s vývojom miezd v ekonomike sú na tom učitelia v oboch krajinách zhruba rovnako. Českí aj slovenskí pedagógovia zarábajú približne 1,1-násobok priemerného platu v ekonomike a po januári stúpnu mzdové tabuľky na oboch stranách rieky Moravy o desať percent.

Ciele sú však ambicióznejšie u našich západných susedov. Českí odborári dlhodobo požadujú nárast priemerného platu učiteľov na 130 percent priemeru v ekonomike. Slovenskí odborári zatiaľ upozorňujú najmä na to, že vláda stále nesplnila svoj starý sľub ešte z čias druhého kabinetu Roberta Fica – zvýšenie na 1,2-násobok priemeru v hospodárstve.

Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na SlovenskuZdroj: TASR

Obe krajiny sú totiž k učiteľom rovnako macošské pokiaľ ide o odmeňovanie vzhľadom na dosiahnutý stupeň vzdelania. Slovenskí aj českí pedagógovia zarobia sotva dve tretiny toho, čo iní vysokoškolsky vzdelaní pracovníci v ekonomike. Obe časti bývalej federácie sú v tomto ukazovateli na chvoste rebríčka najvyspelejších krajín sveta OECD. Pre porovnanie – v Nemecku je plat učiteľa na úrovni sto percent platu vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca, v Poľsku na 80 percent. A s týmto umiestnením veľa nezmení ani budúcoročný nárast platov pedagógov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy platy, školstvo, učitelia, vzdelávanie