Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko bude musieť vrátiť stovky miliónov

29.09.2009, 14:03 | mm

Peniaze potečú späť do Bruselu pre chyby pri príprave eurofondových projektov

  • Tlačiť
  • 0

Slovenská republika bude musieť vrátiť Európskej únii stovky miliónov korún. Dôvodom sú chyby pri príprave projektov financovaných z eurofondov. Pre televíziu TA3 to povedal šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal.

Podľa bruselských audítorov boli najčastejšími prehreškami dodatky k zmluvám, týkajúce sa tendrov. Podľa B. Angyala sa kontrolóri pozerali na tieto dodatky ako na rokovacie konanie bez zverejnenia, čiže bez verejnej súťaže. 

O tom, že časť peňazí z Európskej únie sa bude musieť vrátiť, vie podľa TA3 aj ministerstvo financií. Inštitúcia podľa jej hovorcu Miroslava Šmála v súčasnosti rokuje s Bruselom o výške požadovaných príspevkov.

Zatiaľ ešte nie je jasné, ktoré firmy budú musieť peniaze vrátiť, či príjemcovia eurofondov, alebo štátne firmy, ktoré príspevky sprostredkovali. Podľa ministerstva financií ich budú musieť v prvom rade vrátiť príjemcovia. "Tieto finančné prostriedky budú musieť vrátiť jednotlivé firmy respektíve rozpočtové kapitoly, z ktorých došlo k neoprávnenému čerpaniu," doplnil hovorca ministerstva.

Finančné korekcie požadované Európskou úniou sa týkajú rokov 2004 až 2006.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy brusel, eurofondy

Diskusia (0 reakcií)