Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska odovzdal žezlo Čaputovej. Prezidentka hostila seniorov

15.06.2019 | TASR | TREND.sk

Diskusia (20 reakcií) Pravidlá diskusie

15.06.2019 | Ivan Petráš

Kiskovi Žaludi to môžu teraz naplno roztočiť.

15.06.2019 | Bjorni

Aby si "radiovku" este nedali ako officialnu pokryvku hlavy.
Žaludi mozu prekvapit.

16.06.2019 | zajo-

Prejav do CCCP

ten Copytánov prejav bol adresovaný do CCCP. Ako jediné zahraničné médium sa práve v CCCP venovali v správe aj Copytánovemu prejavu...

15.06.2019 | Emasculate

Davam bod za tie prsia a bradavky.

A nech smeracku mafiu a pištovu a kotlebovu spodinu aj yebne.

15.06.2019 | dalen

až to budú mať naplno roztočené, tak skončia Ficove Preludy

15.06.2019 | Julo 2018

K tomu len jedno : " Papier znesie všetko ". Realita sa ukáže , keď príde k jednaniam s parlamentom, udeľovaním amnestií vagabundom , atď. Na Slovensku okrem amnestií prezident je len figúrka ktorá nemá veľa právomocí , ale dokáže narobiť veľa zbytočných problémov z vlastnej " ješitnosti " alebo sledovaním vlastných cieľov.

15.06.2019 | ludo balazec

Co to mal ten Fico za svatbu, to sa niekto musel kuoli jeho neucasti na inauguracii ozenit ?
Nemohol normalne nahle onemocniet ?

15.06.2019 | gejza77

alebo umrieť ? :-)

15.06.2019 | oko

ved mozno ho aj slahlo. Cely zivot robi pre slovensko a stale sa nestal cisarom. toboz nie prezidentom, on alebo jeho chalanisko s reznom v ruke.. a vedla Danka by mu to aj svedcilo.
Sak kapitana muselo drbnut, ked spomenula Nato a o carskom rusku ani zmienka...

15.06.2019 | Monitor1

"Kiska predal žezlo Čaputovej."
To je 1. Apríl? A za koľko jej ho predal? :-)

15.06.2019 | Roman Kanala

Či to nebolo na splátky. Beda, ak bude s jednou z nich meškať.

15.06.2019 | wtf

to je jedno dolezite je, ze to bolo na splatky s len 13.99% urokom :D

15.06.2019 | atabaz

Koľko stálo to žezlo, ktoré Kiska "predal" Čaputovej?! Úroveň ovládania spisovnej slovenčiny upadá aj v práci profesionálov - novinárov?!

Slovo "predávať" používané vo význame odovzdávať je vplyv češtiny (předat zprávu - odovzdať správu).

Stále častejšie používanie češtiny v situáciách, v ktorých je dosť domácich slov na pomenovanie istých javov, ktoré netreba pomenovať českými výrazmi (no napriek tomu ich vo verejnej jazykovej komunikácii neprimerane pribúda), dokazuje, že Slovensko je v súčasnosti "v rukách" novej generácie "vzdelancov", ktorých reč od roku 1989 neformuje čítanie hodnotných textov, najmä beletrie (je to jedna z najmenej obľúbených činností súčasných mladých ľudí, len sa hanbia to priznávať, a aj keď majú zväčša domáce knižnice, ako sa na príkladných snobov patrí, knihy nečítajú, tie sú výzdobou interiéru - česť výnimkám).

Práve dnešok umožnil našim občanom porovnávať, vyhodnocovať. Tri televízie (Jednotka, Markíza, TA3) prinášali zábery z inaugurácie prezidentky a rozhovory s odborníkmi o nej. Televízia Markíza pozvala do tv. štúdia známeho českého odborníka na spoločenskú etiketu a protokol Ladislava Špačka. Jeho reč - kultivovaná po obsahovej i formálnej stránke, plynulá, logická, výstižná - bola ukážkou toho, ako už reč ohľaduplná voči adresátovi jazykového prejavu dokáže priaznivo si ho nakloniť, vzbudiť sympatie. Z reči našich slovenských odborníkov na etiketu a protokol (v Markíze a v TA 3) musel byť nejeden kritický divák mimoriadne rozladený. Časté opakovanie bezobsažných vsuviek typu "ako taký", jednoducho, jednoducho, slovné spojenia prevzaté z hovorovej češtiny , napríklad "tým pádom", "na každý pád", "každopádne" a i. , aj trikrát opakovaný začiatok vety alebo iná časť vety, časté "ekanie" (ééé, ééé) a predovšetkým - dôsledné vynechávanie mäkkého ľ, čo znamená úplné ignorovanie jednak tej skutočnosti, že mäkké ľ je charakteristickým jazykovým prvkom spisovnej slovenčiny (jej základom je stredoslovenčina)., jednak takej reality, že mäkké ľ používajú v súkromí i na verejnosti obyvatelia na väčšine územia Slovenska - na strednom a východnom Slovensku - a jeho vynechávanie vnímajú veľmi rušivo.

Keďže ani naši "odborníci" na spoločenskú etiketu nevedia, aký je rozdiel medzi spisovnou a štandardnou slovenčinou, občania si dnes vypočuli prejavy všetkých našich ústavných činiteľov (ktorých nemá kto v jazykovej kultúre usmerňovať) - končiaceho prezidenta Kisku, predsedu parlamentu Danka i prejav novej prezidentky Čaputovej v štandardnej, nie v spisovnej slovenčine.

Taká významná udalosť, akou bola inaugurácia, neumožňovala (nebolo by to vhodné), aby sa Ladislava Špačka redaktor niektorej televízie spýtal, či by bolo možné akceptovať v Čechách (podmieňovací spôsob je namieste, lebo realita je neporovnateľná so slovenskou), aby najvyšší ústavní činitelia (a nielen oni, ale aj iní politici, rovnako tak redaktori, moderátori rôznych médií) rozprávali na verejnosti obecnou češtinou, čo je nárečová podoba češtiny vyhradená iba súkromným hovorovým jazykovým situáciám. (Kto sleduje české televízie, vie, že to nie je možné.) Takou nárečovou podobou reči na verejnosti neprípustnou (vyhradenou len súkromiu) je na Slovensku štandardná slovenčina. Súčasným trendom na Slovensku je používať západoslovenskú nárečovú verziu spisovnej slovenčiny bez hlásky ľ (a s rôznymi čechizmami, napr, "tak vážny", "môžme", "môžte", aby ste "povedala" a i.) , ktorú sme dnes počuli aj v prejavoch prezidentov a iných verejných činiteľov či "odborníkov".

Ako to, že tí, ktorí majú ľuďom radiť , ako prijateľne verejne vystupovať, naši odborníci na spoločenskú etiketu, si neuvedomujú, že prvým predpokladom dobrého dojmu z vystupovania jednotlivcov na verejnosti vo vážnych spoločenských situáciách, je kultivovaná reč?

15.06.2019 | Roman Kanala

Takto o tom píšu v denníku Pravda Kali & Bejby:
https://nazory.prav...

16.06.2019 | atabaz

Mýlite sa. diskutér Roman Kanala, denník Pravda neposudzuje kriticky obsah prejavu prezidentky. Upozorňuje len na to, aby dodržala to, k čomu sa v ňom zaväzuje pred občanmi, rozhodne nesmie pripustiť, aby sa stala nástrojom politického boja, ktorý hlave štátu neprislúcha.

Ja sa k obsahu prejavu prezidentky vôbec nevyjadrujem, posudzujem formálnu stránku verejných vystúpení ľudí počas inaugurácie - posudzujem úroveň tej podoby slovenčiny, aká v ich interpretácii zaznela. Nebola to kvalitná spisovná slovenčina.

Bohužiaľ, naši najvyšší ústavní činitelia si neuvedomujú. že v situáciách verejných vystúpení na oficiálnej úrovni treba používať spisovnú slovenčinu v podobe, ktorú ustálila norma spisovného jazyka a ktorá je kodifikovaná v normatívnych príručkách. Táto podoba je záväzná pre všetkých používateľov jazyka. Nepoužívať ju znamená nielen porušovať zákon o štátnom jazyku, ale porušovať aj zásady slušného správania.
Používať nárečové prvky v reči , napríklad vynechávať mäkké ľ (západniari), rozprávať s prízvukom na predposlednej slabike (východniari) možno jedine v súkromí, napríklad v kaviarňach, v reštauráciách, na pracoviskách - kolegovia medzi sebou navzájom (ale už nie v komunikácii s klientom). Taká štandardná reč (nie je to spisovná reč) by sa nemala vyskytovať v rozhlasových a v televíznych diskusiách, vo vystúpeniach učiteľov pred žiakmi počas vyučovacích hodín (štandardnú formu reči - či dokonca nárečovú - môžu učitelia do vôle používať mimo vyučovania), štandardná slovenčina by nemala zaznievať vo verejných prejavoch politikov
v parlamente, v ich vystúpeniach pred občanmi počas nejakých slávností.

16.06.2019 | Roman Kanala

Já sa némylim. Brátyslávaci rády dávajú prízvuk káde-táde, hlávne ná prvu a prédposlenú slábiku. Ako Sérby a Chórvaty.

16.06.2019 | Don Quijote

Ďalší zakomplexovaný Stredoslovák z nejakej posrnej doliny, čo nám tu bude diktovať, ako máme rozprávať.

15.06.2019 | fedormaker

Fico sa naozaj nemohol zúčastniť. Využil jednostranný záujem médií a v jeho tieni sa odsťahoval od Basternaka k mame.

17.06.2019 | atabaz

To je seriózne, sympatické, že v redakcii Trendu urobili nápravu v nadpise článku.
Nedopatreniam sa niekedy nedokážu vyhnúť ani najväčší profesionáli. Nie nadarmo sa hovorí : "Kôň má štyri nohy, predsa sa potkne".

17.06.2019 | Roman Kanala

Hneď po zverejnení článku som ich na to upozornil v linku. Nič sa neudialo dva dni, kým toho nebola plná diskusia.