Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko má opäť podozrivý prípad ochorenia BSE

27.03.2003, 11:43 | SITA

Na Slovensku sa objavil dvanásty podozrivý prípad ochorenia BSE. Pozitívny výsledok testu zistili v stredu 26. marca pracovníci Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene u 70- mesačnej kravy z farmy Müller majiteľa Rolaň, s.r.o., Nová Baňa

  • Tlačiť
  • 0

Na Slovensku sa objavil dvanásty podozrivý prípad ochorenia BSE. Pozitívny výsledok testu zistili v stredu 26. marca pracovníci Štátneho veterinárneho ústavu (ŠVÚ) vo Zvolene u 70- mesačnej kravy z farmy Müller majiteľa Rolaň, s.r.o., Nová Baňa.

"Kravu zabili na bitúnku Veľké Bielice v okrese Partizánske, kde ju zaslali na naliehavé zabitie z dôvodu uľahnutia pred pôrodom. Vzorka mozgového tkaniva, predĺženej miechy, sa odobrala v rámci monitoringu BSE v Slovenskej republike," uviedol vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.

Vzorku mozgového tkaniva podozrivého zvieraťa ŠVÚ zaslal na potvrdenie na Pracovisko BSE Neruoimunologického ústavu SAV v Bratislave, ktorý by mal definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť prvý výskyt choroby šialených kráv na Slovensku v tomto roku najneskôr do pondelka 31. marca.

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Žiari nad Hronom v súvislosti s podozrením na výskyt BSE vydala veterinárne opatrenia, ktorými okrem iného zakázala predávať a premiestňovať hovädzí dobytok z farmy Müller.

Nariadila tiež vykonať súpis zvierat na farme, zistiť pôvod podozrivého zvieraťa, jeho rodičov a potomstva a miesta ich ustajnenia, pátrať po zdroji ochorenia a identifikovať potomkov pozitívneho zvieraťa. Telo podozrivej kravy sa na základe nariadenia veterinárnej správy neškodne odstráni vo veterinárnom asanačnom ústave N-Adova v Nitre a priestory bitúnku sa dekontaminujú.

Od začiatku tohto roka do 22. marca veterinári vyšetrili v rámci monitoringu BSE na Slovensku celkovo 17 155 vzoriek, všetky s negatívnym výsledkom. Vlani sa celkom vyšetrilo 66 798 kusov hovädzieho dobytka, pričom posledný prípad výskytu ochorenia sa zaznamenal 26. augusta 2002.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)