Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko má prijať vyše 1500 utečencov. Ako chce Brusel rozdeliť ďalších?

07.09.2015, 13:04 | TREND.sk | ČTK | SITA

Európska komisia bude od Slovenska požadovať, aby prijalo jeden a štvrť percenta z celkového počtu utečencov. Z celkového počtu 120-tisíc ich má byť 1 502.

  • Tlačiť
  • 3

Česko by sa malo podľa komisie postarať o 2 978 utečencov. Uvádza to holandský denník de Volkskrant a údaje potvrdil agentúre Reuters aj zdroj z komisie.

Jej šéf Jean-Claude Juncker má plán prerozdelenia utečencov oficiálne zverejniť v stredu.

Slovenskí aj českí predstavitelia možnosť povinných kvót pre prerozdeľovanie imigrantov v rámci Európskej únie dlhodobo odmietajú, rovnaký postoj majú aj niektoré ďalšie krajiny Európskej únie.

Premiér Robert Fico v pondelok o migračnej kríze rokuje s rakúskym spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom. Ako R. Fico vyhlásil v nedeľu v diskusnej relácii RTVS, povie mu, že Slovensko nie je za povinné kvóty.

„To nemôže byť náš príspevok, že ako barani, ktorí idú na bitúnok, podpíšeme kvóty,“ vyhlásil. Takisto avizoval, že okrem krajín Visegradskej štvorky, aj Rumunsko môže mať problém so schválením povinných kvót.

Podľa R. Fica nevieme ovplyvniť, či vo vlne migrantov a utečencov nie sú ľudia napojení aj na takzvaný Islamský štát.

V uvedenom celkovom množstve ľudí ide o žiadateľov o azyl, ktorí predstavujú záťaž najmä pre krajiny ležiace na vonkajších hraniciach Európskej únie. Z nich je v Taliansku 15 600 a v Grécku 50 400 utečencov. Najväčší podiel majú ale v súčasnosti Maďarsko (54-tisíc ľudí), kam utekajú migranti takzvanou balkánskou cestou.

Najväčší počet utečencov má podľa Európskej komisie prijať Nemecko (viac ako 31-tisíc), Francúzsko (24-tisíc) a Španielsko (skoro 15-tisíc). Najmenší podiel má naopak Malta (133) či Cyprus (274).

  • Tlačiť
  • 3

Tagy imigranti, utečenci