Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko sa dohodlo s OSN. Prijme ďalších utečencov

29.10.2018, 16:00 | TASR

Slovensko by malo dočasne prijať 250 utečencov. Zostať by mali na Slovensku šesť mesiacov odo dňa ich vstupu do krajiny. Vyplýva to z návrhu dohody medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, ktorú v pondelok zverejnilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy

azyl, OSN, utečenci

Výdavky spojené s ich ubytovaním, stravovaním a zabezpečovaním hygienických potrieb uhradí vláda SR. Utečenci by mali bývať v azylovom zariadení Migračného úradu MV SR v Humennom.

„Celkový počet dočasne prijatých utečencov a osôb pod ochranou môže byť počas platnosti dohody doplnený po odchode niektorých prijatých osôb do tretej krajiny o ďalšie osoby, nepresiahne však 250 osôb v akomkoľvek čase ich dočasného umiestnenia na území Slovenskej republiky,“ uvádza ministerstvo v predkladacej správe návrhu.

Neprehliadnite

Za výnimočných okolností sa môže obdobie ich pobytu na Slovensku rozhodnutím MV predĺžiť, kým nebudú migranti presunutí do tretej krajiny. Presuny utečencov na Slovensko a následne do ďalších krajín by mala financovať Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Dohoda by mala nadobudnúť platnosť dňom jej podpisu všetkými zmluvnými stranami. V pondelok ju MV predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy azyl, OSN, utečenci