Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko sa ženie za elektromobilitou. Vznikla aliancia pre batérie

05.10.2018, 15:30 | TASR

Na Slovensku bola založená Slovenská aliancia pre batérie (Slovak Battery Alliance). Slovensko sa tak podľa podpredsedu Európskej komisie (EK) Maroša Šefčoviča môže stať významnou krajinou nielen v oblasti automobilovej výroby, ale aj v oblasti elektromobility. Vznik aliancie oznámil Šefčovič na piatkovom brífingu v rámci Globsec Tatra Summitu 2018.

  • Tlačiť
  • 4

„Spoločne sa nám podarilo dohodnúť na tom, že dnes spúšťame Slovenskú batériovú alianciu a je to prvý krok k tomu, aby Slovensko zostalo naďalej nielen veľmocou vo výrobe automobilov, ale veľmocou vo výrobe elektrických automobilov,“ skonštatoval M. Šefčovič s tým, že týmto spôsobom aj SR reaguje na štvrtú priemyselnú revolúciu a na potrebu ochrany životného prostredia.

Zdôraznil, že Slovensko je lídrom v počte vyrobených áut na obyvateľa. „Úplne si uvedomujeme, že v tomto trende čistej mobility Slovensko musí zohrávať takisto vedúcu úlohu,“ podotkol podpredseda EK.

Neprehliadnite

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) tiež poznamenal, že slovenská ekonomika je veľmi závislá na automobilovom priemysle. „Ak chceme, aby sa automobilový priemysel nestal našou slabosťou, tak musíme byť medzi najlepšími na svete,“ upozornil P. Kažimír.

Potrebujeme gigafabriky

Európa podľa neho potrebuje desať až dvadsať gigafabrík. „Potrebujeme vyrobiť toľko batérií, ktoré prezentujú hodnotu 250 miliárd eur ročne už od roku 2025 a myslím si, že musí byť naším európskym, musí byť naším slovenským záujmom, aby sme tie batérie nedovážali z Ázie, ale aby sme ich vyrábali tu,“dodal M. Šefčovič. s tým, že gigafabrika je rozmerovo veľká a schopná vyrobiť ročne batérie v hodnote 32 GWh.

Túto iniciatívu podporuje aj Európska investičná banka (EIB), ako zdôraznil podpredseda EIB Vazil Hudák. Spolupracuje na nej aj úrad vlády.

„Z pozície úradu vlády budeme vytvárať určitú koordinačnú aktivitu a bunku, ktorá bude posúvať tieto veci, ktoré sú otvorené do vytvorenia tohto projektu, aby sa podarilo vybudovať gigafabriku,“ priblížil Peter Kmec, poradca premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Globsec, Maroš Šefčovič