Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby online: Oficiálne výsledky potvrdila volebná komisia

31.03.2019, 08:40 | TREND.sk | TASR

Zuzana Čaputová sa stane novou slovenskou prezidentkou, potvrdila v nedeľu na poludnie štátna volebná komisia. Maroša Šefčoviča, kandidáta podporovaného vládnym Smerom-SD, porazila v pomere 58,4 ku 41,6 percenta hlasov. Z. Čaputová vyhrala výrazným rozdielom, aj keď menším než pred piatimi rokmi Andrej Kiska nad Robertom Ficom. V druhom kole prišlo hlasovať menej voličov než v prvom.

  • Tlačiť
  • 24

14:06 Zuzana Čaputová ako oficiálna víťazka prezidentských volieb by mala so stranou Smer-SD komunikovať aktívne a hľadať slovník, ktorý napätie zmenší. Na otázku moderátora, ako na to, jej to v relácii televízie Markíza Na telo poradil neúspešný kandidát na hlavu štátu Maroš Šefčovič. „Zároveň treba klásť dôraz na silný sociálny rozmer. Volil by som teda slovník, ktorý by ľudí spájal. Ale bude pre ňu dôležité komunikovať nielen so Smerom-SD, ale so všetkými predstaviteľmi strán,“ odporúča M. Šefčovič.

Z. Čaputová uistila, že sa bude uchádzať o dobré vzťahy najmä s premiérom, predsedom Národnej rady (NR) SR, ale aj s lídrami strán. „Chcem sa pokúsiť o vecnú debatu a vecný dialóg,“ deklarovala. Na otázku, čo hovorí na časté cesty predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) do Ruska, Z. Čaputová odvetila, že by s ním komunikovala aj na tieto témy, aby bližšie spoznala jeho vnímanie.

Ako prezidentka by sa ho snažila upozorniť na to, aký obraz o Slovensku môžu takéto cesty vysielať a že to ohrozuje jednotné vnímanie zahraničnej politiky. M. Šefčovič v súvislosti s voľbami povedal, že ak by niečo mohol urobiť inak, tak by sa viac sústredil na zmobilizovanie väčšieho počtu voličov. „Lebo jediné, čo ma mrzí, je, že prišlo voliť menej ľudí ako v prvom kole. Počasie ťahalo ľudí skôr von ako k urnám. Ak by bola vyššia účasť, rozdiel medzi nami by bol menší,“ myslí si.

12:58 Priebeh volieb hodnotí polícia ako pokojný. „K narušeniu verejného poriadku neprišlo,“ zhodnotil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka. Polícia zaznamenala od skončenia prvého kola volieb doteraz 14 podaní. „Z toho boli tri trestné činy, jeden priestupok a iné podnety v počte desať,“ doplnil.

V prípade podozrenia z trestnej činnosti išlo o marenie volieb, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny a podozrenie z ohovárania. Podnety sa týkali správania sa občanov vo volebných miestnostiach, priestupok bol proti verejnému poriadku. Celkovo policajti počas oboch kôl prezidentských volieb zaevidovali 40 podaní. Z toho bolo deväť trestných oznámení, deväť priestupkov a 22 iných podnetov.

12:22 Oficiálna víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová bude rada, ak sa za antikampaňou, ktorej čelila aj zo strany Smeru-SD, urobí hrubá čiara. Povedala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. „Treba mať na pamäti nie osobné dotknutia, ale je potrebné pozerať dopredu, nezaseknúť sa v osobných sporoch. Treba sa sústrediť na vecnú stránku,“ apeluje.

Z. Čaputová zároveň upozornila, že fragmentácia spoločnosti nepomáha. „Mojou snahou bude komunikovať otvorene svoj názor, ale s veľkým ohľadom na nositeľov iného názoru. Ako liberálna kandidátka som oslovila aj konzervatívnych voličov, za čo som veľmi vďačná. Ak sme schopní vecného dialógu, sme schopní aj dobrých riešení,“ myslí si.

Dosiahnutie zmeny v spoločnosti je podľa jej slov postupný proces. „Prezident má byť inšpirátorom, motivátorom a spájačom spoločnosti,“ odkázala. Z. Čaputová zopakovala, že v blízkom čase ukončí členstvo v strane Progresívne Slovensko. Stranícka linka musí zaniknúť,“ ozrejmila.

12:00 Oficiálne výsledky prezidentských volieb potvrdila v nedeľu na poludnie Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na tlačovej konferencii. Víťazkou druhého kola volieb je Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov.

Z. Čaputovú volilo 1 056 582 voličov, M. Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752 403 voličov. Volebná účasť dosiahla 41,79 percenta, čo je 1 847 417 voličov. Oproti prvému kolu bola účasť nižšia, vtedy prišlo hlasovať 2 158 859 voličov, čo je 48,74 percenta hlasov.

Predseda volebnej komisie Eduard Bárány a predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek pri ohlasovaní výsledok voliebZdroj: TASR

11:49 Kľúčovou správou prezidentských volieb, ktorá ide do sveta, je, že Slovenská republika je proeurópska krajina. V diskusnej relácii Ta3 V politike to povedal M. Šefčovič. „Treba vedieť víťaziť a treba vedieť aj prehrať. Ale netreba si na to zvykať. Rozhodnutie ľudí bolo jasné, nebolo o tom žiadnych pochýb,“ povedal.

M. Šefčovič zopakoval, že nie je spokojný s volebnou účasťou. „Asi nám nezahralo to krásne počasie s dátumom volieb. Bol som prekvapený, že prišlo menej ľudí ako v prvom kole,“ priznal. Na margo najbližších plánov podotkol, že sa mu končí neplatené volebné voľno v Európskej komisii. „V pondelok (1. 4.) večer by som sa mal vrátiť do Bruselu,“ avizuje s tým, že ho tam čaká množstvo práce, ktorá sa nahromadila.

Volebný zisk viac ako 750-tisíc hlasov považuje M. Šefčovič za obrovské číslo. Ako s touto dôverou ľudí naloží, jasné nie je. M. Šefčovič chce nájsť formu, ako by mohol byť ďalej pre krajinu užitočný. Podľa jeho slov ho oslovilo množstvo ľudí, aby sa venoval domácej politike. O nič konkrétne však zatiaľ nejde.

Premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) považuje za mladého perspektívneho politika, ktorý si zaslúži podporu, a ak to bude vedieť, chce mu pomáhať. Dôvod, prečo politici Smeru-SD neprišli osobne na jeho volebnú noc, spočíval podľa M. Šefčoviča v dohode. „Som úplne spokojný, ako sa to zvládlo,“ uzavrel.

1:24 Podobne ako v prvom kole Zuzana Čaputová viac bodovala v mestách ako na vidieku. V mestách svojho súpera porazila pomerom 62,8 percenta k 37,2 percenta. Na vidieku mala tesnejšiu prevahu 52,4 percenta k 47,6 percenta.

Výhodou pre budúcu prezidentku navyše bolo, že v mestách chodili voliči k urnám viac než na vidieku. Z. Čaputovú podržal Bratislavský kraj, kde mala nielen najlepší volebný výsledok spomedzi všetkých krajov (73,7 percenta), ale zároveň tam bola aj najvyššia účasť (54,6 percenta).

1:20 Zuzana Čaputová smeruje do prezidentského paláca s najslabším mandátom od voličov v histórii priamej voľby. Celkovo získala 1,057 milióna hlasov pri volebnej účasti 41,8 percenta, ktorá je taktiež najnižšou v histórii v rámci druhého kola.

Podobný výsledok (1,079 milióna) dosiahol Ivan Gašparovič v roku 2004, keď v druhom kole porazil Vladimíra Mečiara. Volebná účasť však vtedy bola vyššia, presiahla 43 percent.

0:26 „Toto nie je miesto pre mňa, ale pre iného hrdinu. Zase nám mnoho krajín závidí. Závidí to, že Slovensko si zvolilo prezidentku, ktorá symbolizuje hodnoty slušnej krajiny,“ vyhlásil A. Kiska. Podľa neho je krajina v morálnej kríze, čo ukazujú aj posledné zistenia týkajúce sa kontaktov Mariána Kočnera.

Usmiata Zuzana Čaputová pri poďakovaní voličom.Zdroj: TASR

0:21 Zuzana Čaputová môže byť prezidentkou s najmenším volebným ziskom v 2. kole. Po sčítaní 91 percent okrskov má 940-tisíc hlasov, podobne ako Iveta Radičová, ktorá však súboj s Ivan Gašparovičom prehrala. Ten dosiahol aj dosiaľ najnižší zisk prezidenta v druhom kole, keď proti Vladimírovi Mečiarovi získal 1,079 milióna hlasov.

0:17 Do Starej tržnice prišiel Z. Čaputovej zablahoželať aj odchádzajúci prezident Andrej Kiska. Pred novinárov predstúpi neskôr.

0:10 Po Zuzane Čaputovej predstúpili pred mikrofóny v jej volebnej centrále predsedovia strán Progresívne Slovensko a Spolu, Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý.

„Výsledok volieb ukazuje, že ľudia na Slovensku sú oveľa otvorenejší a oveľa liberálnejší ako politická reprezentácia,“ zhodnotil I. Štefunko. „Zuzana Čaputová nám ukazuje cestu, ako robiť politiku inak, než sme boli zvyknutí za posledných desať rokov. Naša vôľa robiť politiku rovnako je ešte pevnejšia ako doteraz,“ myslí si M. Beblavý.

23:56 „Ďakujem, že ste boli so mnou a sľubujem Vám, že budem s vami. Aj s vami, ktorých podporu som si zatiaľ nezískala,“ začala svoj ďakovný prejav Zuzana Čaputová.

„Teší ma nielen víťazstvo, ale aj to, že sme ho dosiahli spôsobom, ktorý sme považovali za nemožný. Že sa dá získať podporu aj bez agresívneho slovníka a populizmu. Možno sme si mysleli, že slušnosť môže byť v politike prejavom slabosti, a vidíme, že v nej môže byť sila. Je to lepšie, ako sme si mysleli,“ vyhlásila.

Voličom sa opäť poďakovala v slovenčine, češtine, maďarčine, rusínštine aj rómčine.

23:40 Maroš Šefčovič telefonicky zablahoželal Zuzane Čaputovej k víťazstvu vo voľbách, želá jej všetko najlepšie a posiela jej kyticu, pretože sa stala prvou prezidentkou v slovenskej histórii.

Naznačuje, že získanú podporu plánuje využiť v budúcnosti. Bez Smeru by vraj nebol v druhom kole a v krajine by bola úplne iná atmosféra.

Neprehliadnite

23:36 Obaja kandidáti sa pripravujú na vyhlásenie pred novinármi. Zvyčajne zvykne výsledky okomentovať ako prvý kandidát, ktorý voľby prehral.

23:34 Štátny tajomník za Smer Branislav Ondruš naznačuje, že výsledok volieb otvára M. Šefčovičovi dvere aj do slovenskej politiky. Na kampaň mu prispel 10-tisíc eurami. Jeho prehra vraj pre neho nie je tragédia, ale škoda pre Slovensko.

23:25 Najviac je sčítaný Nitriansky a po ňom Prešovský kraj (v ktorom mala Z. Čaputová v 1. kole najhorší výsledok), najmenej je sčítaný Bratislavský kraj, kde mala najlepší výsledok. Rozdiel sa teda môže zväčšovať.

23:23 Zrátaných už je 51,22 percenta hlasov, pričom Zuzana Čaputová vedie o viac ako 16 percentuálnych bodov. Komentátor Marián Leško už si nevie predstaviť, že by taký náskok dokýzal M. Šefčovič prekonať.

Priebežne môžete výsledky volieb sledovať tu.

23:14 Reportérka TRENDU Eva Mihočková vyspovedala predsedu Progresívneho Slovenska Ivana Štefunka.

23:05 Peter Kažimír sa vyjadril, že M. Šefčoviča považuje „skvelého a krásneho človeka“ a želá si, aby vyhral. Okrem neho je zo súčasných členov Smeru vo volebnom štábe aj Branislav Ondruš.

Maroš Šefčovič v družnom rozhovore s končiacim ministrom financií zo Smeru, Petrom Kažimírom.Zdroj: TASR

22:51 Predseda Progresívneho Slovenska chce po vzore Zuzany Čaputovej zostať trpezlivý a zatiaľ ju nevyhlasuje za víťazku volieb. Neľutuje, že zo strany odíde. Naopak je rád, že bude mať strana v prezidentskom paláci ideového spojenca.

22:44 Zuzana Čaputová vyhráva po zrátaní vyše piatich percent hlasov v pomere 57,2 percenta ku 42,79 percentám. Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik ju vo vysielaní TV Markíza vyhlásil za víťazku volieb.

Priebežne môžete výsledky volieb sledovať tu.

22:40 Zuzana Čaputová podľa Median SK uspela lepšie medzi vysokoškolsky vzdelanými (67,5 percenta pre Z. Čaputovú k 32,5 percenta pre M. Šefčoviča). Aj medzi voličmi so základným vzdelaním a stredoškolským bez maturity však mala v prieskume miernu prevahu (55,5 percenta k 44,5 percentám). Medzi stredoškolsky vzdelanými s maturitou mala Z. Čaputová podporu 59,5 percenta ku 40,5 percentám pre M. Šefčoviča.

22:37 Môj osobný odhad je, že sa vráti do Bruselu. A veľmi rýchlo, myslí si komentátor Marián Leško o budúcnosti Maroša Šefčoviča. Z atmosféry vo volebných štáboch má pocit, že u Z. Čaputovej čakajú na výhru a u M. Šefčoviča na prehru.

22:32 Verím vo víťazstvo Zuzany Čaputovej, bude to pokračovanie novej vlny, ktorá začala už voľbami do VÚC a bude pokračovať aj do parlamentných volieb, hovorí Robert Mistrík. Aj on je v štábe Zuzany Čaputovej. Svoje rozhodnutie odstúpiť neľutuje.

Zuzana Čaputová a Robert MistríkZdroj: TASR

22:30 „Dali ste nám lekciu. Dopyt po političke typu Zuzany Čaputovej sa môže prelievať do okolitých štátov. Dnes by si Česi zrejme takú političku nezvolili, o dva roky už ale asi áno,“ povedal rockový hudobník a bývalý disident Michal Kocáb. Kandidátku z Progresívneho Slovenska prišiel podporiť do volebného štábu.

22:20 M. Šefčoviča prišiel do centrály podporiť aj šéf odborov OZ Kovo Emil Machyna a odchádzajúci minister financií Peter Kažimír.

22:09 V prieskume Median SK pre RTVS mala tiež navrch Zuzana Čaputová. Podporilo ju 60,50 percenta ľudí, M. Šefčoviča 39,50 percenta. Prieskum sa konal 29.-30. marca, teda aj v deň volieb, na vzorke 1071 respondentov. Zuzanu Čaputovú preferovali podľa prieskumu viac mladí ľudia ako starší. V kategórii od 18 do 30 rokov ju podporilo 77 percent účastníkov ankety (M. Šefčoviča len 23 percent), vo vekovej kategórii 31-64 rokov 60,0 percent (M. Šefčoviča 40,0 percenta), nad 65 rokov len 41,5 percenta (M. Šefčoviča 58,5 percenta).

22:05 Prieskum agentúry Focus, ktorý vznikol tesne pred voľbami, ukázal víťazstvo Zuzany Čaputovej v pomere 55,2 percenta ku 44,8 percentám Maroša Šefčoviča.

22:00 Volebné miestnosti vo všetkých okrskoch sa zatvorili. Nasledovať bude sčítavanie hlasov. Zverejňovať sa budú priebežné neoficiálne výsledky.

21:48 Pred novinárov a hostí predstúpila po 21:30 aj Z. Čaputová, poďakovala všetkým, ktorí umožnili, že sa mohla zúčastniť druhého kola prezidentských volieb. Ľudí zo svojho najbližšieho tímu menovala jednotlivo.

„Som veľmi rada, že kampaň ukázala jednu vec, bez ohľadu, aký bude výsledok, že hodnoty ako ľudskosť, humanita, solidárnosť, pravda sú dôležité pre veľa ľudí na Slovensku, vďaka čomu tu dnes môžem stáť.“

Z. Čaputová očakáva tesný výsledok prezidentských volieb a dúfa vo víťazstvo. „Predpokladám, že bude tesný (výsledok) a dúfam, že to dáme,“ uviedla.

Myslí si, že volebná účasť bude nižšia, ale nemá obavy. V prípade, že by voľby nevyhrala, sa plánuje venovať práci pre Progresívne Slovensko, ktorého bola donedávna podpredsedníčkou. „Budeme pracovať na prichádzajúcich parlamentných voľbách, pripravovať kvalitný program, na tom by som chcela stavať,“ doplnila s tým, že ak by nebola prezidentkou, uchádzala by sa o mandát v parlamente.

21:40 M. Šefčovič zišiel zo salónika k novinárom ešte pred uzavretím volebných miestností, poďakoval všetkým občanom, ktorí prišli voliť. Výsledky odhadovať nechcel, tvrdí, že budú závisieť aj od účasti. Povedal, že má dobré reakcie na svoju kampaň aj zo zahraničia.

„Nálada je fajn, stretli sme sa počas dňa s priateľmi, rodinou. Boli to mimoriadne intenzívne dni a týždne, nič intenzívnejšie som v živote nezažil. Prešiel som rôznymi híringami na európskej pôde, ale toto je predsa len niečo iné, ide o moju vlasť, takže je to pre mňa aj emociálna záležitosť.“

21:27 Dianie v štáboch kandidátov sledujú reportéri TRENDU. U kandidátky strany Progresívne Slovensko (PS) Z. Čaputovej je akreditovaných viac ako 100 novinárov vrátane štábov z Nemecka či Talianska, ako aj susedných krajín. Okrem tvárí PS sú v centrále aj zástupcovia strany Spolu. Špekuluje sa, či na miesto príde aj súčasný prezident Andrej Kiska. Zatiaľ to nie je potvrdené, Čaputovej štáb uviedol, že oficiálne ho nepozývali, rovnako ako ani iných politikov.

20:38 Obaja kandidáti otvorili pre pozvaných hostí a novinárov svoje volebné štáby. Zuzana Čaputová pozvala ľudí z celého Slovenska, ktorí sa podieľali na kampani. Volebnú noc s nimi a svojím tímom strávi v priestoroch Starej tržnice. Maroš Šefčovič si základňu rozložil v hoteli Devín. Novinárom zatiaľ vyhradili priestor v jednej z miestností. M. Šefčovič pozval rodinu a priateľov, rovnako ako prvom kole nie zástupcov strany Smer-SD, s ktorej podporou kandiduje.

20:00 Do uzavretia volebných miestností zostávajú dve hodiny. Následne začnú členovia volebných komisií spočítavať hlasy. Keďže voliči vyberajú len medzi dvomi kandidátmi, spracovanie výsledkov by nemalo trvať dlho. Prvé priebežné výsledky sa majú zverejňovať po 22. hodine. O oficiálnych výsledkoch bude informovať ministerstvo vnútra na tlačovej konferencii v nedeľu o 12:00.

19:25 Štátna volebná komisia zatiaľ nemala ani podvečer informácie o mimoriadnych udalostiach v súvislosti s priebehom prezidentských volieb. Potvrdil to predseda komisie Eduard Bárány.

Podnety, ktoré komisii prichádzajú, sa snažia rozdeliť do dvoch skupín. „Prvé sú tie, kde odpovede na ne sú usmernením volebných komisií, pokiaľ ide o veci, ako je preukazovanie totožnosti, voličské preukazy a niekoľko podobných opakujúcich sa otázok. Druhou skupinou sú podnety týkajúce sa údajných narušení volebného moratória, kde ich však v mnohých prípadoch musíme odstupovať iným orgánom,“ priblížil.

19:01 V obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sú od popoludnia bez elektrickej energie. Priebeh prezidentských volieb by to však podľa starostu obce Petra Šlosára nemalo narušiť. „Podľa našich informácií dôvodom je porucha na vedení vysokého napätia. Zabezpečili sme preto do volebnej miestnosti elektrocentrálu. Veríme, že to do 22.00 h zvládneme,“ uviedol P. Šlosár.

17:50 Druhé kolo volieb prezidenta SR je aj naďalej pokojné, bez akýchkoľvek rušivých podnetov. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Štátna volebná komisia podľa nej doteraz riešila desiatky prijatých podnetov. „Zatiaľ to však boli podnety zamerané na spôsob hlasovania vo volebných miestnostiach, na správanie volebných komisií alebo otázky, ktoré smerovali k ubezpečeniu sa, že voľby sú organizované takým spôsobom, že ich výsledkom bude možné dôverovať. Napríklad, ako je zamedzené dvojitému hlasovaniu a pod.,“ priblížila E. Chmelová.

Volička v kostýme vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky vo volebnej miestnosti na ZŠ Nevädzová 2 v BratislaveZdroj: TASR

17:13 Aj počas druhého kola sú na Slovensku prítomní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ich úlohou je vyhodnotiť legislatívne normy na voľbu prezidenta SR a vedenie volebnej kampane, ako aj kontrolovať tieto normy v praxi. Ako o tom informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, po ukončení volieb vypracujú hodnotenia a odporúčania. „Vo volebný deň viac-menej diskusie nie sú, pozorovatelia pozorujú, robia si zápisky, majú svojho tlmočníka. Na základe poznatkov, ktoré zistia, budú robiť závery, ktoré budú s nami konzultovať,“ uviedla E. Chmelová.

16:45 Účasť voličov v druhom kole sa ťažko odhaduje. Podľa informácií z okrskov po celom Slovensku je niekde vyššia ako pred dvomi týždňami, viac je však okrskov, ktoré hlásili cez deň nižšiu účasť. Vplyv na ňu môže mať aj počasie, na celom Slovensku je slnečná jarná sobota, možno predpokladať, že časť voličov si hlasovanie nechalo na večer. V prvom kole prišlo k urnám 48,74 percenta oprávnených voličov. Najvyššia účasť bola v Bratislavskom kraji (58,87 percenta), najnižšia v Košickom (42 %).

16:34 Kandidátka na prezidentku v druhom kole volieb Zuzana Čaputová vníma voľby s veľkým rešpektom a je úprimne zvedavá na ich výsledok. Vyhlásila to po tom, čo v meste Pezinok odvolila spolu so svojimi dcérami a partnerom.

Keďže sa pomer voličských hlasov rozdeľuje medzi dvoch kandidátov, očakáva tesnejší výsledok. „Som rada, že máme za sebou kampaň, ktorá trvala v mojom prípade desať mesiacov, a ostatné je na ľuďoch, ako sa rozhodli,“ povedala Z. Čaputová.

Svoju prezidentskú kampaň berie ako intenzívnu cestu, ktorá trvala dlhé mesiace. „Posledné týždne boli mimoriadne náročné. Súčasťou toho je aj únava,“ skonštatovala. Volebný deň strávi ešte s rodinou a večer sa presunie do Bratislavy na volebnú noc.

Oproti prvému kolu to bude podľa nej väčšie stretnutie s jej tímom, podporovateľmi i dobrovoľníkmi. „Pozvali sme ľudí z celého Slovenska. Chceli sme si uctiť všetko, čo urobili pre kampaň,“ povedala. Ako podotkla, nepozývali primárne politikov. Z. Čaputová tvrdí, že každé voľby sú dôležité, a tak je to aj v prípade voľby hlavy štátu. „Je to príležitosť raz za čas vyjadriť svoj názor,“ vyhlásila.

Zuzana Čaputová s dcérami a partnerom volí v druhom kole prezidentských voliebZdroj: TASR

16:19 Pokojný priebeh a veľmi nízka účasť charakterizuje aj druhé kolo prezidentských volieb na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V prvom kole tu prišlo hlasovať len 2,83 percenta voličov. V tejto mestskej časti je v dvoch volebných okrskoch zapísaných zhruba 4 400 oprávnených voličov.

„Voľby prebiehajú pokojne, bez problémov, s malou účasťou, podobne ako pred dvoma týždňami,“ uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie č. 2 Monika Čekanová. Žiadosti o hlasovanie do prenosnej schránky v okrsku nedostali.

15:41 O druhé kolo prezidentských volieb by mal byť väčší záujem ako o prvé kolo spred dvoch týždňov. Poukazuje na to aspoň počet vydaných hlasovacích preukazov v najväčších bratislavských mestských častiach, čo potvrdili hovorcovia miestnych samospráv. Viac hlasovacích preukazov evidovali v Petržalke aj Novom Meste. Naopak ďalšie oslovené bratislavské mestské časti však – Rača, Vajnory a Vrakuňa – zatiaľ evidujú nižšiu účasť voličov ako 16. marca, vysvetľujú si to pekným počasím.

15:07 Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány uviedol, že voľby majú po celom Slovensku relatívne pokojný priebeh. Občania i členovia volebných komisií využívajú počas volebného dňa infolinku ministerstva vnútra, kde im pracovníci odboru volieb odpovedajú na otázky a podnety týkajúce sa prezidentských volieb.

Občania môžu volať až do uzavretia volebných miestností na telefónne čísla 02/48592317 a 02/48592312. Infolinku ministerstva vnútra využívajú občania podľa šéfa komisie vo veľkej miere. „Ide o otázky preukazovania totožnosti, i vo vzťahu k trvalému pobytu a množstvo podobných technických otázok,“ uviedol.

14:13 V sobotnom druhom kole prezidentských volieb už odvolil aj predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Volil mimo svojho trvalého bydliska a využil tak možnosť voličského preukazu. Informoval o tom hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Danko vyzýva všetkých občanov, aby takisto využili svoje občianske právo a išli voliť.

14:05 V obci Medzany v okrese Prešov prijali viaceré opatrenia, pretože počas prvého kola prezidentských volieb (16. 3.) došlo k incidentu s volebnou urnou. „Keďže vtedy sa urna porušila, tak teraz je plechová. Je pevnejšia, obsah sa nevysype a máme na nej aj visiaci zámok. Zabezpečená je maximálne,“ uviedol predseda Okrskovej volebnej komisie v Medzanoch Rastislav Tabák.

Pokusy o vynesenie urny podľa jeho slov zatiaľ neboli. „Dúfajme, že nič podobné sa nezopakuje,“ skonštatoval R. Tabák.

Kovová urna v Medzanoch nahradila kartónovúZdroj: TASR

13:44 Pred volebnými miestnosťami v Kútoch, kde volí veľa Slovákov žijúcich v zahraničí, boli k dispozícii petičné hárky za zmenu zákona, ktorá by umožnila voliť prezidenta Slovákom aj zo zahraničia. „V zahraničí žije v súčasnosti približne desať percent občanov, ktorí sa nemôžu vyjadriť. V máji sú voľby do europarlamentu a opäť sa nebudú môcť zúčastniť na voľbách. Slovenská legislatíva už pozná spôsob voľby poštou. Takouto formou sa dá voliť do Národnej rady SR a v prípade referenda, nie je dôvod, aby sa takto nedalo voliť aj v ďalších voľbách,“ uviedol predseda petičného výboru Samuel Zubo žijúci v Prahe.

Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo 12-tisíc občanov Slovenskej republiky. Premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) počas prvého kola prezidentských volieb vyjadril podporu možnosti voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí. Nevidí dôvod na to, aby Slováci v zahraničí nemohli voliť prezidenta, ak môžu na ambasádach voliť pri iných voľbách. Za otázku budúcnosti označil premiér elektronické voľby.

13:17 Pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb potvrdila aj polícia. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku nezaznamenali žiadne incidenty a doposiaľ nebolo podané žiadne trestné oznámenie ani oznámenie o priestupku. „V uliciach je 6 513 policajtov, či už operatívnych pracovníkov alebo pracovníkov špeciálnych útvarov alebo poriadkovej polície, ktorí sa okrem iného venujú aj priebehu volieb,“ doplnil.

12:50 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala dosiaľ niekoľko desiatok podnetov v súvislosti s druhým kolom volieb. Týkajú sa predovšetkým usmernenia vo volebných miestnostiach. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány.

Podnety postupne komisia preberá. „Prednosť majú tie, ktoré sa týkajú situácií v jednotlivých volebných miestnostiach, ktoré si vyžadujú relatívne rýchlu reakciu, usmernenie, vysvetlenie,“ uviedol s tým, že ide o bežné podnety, ktoré sa týkajú každých volieb. „Možno tie závažnejšie, ktoré však nie sú súrnymi, prídu na rokovanie až počas ďalších týždňov,“ doplnil.

12:25 Premiér Peter Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu. Konštatoval to v sobotu v Banskej Bystrici po volebnom akte v Základnej škole Jána Bakossa. Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb prišiel odovzdať spoločne so svojimi rodičmi.

„Veľmi si želám, aby sme ako Slováci a Slovenky mali dobrú hlavu štátu, s ktorou sa bude dobre spolupracovať a ktorá nás bude dobre reprezentovať navonok a bude robiť dobrú prácu aj dovnútra krajiny,“ reagoval predseda vlády. Želá si, aby v druhom kole bola čo najväčšia účasť, a preto vyzýva občanov vo všetkých kútoch našej krajiny, aby využili svoje volebné právo a prišli v sobotu k urnám.

12:16 Nový prezident alebo prezidentka bude musieť vedieť hľadať najmä kompromisy. Uviedol to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič. Spolu s manželkou bol voliť v sobotu predpoludním v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

„Celá spoločnosť dnes žije z kompromisov, pretože ani doma v rodine nemá pravdu iba jeden. Vždy sa musia dohodnúť dvaja, preto prajem budúcemu prezidentovi alebo prezidentke, aby túto vlastnosť mal(a), a tiež, aby sa dokázal(a) priblížiť k občanom SR tak, aby chápali, že to myslí poctivo,“ povedal.

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou prichádzajú do volebnej miestnostiZdroj: TASR

Ako zdôraznil, nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť byť aj v domácich otázkach.

11:47 Viac ako 20 miest a desiatky firiem a organizácií na Slovensku sa v sobotu plánujú zapojiť do svetovej kampane na ochranu životného prostredia Hodina Zeme. Od 20.30 h na hodinu zhasnú svetlá. Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány verí, že vo volebných miestnostiach k výpadku elektriny nedôjde. „Dúfam a verím, že v žiadnej z volebných miestností nedôjde k výpadku elektriny či už dobromyseľne plánovanému alebo spočívajúcemu v nejakom technickom nedostatku, pretože by to viedlo k nevyhnutnému prerušeniu hlasovania,“ vysvetlil.

Prerušenie hlasovania podľa neho znamená, že o rovnakú dobu sa musí navýšiť doba hlasovania po 22. hodine. „Keď to už nadobudne určitý rozsah, znamená to napríklad predĺženie doby volebného moratória, znamená to posun doby potrebnej na sčítanie hlasov,“ doplnil prípadné dôsledky.

11:28 Odvolené už majú aj prezidenti Andrej Kiska a Rudolf Schuster. Prvý z nich volil v Poprade, druhý v Košiciach. Súčasný slovenský prezident opätovne vyzval ľudí, aby išli voliť. Motivovať ich k tomu má aj aktuálne dianie v krajine. „Aktuálne udalosti okolo Mariána Kočnera ukazujú, že potrebujeme politikov a političky, ktorí budú bojovať za slušné a spravodlivé Slovensko,“ napísal A. Kiska na Facebooku.

Pripustil, že nový prezident nebude mať ľahké. Dosluhujúci prezident necíti nostalgiu. „Určite si kladiem veľké výzvy a chcem pomôcť našej krajine. Takže pre mňa sa veľmi rýchlo otvára ďalšia kapitola môjho života.“

R. Schuster po odovzdaní hlasu povedal, že zvolená hlava štátu bude mať dôveru voličov a je potrebné ju rešpektovať. „Doteraz boli sľuby a teraz začnú skutky. Potom sa ukáže, či bol taký, ako sľúbil, alebo bol lepší – menej sľuboval, viac vykonával. Realita sa ukáže, až keď nastúpi 15. júna,“ povedal s tým, že povinnosť občanov je prezidenta kritizovať a ten by ich mal počúvať.

Ako R. Schuster pripomenul, priama voľba prezidenta má veľký význam a nemalo by sa pripustiť, aby ho opätovne volil parlament. Výsledky prvého kola, respektíve počet hlasov, ktoré v ňom získali kandidáti Štefan Harabin a Marian Kotleba okomentoval slovami, že aj to niečo signalizuje, „lebo nezískali málo“.

11:16 Odvolené už má aj jeden z kandidátov M. Šefčovič, urobil tak s rodinou v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch. Definitívny výsledok prezidentských volieb bude podľa neho závisieť od volebnej účasti na sobotňajšom druhom kole. „Vyššia volebná účasť znamená aj vyššiu legitimitu zvoleného prezidenta,“ povedal.

Verí, že v sobotu sa bude hovoriť o vysokej volebnej účasti nielen v Bratislavskom kraji, ale aj na strednom a východnom Slovensku. Podobne ako v prvom kole, aj teraz pozve svoju rodinu na slávnostný obed. Popoludnie bude chcieť využiť na prechádzku a profitovať tak z pekného jarného dňa.

Maroš Šefčovič s rodinou volí v druhom kole prezidentských voliebZdroj: TASR

11:03 Ministerka vnútra Denisa Saková (nominantka Smer-SD) volila dopoludnia v Mýte pod Ďumbierom, teda s voličským preukazom mimo svojho bydliska. S rodinou je cez víkend na lyžovačke, informovala Ta3. „Pokiaľ viem, všade na Slovensku zatiaľ voľby prebiehajú bez problémov. Máme bezpečnostné opatrenia vo zvýšenom operatívnom režime, ale nemáme hlásené žiadne incidenty,“ povedala.

10:31 Aj výsledky druhého kola možno tipovať v stávkových kanceláriách. Niké pred sobotnou voľbou informovalo, že tipy pred druhým kolom boli rozložené v pomere 87 percent na Z. Čaputovú a 13 percent na M. Šefčoviča. Tipujúci odhadujú nižšiu účasť ako v prvom kole. Ak v stávkovej kancelárii Tipsport stavíte 100 eur na víťazstvo Z. Čaputovej, vyhráte iba dve eurá. V prípade stávky na M. Šefčoviča a jeho triumfu by bola výhra za rovnakú sumu 1 500 eur.

9:54 V jednej z najmenších obcí na Slovensku – Príkra (okres Svidník) volia v dome starostu. Dôvodom je, že nemajú vlastnú budovu obecného úradu. Starosta preto úraduje doma. „Budovu bývalého obecného úradu odkúpil nový majiteľ a nedohodli sme sa na nájme. Výhody sú, že všetko máte v jednom. To je veľká výhoda a nevýhoda, že viac ľudí je v dome, ale zase, keď sú veľké priestory, tak to nie je problém,“ uviedol starosta Miroslav Goldir.

V Príkrej je volebná miestnosť zriadená v dome starostuZdroj: TASR

V obci má trvalý pobyt 12 ľudí. „Počas prvého kola prezidentských volieb prišli voliť deviati z desiatich obyvateľov a dvom som odovzdal hlasovacie preukazy. Takže účasť bola viac ako 90 percent,“ skonštatoval starosta s tým, že v minulosti mala obec takmer 150 obyvateľov.

9:12 Spoza hraníc, ale i iného kontinentu prišli mnohí Slováci pôsobiaci v zahraničí, aby mohli hlasovať. Jakub, ktorý žil vyše dva roky v Argentíne a zmenil letenku, aby stihol druhé kolo volieb, tvrdí, že pokiaľ je možnosť zúčastniť sa na voľbách, je potrebné ju využiť. „V nich rozhodujeme my, je to v našich rukách, aký bude výsledok,“ odôvodnil svoju motiváciu precestovať tisícky kilometrov a dať hlas jednému z kandidátov.

Kým pred 1. kolo volieb zaznamenal predajca leteniek Pelikán 94-percentný medziročný nárast predaných spiatočných leteniek do Bratislavy a Viedne, pred 2. kolom neprišlo k vyššiemu predaju ako v rovnakom období vlaňajška. Firma odhaduje, že značná časť našich solventnejších krajanov žijúcich za hranicami, ktorá si mohla a chcela plánovanú dovolenku na Slovensku spojiť práve s prezidentskými voľbami, tak urobila už počas prvého kola. Rebríčku krajín, z ktorých sa zahraniční Slováci počas druhého kola volieb vracali domov najčastejšie tentoraz dominujú Kanada a Spojené štáty.

Volí sa aj v objekte Mestských lesov Levoča v mestskej časti Levočská dolinaZdroj: TASR

9:02 V okrese Malacky, kde sa v prvom kole prezidentských volieb 16. marca otvorila jedna z volebných miestností v meste Malacky o 35 minút neskôr, hlásia tentoraz bezproblémový a pokojný začiatok druhého kola volieb hlavy štátu. „Všetko prebieha v poriadku. V celom okrese sa začalo načas,“ spresnili z Okresnej volebnej komisie Malacky. Zatiaľ bezproblémový priebeh a otvorenie všetkých volebných miestností hlási celý Bratislavský kraj.

8:51 Svoj hlas bude môže odovzdať aj viac ako 10 189 väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby i do väzenskej nemocnice v Trenčíne členovia jednotlivých volebných komisií prinášajú postupne volebné urny.

V prvom kole bola vo väzniciach volebná účasť 17 percent. Najvyššiu volebnú účasť v prvom kole - 36 percent zaznamenali v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Hrnčiarovciach nad Parnou, najnižšiu - deväť percent v ženskej väznici Nitra - Chrenová. V prezidentských voľbách v roku 2014 bola v prvom kole voľby prezidenta 29,39-percentná účasť a v druhom kole 32,42-percentná účasť väznených osôb.

8:35 V priestoroch obecného úradu volia aj obyvatelia Chvojnice v okrese Myjava. „Voliť chodím pravidelne na každé voľby. Aj keď to nie je zákonná povinnosť, z morálnej stránky to za povinnosť považujem. Som presvedčená, že kto nevolí, nemá potom právo ani kritizovať. V druhom kole nie sú z môjho pohľadu nevoliteľní kandidáti a mám po dlhej dobe pocit, že nevolím menšie zlo,“ uviedla jedna z prvých tamojších voličiek Angelika. Ako doplnila, nepatrí k tým, ktorí chodia voliť pravidelne skoro ráno. Pekné počasie však chce využiť na rodinný výlet na neďalekú zrúcaninu hradu Branč.

Právo hlasovať hneď v prvých minútach volieb využil aj manželský pár Potengových. „S manželom sme boli na nočnej a tak sme prišli priamo z práce. Voľby považujem za svoju občiansku povinnosť,“ uviedla Viera Potengová.

7:56 V obci Lúčka (okres Sabinov) občania volia od 6.00 h. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

O prenosnú volebnú schránku môže podľa nej požiadať volič, ktorý sa nemôže do volebnej miestnosti dostaviť zo závažných zdravotných problémov. Je tiež určená pre občanov, ktorí sú obmedzení na slobode. „Prenosnú volebnú schránku môže volič získať buď, že si sám zatelefonuje na okrsok, ale najjednoduchší spôsob je, že môže požiadať svojho príbuzného, suseda alebo kohokoľvek známeho, ktorý to odkáže okrskovej volebnej komisii. Tá mu počas dňa zabezpečí prenosnú volebnú schránku aj s hlasovacím lístkom,“ priblížila E. Chmelová.

Členovia okrskovej volebnej komisie vybavujú jedného z prvých voličov počas 2. kola prezidentských volieb v obci Klenovec v okrese Rimavská SobotaZdroj: TASR

7:00 Volebné miestnosti v 5 940 okrskoch sa otvorili.

6:50 Voliči budú svojimi hlasmi rozhodovať medzi dvoma kandidátmi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. V prvom kole presvedčila Z. Čaputová 40,57 percenta ľudí, M. Šefčoviča volilo 18,66 percenta. Nový prezident sa ujme funkcie 15. júna.

Prezidenta SR môže voliť viac ako 4,45 milióna Slovákov. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Aj v druhom kole volieb sa hlasuje od 7:00 do 22:00.

Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine.

V prípade, že počas hlasovania volič nesprávnym spôsobom upraví hlasovací lístok, musí ho vložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý dostane pokutu 33 eur.

Pre voličov funguje opäť infolinka k voľbám. Volať môžu ľudia na telefónne čísla 02/48592317, 02/4859 2312 v čase od 7.30 h do 15.30 h počas týždňa a v sobotu od 7.00 h do 22.00 h.

6:47 Aké sú právomoci prezidenta na Slovensku? Čo môže a čo je mimo jeho kompetencií? Otestujte sa v kvíze.

6:40 Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvého z nich Michala Kováča vybrala v roku 1993 Národná rada SR nepriamou voľbou. Od roku 1999 sa u nás prezident volí priamo – post postupne zastávali Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič (zvolený v rokoch 2004 a 2009) a Andrej Kiska (2014). Funkčné obdobie prezidenta je päť rokov.

  • Tlačiť
  • 24

Tagy prezidentské voľby 2019