Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovensko zastavilo dovoz alkoholu z Česka

18.09.2012, 15:00 | SITA | ČTK | ver

Obchody narýchlo sťahovali český alkohol z pultov (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 25

Aktualizované 18.9.2012 o 19:20

Slovensko zastaví dovoz a predaj tvrdého alkoholu z Česka. Rozhodli o tom predstavitelia ministerstiev pôdohospodárstva, hospodárstva, financií a zahraničných vecí na utorňajšom stretnutí. Zákaz predaja a distribúcie alkoholu z Česka začal dnes o 17:00. Platiť má do upokojenia situácie v Českej republike. Účastníci zasadnutia o zákaze rozhodli aj na základe informácie, že niektoré obchodné reťazce chystali na zajtra akciový predaj českého alkoholu.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek povedal, že mediálne správy nestačia a obmedzenie má chrániť obyvateľov pred ich vlastnou nezodpovednosťou. Z pultov obchodov by sa český alkohol mal stiahnuť dnes o 17:00. Brusel by toto vyhlásenie nemal ovplyvniť, podľa Zuzany Zvolenskej je to interná záležitosť Slovenska. 

Ľ. Jahnátek nepriamo kritizoval českú vládu za to, že nerozhodla o zákaze vývozu alkoholu z Česka, keď zaviedla prohibíciu na konzumácii liehovín. „Pokladáme rozhodnutie českej vlády za nedostatočné, nechráni občanov okolitých krajín,“ zdôraznil.

Z. Zvolenská pochválila prácu slovenských kontrolórov. Podľa jej slov v súčasnosti pracuje na kontrolách 700 colníkov. Na kontrolu vzoriek alkoholu zriadila štátna veterinárna správa viac ako 400 pracovných skupín, ďalšie skúšky vykonávajú úrady verejnej hygieny. Ministerka dodala, že aj vďaka spolupráci českej a slovenskej polície nemal prípad v Prešove vážnejšie dôsledky. 

Na otravu metylalkoholom zomrelo v Českej republike dvadsaťdva ľudí, na Slovensku odhalili intoxikáciu v štyroch prípadoch, ani jeden nebol smrteľný. V obchodoch, krčmách ani reštauráciách inšpektori alkohol s vysokým obsahom metanolu doteraz nenašli. Zakúpený podozrivý alkohol budú zaškolení pracovníci kontrolovať na policajných staniciach, ľudí s podozrením na otravu vyšetria na pracoviskách v Košiciach, Banskej Bystrici, Martine a Bratislave.

Foto - SITA / Ľudovít Vaniher

Český alkohol odvážali na vozíkoch

Predavači vykladajúci fľaše z regálov do nachystaných prepraviek, prázdne miesta na pultoch s liehovinami, nápisy upozorňujúce na zákaz predaja českého alkoholu. Tak vyzerala situácia v obchodoch na Slovensku, kde dnes vstúpil do platnosti zákaz dovozu a predaja českých liehovín. Obchodníci mali len niekoľko hodín na to, aby splnili nariadenia Úradu verejného zdravotníctva. Ten popoludní oznámil, že liehoviny vyrobené v Česku s obsahom alkoholu od 20 percent je už od 17:00 zakázané dovážať a ponúkať zákazníkom.

Dozerali SBS-kári

V najväčšej predajni reťazca Billa v Bratislave sa do sťahovania slovenských liehovín zapojilo hneď niekoľko zamestnancov. Prezerali pulty s alkoholom, fľaše s Fernetom a ďalšie liehoviny pochádzajúce z Česka ukladali na vozíky, ktoré potom odviezli do skladu. "Na všetkých filiálkach sme začali naraz," povedala ČTK Martina Kovacs z marketingového oddelenia reťazca, ktorý má na Slovensku 118 predajní, a ktorý patrí do nemeckej skupiny Rewe.

V hypermarkete Tesco na okraji Bratislavy bolo oddelenie s liehovinami zase uzavreté, na dodržanie zákazu vstupu dohliadali pracovníci bezpečnostnej služby. Jednotka na trhu maloobchodného predaja na slovenskú prostredníctvom plagátov zákazníkov informovala o opatrení slovenských hygienikov, zamestnanci predajne medzitým odoberali z pultov český alkohol. Z ponuky sťahovali aj vodku, ktorú Tesco ponúkalo so zľavou. Hovorca reťazca Peter Sklenář uviedol, že spoločnosť sa pokúsi výpadok ponuky nahradiť slovenskými výrobkami.

Pulty zostali prázdne

Kým predavači bežne dokladajú tovar na pulty, po stiahnutí českého alkoholu sa v regáloch objavili prázdne miesta. Českí výrobcovia majú približne štvrtinový podiel na slovenskom trhu s liehovinami.

Zväz obchodu a cestovného ruchu označil zákaz za predčasný a unáhlený, pretože sa výskyt nekvalitného alkoholu u slovenských podnikateľov nepotvrdil. Zatiaľ nie je známe, dokedy sa český alkohol nebude na Slovensku predávať. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdil, že opatrenia Slovensko zruší až po tom, čo Česko zvládne aféru s metanolom. 

Slovenskí hygienici tvrdili, že v prvých hodinách po vstupe zákazu predaja českého alkoholu nebudú prípadné nedostatky v dodržiavaní nariadenia ešte trestať. V ďalších dňoch už však bude obchodníkom, majiteľom reštaurácií alebo barov za porušenie zákazu hroziť pokuta.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 25

Tagy alkohol, Česko, obchod, Slovensko, zdravotníctvo