Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensku zostalo 22 starých tankov. V NATO ich využijeme ťažko

21.02.2020, 13:30 | Martin Šuba | © 2020 News and Media Holding

Slovensko disponuje 22 tankmi z éry socializmu. Ide o typ T-72 z produkcie ZŤS Martin. Po rozdelení Československa sme ich mali 995, ale ich počet postupne klesal. Väčšinu sme predali do zahraničia. Vojsko však plánuje v budúcnosti nakupovať nové stroje.

  • Tlačiť
  • 4

Tankový prápor je jedným z prvkov ťažkej mechanizovanej brigády, ktorý od nás žiada dobudovať aj Severoatlantická aliancia. Mechanizovanú brigádu tvoria rôzne pozemné vojenské zariadenia vrátane obrnených vozidiel a tankov.

Dôležité však bude dokončiť aj niektoré iné nákupy, ktoré rozbehlo súčasné vedenie rezortu. Pre podozrenia z netransparentnosti sa ich nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Ide napríklad o tender na obrnené vozidlá 8x8, ktoré sú z hľadiska NATO prioritou.

„Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl do roku 2030 počíta s modernizáciou aj s nákupom tankov,“ uviedla pre TREND hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková.

Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že Slovensko pokračuje v snahe o postupné zvyšovanie obranných výdavkov na úroveň dvoch percent HDP do roku 2024. Značnú časť z týchto výdavkov budeme naďalej investovať do modernizácie.

Už vlani sme na obnovu a rozvoj ozbrojených síl vynaložili historicky najviac financií, celkovo viac ako 41 percent z rozpočtu na obranu.


Neprehliadnite

Necvičia a starnú

Tankisti si uplynulé tri týždne overujú svoje zručnosti vo výcvikovom stredisku Lešť pri Zvolene. Je to najväčšie cvičenie tankového práporu z Trebišova od jeho opätovného osamostatnenia začiatkom minulého roku. Vznikol v roku 2000 a v roku 2009 bol začlenený do štruktúry iného mechanizovaného práporu.

Tanky sa síce vo svete stále využívajú, no musia držať krok s dobou ako každá iná technológia. O tých našich sa to však povedať nedá.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy armáda, obrana, tanky