Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenský objav: Vedci z UK výrazne skrátili výrobu lieku proti chrípke

08.02.2016, 17:00 | Zuzana Devera | © 2016 News and Media Holding

Vedcom z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa podarilo vyvinúť proces, ktorým sa dá výrazne skrátiť výroba lieku proti chrípke. Špičkový tím organických chemikov z Prírodovedeckej fakulty UK na čele s profesorom Radovanom Šebestom si nechal objav patentovať na Úrade priemyselného vlastníctva SR.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Chrípka síce patrí k najbežnejším ochoreniam, celosvetovo však na ňu ročne zomrie okolo 250 až 500 tisíc ľudí. Chrípkové ochorenia spôsobujú vírusy, ktoré sa nedajú ničiť antibiotickými liekmi ako baktérie.

Organizmu človeka však môžu pomôcť lieky, ktoré spomaľujú šírenie vírusu z napadnutých buniek. Jeden z liekov má aktívnu zložku oseltamivir. „Svetová zdravotnícka organizácia uvádza oseltamivir ako jedno z kľúčových liečiv pre ľudstvo,“ tvrdí profesor Šebesta.

Oseltamivir sa v súčasnosti vyrába 12-stupňovou syntézou z prírodnej zlúčeniny - kyseliny šikimovej. Táto látka sa podľa vedcov z UK nachádza iba vo veľmi malom množstve v niektorých rastlinách v Číne a Vietname.

Zdĺhavá a náročná syntetická cesta a zlá dostupnosť východiskovej suroviny komplikujú výrobu tohto liečiva. Práve preto tímy výskumníkov vo svete hľadajú efektívnejšiu cestu prípravy oseltamiviru. „Jedným z takýchto spôsobov je aj použitie takzvanej asymetrickej katalýzy pomocou malých organických molekúl. Na tomto spôsobe pracuje aj náš tím,“ vysvetľuje R. Šebesta.

Našli dostupnú surovinu

Jeho tím vypracoval 4-stupňovú syntézu oseltamiviru z jednoducho dostupnej východiskovej suroviny. V literatúre už boli známe podobné postupy, tie však využívajú východiskovú surovinu, ktorá je nestabilná a je potrebné ju pripravovať náročnými chemickými syntézami alebo s použitím veľmi toxických chemikálií.

Hlavnou výhodou postupu bratislavských vedcov je použitie inej, ľahšie dostupnej a stabilnejšej východiskovej suroviny. Týmto spôsobom získajú oseltamivir v štyroch krokoch vo vysokej čistote. Tento proces zelenej chémie, teda chémie šetrnej k životnému prostrediu, by mohli v budúcnosti využiť farmaceutické firmy pri výrobe generickej formy oseltamiviru.

Čo je chrípka

Chrípka je inf ekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často sa začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov Celzia. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle.

Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odoznejú. Úplné uzdravenie obvykle nastáva až do štyroch týždňov od prvých príznakov.

Epidémie chrípky vznikajú každoročne z dôvodu premenlivosti vírusov chrípky. Vírusy mutujú, preto sa malé epidémie opakujú v dvoch až troch ročných cykloch. Raz za 10 až 40 rokov dochádza k veľkej zmene vírusu. Epidémie chrípky predstavujú nielen zdravotný, ale aj závažný ekonomický a spoločenský problém.

Ako sa chrániť počas chrípkovej sezóny

Akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky, sa prenášajú vdýchnutím vzduchu, ktorý je kontaminovaný pôvodcom ochorenia (najčastejšie vírus alebo baktéria). Môžu sa prenášať aj priamym kontaktom s infikovanou osobou a nepriamym prenosom kontaminovanými rukami a predmetmi dennej potreby.

Všeobecné zásady prevencie respiračných ochorení vrátane chrípky zahŕňajú zvyšovanie odolnosti organizmu dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu, medzi ktoré patrí:

- správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín

- dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu

- otužovanie

- dostatok spánku a odpočinku

Počas chrípkovej sezóny je dôležité primerané obliekanie. Riziko nákazy znižuje časté a účinné vetranie, najmä v škôlkach, školách a na pracoviskách. Je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí (kiná, divadlá, koncerty a pod.). Potrebné je vyhnúť sa kontaktu s chorými osobami. Niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny.

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie. Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku, prípade zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Vakcína proti chrípke nechráni pred všetkými akútnymi respiračnými infekciami, ale poskytne spoľahlivú ochranu pred tými vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke pre danú chrípkovú sezónu.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy chrípka, liek, objav, UK, vedci