Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský priemysel spomalil najviac za posledné tri roky

15.10.2019, 15:00 | ČTK

Motor slovenskej exportne orientovanej ekonomiky zaznamenal v auguste najväčší výpadok nových objednávok v priemysle za posledné tri roky. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky.

  • Tlačiť
  • 0

Hodnota objednávok v priemysle klesla po zohľadnení inflácie v auguste o 9,6 percenta. Znížila sa už tretí mesiac po sebe a ide o najväčší prepad od leta 2016.

Spomedzi jednotlivých sektorov hlásili v auguste pokles aj predajcovia motorových vozidiel. Tým objednávky klesli o desatinu, čo je najhorší výsledok za posledné tri roky. Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším producentom áut na svete, svoje závody u nás majú Volkswagen, Kia, PSA a Jaguar Land Rover. Na ich produkciu sú naviazaní ďalší menší výrobcovia z automotive segmentu.

Neprehliadnite

Podiel priemyslu na HDP Slovenska vlani dosiahol 23,5 percenta. Priemyslová produkcia v auguste klesla oproti vlaňajšku takmer o desatinu, s horšími výsledkami bojovala väčšina odvetví. Podľa ekonómov Slovensko v porovnaní s Českom, Maďarskom a Poľskom najviac doplatilo na ochladenie nemeckej ekonomiky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ekonomika, priemysel

Diskusia (0 reakcií)