Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sľuby sa sľubujú, DRG sa odsúva. Reforma nemocníc sa potichu udusila

27.11.2014, 00:01 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

Nový platobný mechanizmus pre nemocnice, ktorý diferencuje platby podľa nákladovej náročnosti diagnóz – takzvaný DRG (diagnoses related groups) systém, nebude na Slovensku napriek sľubom fungovať ani v roku 2016. V čase, keď sa pozornosť upiera smerom k predraženému CT, ministerstvo zdravotníctva potichúčky odsúva zavedenie systému, ktorý je celosvetovo uznávaný ako najspravodlivejší, na neurčito.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa zistení TRENDU pritom práce na zavádzaní systému napredujú, no ďalší krok, prijatie legislatívy, stojí na ministerstve zdravotníctva a vláde. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pripravil potrebnú legislatívu, ministerstvo zdravotníctva by zas malo určiť konkrétny termín, od kedy bude systém pre nemocnice a zdravotné poisťovne záväzný.

Na otázky TRENDU ohľadom časového rámca však ministerstvo reagovalo veľmi nekonkrétne. „Prvá relevantná analýza dopadov nového platobného mechanizmu na nemocnice bude k dispozícii v priebehu roku 2015. Po jej vyhodnotení bude možné stanoviť reálny harmonogram zavedenia DRG ako platobného mechanizmu,” informovala hovorkyňa MZ SR Martina Šoltésová.

Pôvodne mal byť DRG systém zavedený už na tento rok. Po výmene vlády v roku 2012 sa termín posunul na rok 2016, práce však pokračovali ďalej. Od konca minulého roka začali nemocnice vykazovať medicínske dáta podľa DRG a v nasledujúcom roku má časť nemocníc poskytovať aj ekonomické dáta.

ÚDZS navrhuje, aby DRG fungovalo od roku 2016, no s neutrálnym financovaním. Teda nemocnice by už videli, aká by bola úhrada od poisťovne podľa DRG, no platené by boli stále po starom. Nemocnice by tak dostali časový priestor sa novému financovaniu prispôsobiť.

Z informácií z dobre informovaných zdrojov a aj z vyhýbavej odpovede MZ SR vyplýva, že aj táto zmiernená alternatíva nepravdepodobná.

O tom, pre koho by bol nový platobný mechanizmus nevýhodný, sa dočítate v novom vydaní týždenníka TREND 47/2014.

TREND 47/2014

TREND 47/2014

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)