Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Smer blokoval schôdzu k učiteľom a sestrám, Pellegrini ich poslal do kinosály

11.02.2016, 11:11 | SITA | TREND.sk

Vládny Smer-SD blokoval mimoriadne rokovanie parlamentu, na ktorom chcela opozícia diskutovať o situácii učiteľov a sestier. Tisícky učiteľov v minulých týždňoch štrajkovalo za vyššie platy a zlepšenie situácie v školstve, sestry zas pre mzdy a zlepšenie podmienok v zdravotníctve podali hromadné výpovede.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Pohľad na balkón parlamentu počas rokovania, na ktorom chcela opozícia diskutovať o situácii učiteľov a sestierZdroj: SITA

Pri prvom hlasovaní o 10:00 parlament nebol uznášaniaschopný. Predseda národnej rady Peter Pellegrini konštatoval, že Smer-SD opozícii poskytol desať hlasov, z opozície sa prezentovalo 57 poslancov. Spolu je opozičných poslancov 67, návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podpísalo 35 zákonodarcov za KDH, Most-Híd, SaS a OĽaNO-NOVA.

P. Pellegrini konštatoval, že ak by všetci opoziční poslanci boli v práci, s desiatimi hlasmi Smeru by sa schôdza konať mohla.

Keďže opozičná poslankyňa Eva Horváthová z OĽaNO bola ospravedlnená, ak by opoziční poslanci boli do nohy v sále, mali by spolu 66 hlasov. Ak sa k nim pridá desať poslancov za Smer-SD, znamenalo by to potrebných 76 zákonodarcov, keďže pri prezentácii sa musí zahlásiť nadpolovičná väčšina poslancov.

Z opozície pri prvej prezentácii chýbali z KDH Ján Figeľ a Monika Gibalová, Daniel Lipšic z klubu OĽaNO, Lucia Nicholsonová, Martin Poliačik (obaja SaS) a nezaradení poslanci Mária Ritomská, Štefan Kuffa, Daniel Krajcer, Miroslav Beblavý a ospravedlnená E. Horváthová. Pri druhom hlasovaní sa prezentovalo 72 zákonodarcov.

P. Pellegrini tak napokon otvoril mimoriadnu schôdyu až na tretí pokus. Pri treťom hlasovaní predseda parlamentu konštatoval, že sa zaprezentujú všetci prítomní poslanci za Smer-SD, čo sa aj stalo. Poslanci zároveň schválili program schôdze. Na Pellegriniho návrh parlament odsúhlasil, že rokovať sa bude aj po 19:00 až do prerokovania programu a potom sa bude hlasovať.

Opoziční zákonodarcovia navrhujú, aby na schôdzi národná rada prijala dve uznesenia. Prvé sa týka riešenia krízovej situácie v školstve a prijatia opatrení na dlhodobé a udržateľné zlepšenie školstva. Zároveň žiadajú ministra školstva, vedy, výskumu a športu Juraja Draxlera, aby v rámci rozpravy o tomto bode programu podal komplexnú informáciu o konkrétnych krokoch vlády na zlepšenie situácie v školstve a o výsledkoch rokovania so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov.

Zároveň opoziční poslanci chcú od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby v rámci rozpravy o tomto bode programu predložil komplexnú informáciu o stave dlhu v zdravotníctve a o opatreniach zameraných na jeho elimináciu. Rovnako chcú informáciu o riešení prípadov, ako sú Klinika Kostka, teta Anka, pochybný nájom nového sídla Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kauza piešťanské CT a o strategických zámeroch vlády v oblasti profesijného a sociálneho stabilizovania zdravotných sestier.

Spor sa pri mimoriadnej schôdzi strhol o balkón parlamentu. Pred začiatkom schôdze sa dole v národnej rade tlačilo množstvo učiteľov a sestier, ktorí sa nevedeli dostať dovnútra, ochranka im vravela, že balkón je už plný. Učitelia a sestry sa čudovali, že kto mohol balkón zaplniť, keďže čakajú už hodnú chvíľu. Na balkón sa však pred nimi dostali dôchodcovia. Tí učiteľov a sestry na balkón pustiť nechceli.

Ochranka parlamentu učiteľom a sestrám zakázala rozvinúť transparent. P. Pellegrini po druhej prezentácii vysvetlil, že ľudia môžu pozerať na zasadnutie v kinosále. Znamenalo by to, že nespokojné sestry a učitelia by sedeli v uzavretej miestnosti, Smer by si tak zabezpečil pokojný priebeh schôdze.

V školstve nemáme priestor na pokojnú prácu, tvrdí Draxler

V školstve existuje politický problém. Nie je tu totiž priestor na pokojnú prácu. Na schôdzi to povedal minister školstva Juraj Draxler, ktorý sa sťažuje, že už pol roka sú na ministerstve vystavovaní útokom a výzvam niečo vysvetľovať.

Minister školstva začal svoj prejav odpočtom aktivít, ktoré ministerstvo dokázalo pod jeho vedením. Spomenul pritom, že prvýkrát po 25 rokoch rekonštruovali škôlky, idú rekonštruovať školské telocvične a po voľbách začnú rekonštruovať vysokoškolské internáty. Rovnako spomenul, že rodičia už nemusia kupovať deťom učebnice angličtiny a po mnohých rokoch začali učebnice dodávať do škôl načas. Vyzdvihol tiež prijatie zákona o duálnom vzdelávaní a zastavenie prázdninového prepúšťania učiteľov či zriadenie odboru ochrany práv v regionálnom školstve.

Aktuálny štrajk učiteľov označil J. Draxler ako „takzvaný štrajk“, do ktorého sa pridalo veľa zamestnancov škôl v dobrej viere, že treba niečo urobiť a ukázať, že školstvo nie je v poriadku. Na druhej strane však tvrdí, že je to neštandardná akcia. Kritizuje tiež, že vo vzduchu lietajú nezmyselné čísla, koľko má vláda vyčleniť na školstvo, keďže Iniciatíva slovenských učiteľov žiada do roka 400 miliónov eur na didaktické vybavenie škôl a opoziční poslanci navrhli 150 miliónov eur ročne viac.

Minister tvrdí, že v školstve je vypätá atmosféra a existuje podpora nátlakových akcií. Školstvo však podľa neho potrebuje systémové technické zmeny.

Richard Vašečka (OĽaNO) uviedol, že ho vystúpenie ministra sklamalo, keďže neodpovedal na žiadosť, aby v rozprave podal informáciu o krokoch vlády na zlepšenie situácie v školstve a o výsledkoch rokovania so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov.

Lucia Nicholsonová (SaS) sa pýtala, prečo minister školstva nehovorí o predražených európskych projektoch a podozrivých verejných obstarávaniach, keď o nich hovorila Európska komisia v decembri. „Prečo nehovoríte o tom, že ignorujete varovanie Európskej komisie, ktorá hrozí zastavením financovania cez eurofondy?“ pýtala sa.

Pavol Abrhan ž KDH uviedol, že ho sklamala poznámka o tom, že nie je priestor na pokojnú prácu. Podľa Abrhana mala vláda tri a pol roka času na pokojnú prácu, pričom bola sama vo vláde. V regionálnom školstve však neurobila nič. „Hovoríte, že treba zásadné systémové zmeny. Čo ste teda robili osem rokov vo vláde?“ pýtal sa P. Abrhan, ktorý kritizuje, že vládna strana znova prichádza len so sľubmi. Eugen Jurzyca (SaS) pripomenul, že táto vláda síce zvýšila platy učiteľom, ale urobila to nesystémovým spôsobom, keďže na to zobrala peniaze dôchodcom z druhého piliera.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Tagy sestry, školstvo, Smer-SD, učitelia, zdravotníctvo