Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer dostal výprask, ktorý už len ťažko rozchodí

05.11.2017, 10:20 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Župné voľby boli o tom, či hegemón Smer si udrží pozície, či sa fašisti etablujú na politickej scéne a či opozícia dokáže prekvapiť. Dopadlo to tak, ako čakal len málokto. Smer v roku 2013 na spôsob parného valca ovládol z ôsmich žúp šesť. Ušla mu len Bratislava s Pavlom Frešom a Banská Bystrica s fašistom Mariánom Kotlebom. Po včerajšom volebnom zemetrasení mu zostali už len dve.

  • Tlačiť
  • 42

Podľa preferencií stále najsilnejšia politická strana na Slovensku utŕžila zahanbujúcu porážku v Žiline, kde sebavedomého Juraja Blanára strieda Erika Jurinová z OĽaNO.

V Trnave s prehľadom vyhral Jozef Viskupič, taktiež z OĽaNO, nad Tiborom Mikušom. V Prešove s veľkým prekvapením strieda dlhoročného smeráckeho župana Petra Chudíka Milan Majerský z KDH a v Košiciach na udržanie Smeru v župe nestačilo ani nasadenie doteraz obľúbeného Richarda Rašiho, keďže vyhral kandidát opozície Rastislav Trnka.

Hegemón Smer nie že udržal pozície, ale dostal taký výprask, že keď už dnes budeme hovoriť o jeho blížiacom sa konci, nebudeme strieľať vedľa.

Neprehliadnite

Dvaja fašisti

Otázkou posledných dní bolo, či na úkor vysileného Smeru (či opozície) budú rásť fašisti Mariána Kotlebu z Ľudovej strany Naše Slovensko. Obava z ich budovania straníckych kádrov v regiónoch a veľkého prečíslenia ich kandidátov v župných parlamentoch sa včera rozplynula.

Ak je Smer jednoznačným porazeným týchto župných volieb, fašisti sú za ním v tesnom závese. Kotlebovci sa neetablovali, naopak stratili aj to málo, čo doteraz mali.

Neplatí, že pomohla len mobilizácia demokraticky zmýšľajúcich voličov, ktorí to hádzali Jánovi Lunterovi. M. Kotleba stratil 25-tisíc hlasov aj oproti voľbám spred štyroch rokov, J. Lunter získal až stotisíc hlasov, teda dvakrát toľko, čo M. Kotleba v týchto voľbách. Kotlebovci nezískali ani jedného župana a z obávaného úspechu nedemokratických kandidátov v zastupiteľstvách vyšších územných celkov je nakoniec výsledok, na ktorý by si nestavil ani ten najväčší optimista.

ĽSNS bude mať len dvoch župných poslancov, M. Kotlebu v Banskej Bystrici a Milana Uhríka, ktorý chcel byť županom v Nitre.

Samozrejme, kotlebovci naďalej sedia v Národnej rade, v prieskumoch si držia svoje pozície a zatiaľ to nevyzerá na nejaké masové vyzliekanie zelených tričiek. No župné voľby aj s tradične slabšou voličskou účasťou môžu poslúžiť ako test, v akej nálade sa nachádza spoločnosť. Ukazuje sa, že protifašistická a protiradikálna aktivita tretieho a občianskeho sektora, médií a tiež politikov za posledný rok a pol mala a aj má svoj zmysel.

Posledné prieskumy síce jasne hovorili o presvedčivej prevahe J. Luntera nad M. Kotlebom, ale strach, že sa zopakuje podobný scenár ako pri parlamentných voľbách na jar minulého roka, bol veľký. Spôsob, akým J. Lunter nakoniec rozmontoval M. Kotlebu, naznačuje dôležitú vec. A síce, že radikáli sú poraziteľní. Pokiaľ si ľudia môžu vybrať medzi jasne lepším demokratickým kandidátom a radikálnym, väčšina si vyberie demokrata. Verme, že to tak zostane čo najdlhšie.

(Ne)očakávaná výhra opozície

Jednoznačným víťazom župných volieb je stredopravá opozícia, ktorá dosiahla historicky najlepší výsledok v župných voľbách. Ide o jej vôbec prvé veľké víťazstvo od parlamentných volieb v roku 2010.

Mohli by sme sa alibisticky vyhovoriť, že až takýmto tektonickým posunom na politickej scéne nič pred samotnými voľbami nenasvedčovalo, ale nebola by to celkom pravda. Prieskumy preferenčných hlasov politických strán už nejakú dobu ukazujú jasný vzostup opozície.

Lenže kým debata o župných voľbách sa zúžila len na súboj medzi udržaním demokracie a hroziacim posilnením fašistickej strany, možný debakel Smeru a víťazstvo demokratickej opozície mnohým ušlo, vrátane autora tohto textu.

Je tomu takmer rok, čo vyšiel prieskum preferenčných hlasov politických strán od agentúry Focus, ktorý bol prelomový. Meranie, ktoré sa uskutočnilo posledný novembrový týždeň minulého roka ukázalo na historický prepad preferencií Smeru.

Odvtedy sa síce trochu pozviechal, ale stále je to pod hranicou „skalných“ 28 percent. Smer je v defenzíve dlhodobo, čo sa ukazuje aj na zmene jeho správania. Predseda Robert Fico za posledný rok v sebe objavil demokratického proeurópskeho politika, ktorý bojuje proti korupcii.

Pod tlakom spoločnosti zrazu dochádza aj na „reálne“ pohyby pri uplatňovaní spravodlivosti, keď sú obviňovaní, vyšetrovaní a odsúdení ľudia s priamym vplyvom na politikov, alebo rovno bývalí politici, ktorí však so Smerom nič nemajú.

Je zrejmé, že ľudia majú dekádu moci Smeru už plné zuby bez ohľadu na to, či sa Smer snaží pôsobiť ako kultivovaná strana sociálnych demokratov alebo nie. Slováci si pýtajú zmenu. Tromfy držia Sulíkovci s Matovičovcami.

  • Tlačiť
  • 42

Tagy Fico, Kotleba, Matovič, Smer, Sulík, župné voľby