Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Smer opúšťa tvrdé jadro voličov, začala sa hra o čas

01.12.2016, 17:27 | Filip Obradovič | © 2016 News and Media Holding

Názor | Historický prepad preferencií Smeru sa môže javiť na prvý pohľad ako výlučne dobrá správa. Ale netreba sa unáhliť. Stačí sa pozrieť, kam sa voliči dlhodobo najsilnejšej strany poberajú. Na úkor Smeru posilňuje SNS bez akéhokoľvek rozumného programu s nečitateľným Andrejom Dankom, SaS vedená radikalizujúcim sa Richardom Sulíkom, ktorá sa minimálne rétoricky odkláňa od liberálnych hodnôt a fašisti na čele s Mariánom Kotlebom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Tagy

Názory

Prečo môžeme pád Smeru vnímať pozitívne? Je to najmä pre zmenu statusu quo. Už neplatí, že akýkoľvek škandál či kauza sa mu prepečie, že stratégia postavená na hysterickom vytváraní nepriateľov pomáha. Ak zoberieme do úvahy, že riadna alternatíva k Smeru (rozumej politická protiváha bez fašistov, bez radikálov a krikľúňov, bez biznisových záujmov v pozadí) dnes ešte neexistuje, začína sa hra o čas.

Neprehliadnite

Hystéria nepomáha

Agentúra Focus realizovala prieskum len pred pár dňami, konkrétne od 23. do 29. novembra. Je to obdobie, v ktorom sa objavila kauza na ministerstve zahraničných vecí (podozrenia z predraženia eventu a z nehospodárneho nakladania s verejnými peniazmi). Akýsi súboj prezentovaný na jednej strane 26-ročnou bývalou zamestnankyňou ministerstva Zuzanou Hlávkovou, ktorá na podozrenia upozornila, a na strane druhej ministrom Miroslavom Lajčákom, ktorý podozrenia odmieta.

Je to rovnaké obdobie, v ktorom sa premiér Robert Fico nechutne vyjadroval na adresu novinárov, ktorí o kauze informujú. Označoval ich za protislovenské prostitútky na tlačovke a pokračoval v útokoch na médiá počas víkendových relácií v rozhlase a Ta3.

Komunikačná úderka Smeru si zrejme myslela, že označenie nepriateľa, podkopanie dôvery v novinárov a budovanie si priestoru do budúcnosti v prípade otvorenia ďalších škandálov mu môže pomôcť. Lenže časy, keď stávka na hystériu pomáhala, sú dávno preč.

R. Fico už nie je v pozícii nového, prinajmenšom niekoľkoročného, premiéra, ktorý musí zápasiť so stavom krajiny, ktorú mu prenechali jeho predchodcovia. Volič si dnes čoraz viac začína uvedomovať, že leví podiel na súčasnom nedobrom stave krajiny nesie Smer a jeho líder.

Najlepšia reakcia zo strany Smeru by bola robiť poriadky vo vlastných radoch pri čo i len náznaku problému. A, samozrejme, tvrdá práca na veciach, ktoré doterajšie vlády Smeru zanedbávali.

To prvé sa nedeje ani náhodou. V tom druhom sa veci pohli najmä vďaka ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi a ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Lenže pokým vládne nespravodlivosť, na členov vlády a ich blízkych platí beztrestnosť, a nedá sa hovoriť ani o sebareflexii či obyčajnom vyvodzovaní zodpovednosti, nemôžu sa v Smere čudovať, že ani reformné snaženie u jednotlivcov nezaberá. Mali možnosti, čas, silnú vládu. Čo vedia, svojim voličom už predviedli.

Danko so Sulíkom

Ten istý prieskum ukazuje, že ak by sa konali teraz voľby, SNS, SaS, OľaNO, Most-Híd a KDH by dohromady získali 82 kresiel v parlamente. Smer by zostal sedieť v opozícií s fašistami a kollárovcami. Zo strán SNS a SaS vychádzajú pritom kuloárne informácie, že sú pripravené spolu vládnuť. A. Danko baží po moci, R. Sulík má v zuboch ideólogiu sociálnej demokracie, ktorou sa Smer marketingovo nálepkuje. Obaja pritom chápu, že situácia, keď krváca Smer a zároveň ešte neexistuje nová politická sila, ktorá by im mohla prekaziť ambície a plány, tu nemusí byť večne.

R. Sulík sa tvári, že sa neobáva nového politického subjektu, ktorý sa formuje okolo projektu Ivana Štefunka Progresívne Slovensko a iniciatívy Miroslava Beblavého V mojom mene. Ale nie je to tak. Jeho radikálna protieurópska a protimoslimská rétorika sa na míle vzďaľuje liberálnym hodnotám. Prípadná stredová liberálna strana s dôrazom na pomoc slabším môže loviť rovnako v Smere ako aj v SaS. Preto úvaha o predčasných voľbách zo strany SaS a SNS im môže dávať aspoň teoreticky ako taký zmysel. Prakticky je alternatíva v podobe päťčlennej koalície na čele so SNS nemožná už len pre vzťahy, ktoré medzi sebou jednotlivé strany zdieľajú.

Napriek tomu ľudia na Súmračnej musia chápať, že im naozaj horí pod zadkami.

Fico ako umiernený demokrat

Pre budúcnosť Slovenska je kľúčové, ako sa nakoniec iniciatívy s politickými ambíciami prejavia už v krátkom čase. Či sa v priebehu nasledujúceho roka dokáže spojiť kritická masa ľudí, ktorá bude schopná postaviť silnú stranu so silných programom schodnú aj pre časť voličov Smeru. Aby tí svoje sklamanie a znechutenie z politiky R. Fica premietli do projektu (nech už sa volá akokoľvek), ktorý bude mať ambíciu skutočne pozitívne zmeniť krajinu.

Pretože ak stratia dôveru v politiku a v myšlienku, že niekto môže mať nezištný záujem modernizovať Slovensko, hrozí, že protestné hlasy skončia u radikálov a fanatikov, pri ktorých aj hysterický R. Fico so Smerom vyzerá ako umiernený demokrat.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Tagy Názory