Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer sa dohodol. Maďariča vymení Ľubica Laššáková, Kaliňáka Jozef Ráž

19.03.2018, 14:48 | TREND.sk | ČTK

Po rokovaní Smeru o návrhoch na ministrov prezentoval výsledky Robert Fico. „Podľa stanov je to predsedníctvo, kto nominuje kandidátov na funkcie vo vláde SR na základe návrhu strany,“ vysvetľoval.

  • Tlačiť
  • 13

Ministerstvo vnútra po novom povedie Jozef Ráž, v súčasnosti generálny tajomník služobného úradu na ministerstve zdravotníctva Tomáša Druckera. Vicepremiérom pre investície bude po odchádzajúcom P. Pellegrinim Richard Raši.

Fico v parlamente

Mareka Maďariča na čele ministerstva kultúry vymení Ľubica Laššáková, krajská predsedníčka Smeru v Banskobystrickom kraji. Podľa R. Fica má skúsenosti zo Slovenskom rozhlase a na ministerstve má zachovať kontinuitu.

Na svojich pozíciách ostávajú Miroslav Lajčák (ministerstvo zahraničných vecí), Peter Žiga (ministerstvo hospodárstva), Ján Richter (ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny), Tomáš Drucker (ministerstvo zdravotníctva) i Peter Kažimír (ministerstvo financií).

P. Kažimír sa ale zároveň stane novým podpredsedom vlády. Predsedníctvo sa tiež jednotne zhodlo, že podporuje P. Pellegriniho za premiéra. Minimálne do hlasovania o dôvere vláde sa do parlamentu vrátia Robert Fico i Robert Kaliňák.

Neprehliadnite

Gašpara nechcel kritizovať

Na základe návrhu R. Fica budú členovia Smeru pracovať na „novom štýle riadenia strany“, podrobne však nešpecifikoval, čo to znamená. Hovoril len o tom, že sa už dlhšie pohrával s myšlienkou oddelenia predsedu strany a vlády.

Smer chce tiež zreformovať spôsob, akým sa bude vyberať policajný prezident. Na zmenách vo výberovom konaní od vzniku vlády trvá Most-Híd. „Našou úlohou nie je kritizovať pána Tibora Gašpara, ktorého považujem za absolútneho profesionála,“ povedal R. Fico.

Na záver R. Fico zaútočil na opozíciu, štandardnými stranami nazval Smer-SD, Most-Híd aj SNS „To nie sú výťahové strany, my máme obrovské množstvo členov. Majú tu vládnuť ľudia, ktorí majú neštandardné subjekty s metódami, ktoré sú neštandardné? Ja som za to, aby sme zachovali stabilitu.“

Kto je nový minister vnútra

Jozef Ráž mladší je synom lídra a speváka populárnej popovej skupiny Elán Jozefa Ráža. V súčasnosti je generálnym tajomníkom úradu ministerstva zdravotníctva. Do tejto pozície bol vymenovaný v roku 2016.

„Má dve vysoké školy a je veľmi schopný, a keby nešiel na ministerstvo, mohol byť šéfom pošty a bol by niekto. Takto nebude nikto a ešte bude mať aj nebezpečné miesto, pretože tam bude musieť bojovať proti miliardovým mafiám. Ale je to jeho život,“ vyhlásil o svojom synovi J. Ráž po jeho nástupe na ministerstvo zdravotníctva.

V rokoch 2011 až 2016 pôsobil v Slovenskej pošte, kde začínal ako asistent predstavenstva. Neskôr sa stal riaditeľom sekcie správy majetku a riaditeľom úseku služieb.

V rokoch 2011 až 2012 pôsobil ako špecialista pre oblasť verejných zákaziek pre európsky program Interact.

V rokoch 2005 až 2010 bol zamestnaný na ministerstve obrany, kde vystriedal niekoľko funkcií, pracoval tu napríklad ako riaditeľ Úradu pre investície a akvizície alebo ako riaditeľ organizačného odboru.

Vyštudoval ekonómiu na Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave a právo na Bratislavskej vysokej škole práva.

Narodil sa 17. júla 1979 v Bratislave, je ženatý, má dve deti a mladšieho brata Štefana. S manželkou vlastní hotel, reštauráciu a hudobný klub v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Ľubica Laššáková, Peter Pellegrini, Robert Fico, Smer