Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer si zmenil Zákonník práce. Pozrite sa, ako

25.10.2012, 18:22 | SITA

Neprešiel ani jeden opozičný návrh. Nedeľný predaj ostáva

 • Tlačiť
 • 3

Parlament s väčšinovým zastúpením poslancov Smeru-SD vo štvrtok schválil zmeny v Zákonníku práce. Prečítajte si tie najdôležitejšie:

 • Od začiatku budúceho roka sa po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoví súbeh výpovednej lehoty a odstupného.
 • Takémuto zamestnancovi zamestnávateľ poskytne odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov. Výška odstupného bude pritom závisieť od počtu odpracovaných rokov.
 • Zmeny nastanú aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. Kým v súčasnosti je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát.
 • Poslanci tiež schválili vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Ide o znaky, ktoré hovoria o vykonaní práce na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a o tom, že ide o výkon práce, kde sa opakujú určené činnosti.
 • Ministerstvo práce chce spresnením definície závislej práce zabrániť tomu, aby zamestnanci boli nútení k zmene svojho pracovného statusu, ak majú naďalej vykonávať tú istú prácu.
 • Schválená novela Zákonníka práce zavádza zmeny aj pre odborárov. Tí budú mať po novom právo spolurozhodovať o normách spotreby práce či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Odbory už pritom nebudú mať povinnosť preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa.
 • Zmeny nastanú aj pri nočnej práci. Vykonávať sa bude v čase od 22. do 6-tej hodiny ráno, nie ako tomu je v súčasnosti od 22. do 5-tej hodiny rannej.
 • V kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj dlhšie výpovedné lehoty, ako stanovuje Zákonník práce. Na ľudí pracujúcich na dohody sa budú vzťahovať aj ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde.
 • Upraví sa tiež konto pracovného času, a to tak, aby bolo možné využiť vyrovnávacie obdobie dlhšie ako 12 mesiacov za podmienky dodržania maximálnej dĺžky pracovného času priemerného týždenného pracovného času 48 hodín v rámci 12 mesiacov.


Poslanci Smeru-SD nepodporili žiadny opozičný pozmeňujúci návrh. Poslanec Július Brocka (KDH) navrhoval zakázať predaj v obchodoch cez nedele a sviatky, poslanec Igor Matovič (OĽaNO) chcel zavrieť obchody cez nedele od 6:00 do 14:00 či umožniť zamestnancom požiadať zamestnávateľa o finančný príspevok na stravu ako náhradu za stravné lístky.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) neuspel s návrhom nemeniť definíciu závislej práce, nezaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného či vypustiť zmeny pre dohodárov.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) neúspešne navrhol zaviesť súbeh výpovednej lehoty a odstupného len pre zamestnancov, ktorí odpracujú najmenej päť rokov a podporu Smeru nezískal ani jeho návrh osobitne chrániť malých zamestnávateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov.

Premiér Robert Fico a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter

Výsledná podoba schválených zmien v Zákonníku práce je podľa ministra práce Jána Richtera výsledkom mnohých rokovaní so zamestnávateľmi a odborármi, ako aj s priemyselnými komorami na Slovensku. Zdôraznil, že Zákonník práce je kódexom na ochranu zamestnancov. „Počas tohto funkčného obdobia by som sa už nerád vracal k ďalšej novele Zákonníka práce,“ dodal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Podľa opozície novela naopak významne poškodí slovenskú ekonomiku. Ako uviedol exminister práce Jozef Mihál (SaS), schválené zmeny zablokujú tvorbu pracovných miest a prispejú k tomu, že pracovné miesta budú zanikať.

„Množstvo ľudí sa ocitne na ulici a nové pracovné miesta budú vznikať len s veľkými ťažkosťami,“ povedal Mihál. Po zvýšení odvodov a daní je novela Zákonníka práce podľa neho ďalším klinčekom do rakvy podnikateľského prostredia na Slovensku.

Foto - SITA

 • Tlačiť
 • 3