Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer už zúfalo vykráda aj nápady SaS. V jednej veci má však pravdu

21.01.2020 | Eva Mihočková

Diskusia (14 reakcií) Pravidlá diskusie

22.01.2020 | equilibriums

To nie je len o medikoch, ale o akéjkoľvek strednej aj vysokej škole. Ak si tu vedel študovať, ale nezamestnáš sa v danom odbore, resp. utečieš do zahraničia, vrát štátu peniaze, ktoré do teba investoval. Potom som zvedavý na všetkých tých, čo chodia na vysokú školu "len aby mali dajaký titul", čo budú robiť. Aspoň si dobre premyslia čo pôjdu študovať. Keď chcú mať "dajaký titul, len aby dačo mali", tak nech si za to platia sami.

22.01.2020 | Icyweeds

Môžme zavrieť hranice, aby nikto neušiel. :D Nie je to správne riešenie. Zlepšiť zdravotníctvo na Slovensku pomôže im aj nám.
Ten “dajaký titul” dá len “dajaká vysoká škola”. Zavrieť “dajaké vysoké školy” a “dajaký titul” “dajakí ľudia” nedostanú, pretože nebude škola, ktorá by ich prijala. Ak na Slovensku neudržíme inteligentných ľudí skončime ako slávne mesto v USA a to takáto “pokuta” nezariadi. Motivácia ľudí nemá byť trest (v tomto prípade).

22.01.2020 | myslimtedasom

ak mas lepsi napad, sem s nim. lebo kritizuje sa lahko.

22.01.2020 | olivertwist

to nie je obmedzovanie slobody pohybu, aj športovci (resp. ich kluby) musia platiť často milióny odstupné mateerskému klubu za výchovu....

22.01.2020 | maDev

Nie je to zase nič tak prevratné, funguje to takto aj v zahraničí. Dostaneš zadarmo možnosť vyštudovať, ale potom musíš určitý počet rokov odpracovať v krajine, ktorá ti to zaplatila. A nie je to len o lekároch...

22.01.2020 | EuroSMS

Znama, ako skoncena lekarka, poslala desiatky mailov a listov do slovenskych nemocnic, aby si nasla zamestnanie. Nikam ju neprijali. Koncila s cervenym diplomom. Poslala do Nemecka tri maily. Tri nemocnice ju okamzite pozvali na rozhovor a prijali, aj ked nemcinu koktala, prax nemala, ale sikovna lekarka. Odisla a uz sa nikdy nevrati. Ulozit "pokutu" za studium je obycajne chrapunstvo. Na medicine uz mozno studuje viac zahranicnych studentov, lebo si studium hradia. Inak by skola neprezila. Spoplatnite vysoke skoly, poskytnite studentske pozicky, prospechove stipendia, zlepsite podmienky, nekradnite a nikto neodide.

22.01.2020 | RastislavD

Poslala aj žiadosti, že by chcela nastúpiť ako obvodná lekárka, prípadne na obdobný post mimo nemocníc?

22.01.2020 | myslimtedasom

Ale to neni pokuta. Povinnost statu je zdarma ti poskytnut zakladne vzdelanie. Ak ti poskytne navyse nieco zdarma, tak si moze na oplatku nieco zapytat. Takze nie pokuta, to je bonus . To tvoje chapanie je take komunisticke - mne musia dat vsetko zadarmo.

22.01.2020 | atabaz

Snahy zamedziť tomu, aby mladý človek, ktorý vyštudoval, takrečeno, zadarmo (resp. za finančné čiastky hradené z veľkej časti daňovými poplatníkmi, v rodinách ktorých často ani niet vysokoškolákov), hneď po absolvovaní štúdia odchádal do cudziny a ani tie financie, za ktoré vyštudoval, nevrátil lrodnej krajine, majú svoju logiku.

Nejde o to, obmedzovať niekoho v podmienkach demokracie v slobodnom pohybe a v slobodnom zmýšľaní, ale
o presadzovanie toho, čo je od od veky vekov známe a čo káže aj zdravý sedliacky rozum, a to je zásada"požičané vrátiť". Ako "pôžička" od štátu, od daňoých poplatníkov, by malo byť vnímané vysokoškolské štúdium za peniaze štátu. Náš občan si môže slobodne vybrať, v ktorej krajine chce žiť, ale musí si na takú možnosť nejaký čas počkať. Kto u nás vyštuduje za štátne peniaze vysokú školu (možno azda uvažovať aj o strednej) a do jeho odbornej kvalifikácie štát investoval značnú finančnú čiastku, ten by mal prinajmenej po dobu dĺžky absolvovaného štúdia pobudnúť v tomto štáte a splácať jeho občanom to "požičané" tak prácou v prospech tejto krajiny ako i daňami do štátnej pokladnice. (Možno by nemala byť vnímaná priam ako "svätokrádežná" ani úvaha o zavedení tzv. umiesteniek , ktoré by umožňovali obsadiť odborníkmi tie regióny , tie lokality krajiny, kde je istých odborníkov - ako ukazuje dotarajšia prax - dlhodobo nedostatok).

Niekoľko rokov takéhoto druhu záväzku mladých ľudí , absolventov škôl, voči štátu, by určite nepoškodilo ani duševné ani fyzické zdravie našich abolventov, ba naopak, prinieslo by benefit v podobe posilnenia toho ľudského v ich osobnostnom profile a určite by to bol prínos aj v ich odbornom raste. Je všeobecne známe, že najväčšie osobnosti v tom-ktorom odbore vyrastajú spomedzi ľudí, ktorí začínajú, takzvane,. "od piky". Určite by to zamedzilo aj doterajšej praxi na nejednej z našich škôl, na ktorých sa ratolesti známych (či vážených) osobností hneď po absolvovaní vysokoškolského štúdia "zahniezďujú" na výhodných postoch čoby perspektívne odborné kádre (hlavne funkcionárske).

Užitočné by bolo, keby sa o tejto nanajvýš dôležitej téme u nás verejne a odborne diskutovalo (ale v žiadnom prípade nie výlučne prostredníctvom vzájomného prekárania sa politikov, čo je u nás prevládajúca forma verejnej diskusie skoro o všetkých najvážnejších témach spoločnosti, systematické diskusie odborníkov, apolitických odborníkov, nápadne absentujú najmä vo verejnom priestore).

22.01.2020 | Martin52

A naco je potom statne - "zadarmo" skolstvo, ked si ma kazdy platit studium sam ?

22.01.2020 | myslimtedasom

nemusi. ten co zostane doma, nebude nic platit. to je vlastne vacsina

24.01.2020 | mam_rad_jablka

Čo ja viem zubári si plno pomôcok nakupujú počas štúdia sami za svoje. Preto potom kasíruju po vyštudovaní pálky.

22.01.2020 | Vlasko

Za studium sa ma platit, potom to nebude politicky futbal. Ale ako by k tomu vecny studenti, studenti studujuci nezmyselne odbory .atd. prisli, ze by museli zacat rozmyslat nad svojou buducnostou

29.01.2020 | marek219

Je to všeobecný problém "kradnutia mozgov" a tomu sa nedá zabrániiť. Silnejšia ekonomika, zväčša väčšia krajina, vykráda tie menšie. A tie tomu nemajú šancu zabrániť ničím. Keď zavedie vysoké školné, silná ekonomika zavedie školy zadarmo a tí schopnejší na ne odídu. Nám zostáva len jediná možnosť, robiť to isté voči krajinám, ktoré sú od nás ekonomicky slabšie. Nakradnúť si lekárov inde.