Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SMK chce pokračovať v rokovaniach o spolupráci s ďalšími maďarskými stranami

26.10.2019, 09:24 | TASR

Rokovania o spolupráci maďarských strán na Slovensku majú pokračovať v pondelok 28. októbra, spolupráca však nebude možná bez istých ústupkov. Podľa tlačového tajomníka Strany maďarskej komunity (SMK) Róberta Králika je prioritou strany dosiahnutie dôveryhodného politického zastúpenia maďarskej komunity v Národnej rade SR.

  • Tlačiť
  • 0

Pri spolupráci strán SMK, Most-Híd, Maďarské fórum, MKDA a hnutia Spolupatričnosť je podľa neho podstatné, aby si každá zo zúčastnených strán mohla zachovať svoju identitu a hodnotové zameranie, avšak nebude to možné bez osobných konzekvencií. Dodal, že pre SMK je prvoradým cieľom, aby bola nová vláda zostavená bez Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Neprehliadnite

Predsedníctvo SMK v utorok odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán. Podľa vyrokovaného návrhu mali strany spoločne kandidovať aj s MKDA na jednej kandidačnej listine. MKDA mala vytvoriť volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK. Predsedovia strán nemali byť na čele kandidátky. SMK po odmietnutí dohody avizovala, že chce naďalej iniciovať stretnutie k ďalšej spolupráci.

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. Spomínali sa viaceré možné spolupráce. Nateraz sa na spolupráci dohodol len vládny Most-Híd s mimoparlamentnou stranou MKDA.

Aktualizované o 12:32: 

Most-Híd spresnil, že si na rokovaní pozorne vypočul stanoviská ostatných politických subjektov. Prioritou pre stranu je zabezpečenie politickej reprezentácie národnostných menšín a regiónov aj po parlamentných voľbách v roku 2020.

„Rokovaniam v pondelok dáme ešte jednu šancu,“ povedal podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. „Ak sa však nesústredíme na riešenie, ohrozíme politickú reprezentáciu národnostných menšín a regiónov,“ podotkol. Člen predsedníctva Mosta-Híd László Sólymos tvrdí, že by sa strany mali sústrediť na to, čo ich spája a nie na to, čo ich rozdeľuje. „Korektná spolupráca nie je prekážkový beh. Je dôležité, aby sme si to všetci uvedomili,“ vyhlásil.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy SMK, Voľby 2020

Diskusia (0 reakcií)