Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Smog podľa poľského ministra až tak veľmi nezabíja

17.02.2017, 19:52 | ČTK

Znečistenie ovzdušia neskracuje ľuďom život. Tvrdí to poľský minister energetiky Krzysztof Tchórzewski, ktorý takto zľahčoval rastúce obavy z biednej kvality ovzdušia v Poľsku, ktoré dostalo prezývku „Čína Európy“.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Poľsko, smog

Poliaci dýchajú najšpinavší vzduch na kontinente, hlavne vinou nedokonalého spaľovania uhlia v domácnostiach, tvrdia ochrancovia životného prostredia. Argumentujú štúdiou, podľa ktorej vinou znečisteného ovzdušia v krajine s 38 miliónmi obyvateľmi ročne predčasne zomiera 50-tisíc ľudí.

Veľké mestá, akými sú Varšava či Krakov, bývajú počas tohtoročnej zimy zahalené smogom natoľko, že v rebríčku miest s najviac znečisteným ovzduším na svete predbehli dokonca aj Peking a Dillí.

Poľská vláda, ktorá fandí ťažbe uhlia, ale pristupuje k problému zdráhavo. Mestá sa pokúšajú vysporiadať sa s problémom po svojom - zatváraním škôl, ponukou mestskej hromadnej dopravy zadarmo či nabádaním ľudí, aby zostávali doma.

„Nepodliehajme demagógii. Znečistenie je niekedy vinou počasia, ale rozhodne to nie je dôvod, prečo by sa niekomu mal skrátiť život,“ citovala agentúra Reuters poľského ministra K. Tchórzewského.

Minister súčasne podľa poľských médií odmietol žiadosti ekológov, aby na trhu zakázal uhlia najhoršej kvality. Elektrárne sú na uhoľný prach prispôsobené a v domácnostiach sa ním nedá kúriť, tvrdil. Minulý mesiac minister zdravotníctva Konstanty Radziwill vyhlásil, že sťažnosti na smog znejú nepresvedčivo.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že znečistenie ovzdušia zaviní na celom svete každý rok sedem miliónov predčasných úmrtí.

V Poľsku úrady bijú na poplach až v prípade, keď koncentrácia škodlivých prachových častíc dosahuje hodnoty 300 mikrogramov na meter kubických za deň. Vo Francúzsku stačí k poplachu 80 mikrogramov, poznamenala agentúra Reuters.

Niekoľko mimovládnych organizácií podalo na Európsku komisiu sťažnosť na poľské úrady, že proti smogu nič nepodnikajú. „Čakáme zákaz predaja uhlia najhoršej kvality pre vykurovanie domácností,“ povedala agentúre AFP právnička Agnieszka Warsová-Buchananová.

Pod petíciu štyroch mimovládnych organizácií (Greenpeace, ClientEarth, Akcja Demokracja a Miasto jest nasze) sa podpísalo 24-tisíc ľudí. „Napriek sľubom premiérky Beaty Szydlovej vláda len predstiera boj so smogom. Predpisy navrhnuté ministerstvom energetiky ohľadom uhlia sú škandalózne,“ vyhlásil ekologický aktivista Marek Józefiak v televízii TVN 24 na adresu návrhu novely zákona o kontrole kvality palív. Ministerstvo tvrdí, že nové predpisy majú hlavne obmedziť dovoz uhlia do Poľska z východu.

Brusel minulý mesiac zverejnil štúdiu o stave životného prostredia v Poľsku a tiež ohlásil, že spúšťa procedúru ohľadom porušenie únijných predpisov proti Poľsku a niekoľkým ďalším členským krajín, ktoré sústavne porušujú požiadavky na kvalitu ovzdušia.

Podľa spomínanej štúdie Poľsko kvôli znečistenému ovzdušiu každý rok prichádza o 19 miliónov pracovných dní a celkové straty ročne presahujú 26 miliárd eur. Smog podľa správy úradov zasiahol takmer celé Poľsko, s výnimkou časti pobrežia na severe krajiny, zatiaľ čo úplne najhoršia je situácia v Sliezsku na juhu krajiny a v centrálnom Poľsku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Poľsko, smog

Diskusia (0 reakcií)