Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

SNS vypovedala koaličnú zmluvu. Danko prehovoril: Je nahnevaný

07.08.2017, 19:30 | SITA | TREND.sk

Slovenská národná strana (SNS) v pondelok vypovedala Koaličnú zmluvu. Oznámila to e-mailom šéfka Komunikačného odboru NR SR Zuzana Čižmáriková.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 14

Ako informovala ďalej, predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd. Podľa informácií agentúry SITA v koalícii nastal konflikt pre ministerstvo školstva. Systém čerpania eurofondov v oblasti školstva sa podľa A. Danka nastavoval v decembri 2015. Vtedy bol ministrom školstva nominant Smeru-SD Juraj Draxler.

Ako povedal A. Danko v pondelok v rozhovore pre agentúru SITA, ktorý sa uskutočnil ešte pred vypovedaním koaličnej zmluvy, za najväčšiu chybu ministra školstva Petra Plavčana preto považuje, že nenastúpil na proces komplexnej zmeny pri čerpaní eurofondov a pokračoval v línii svojich predchodcov, ktorí nešťastne nastavili čerpanie eurofondov na súťaž súkromných firiem s vysokými školami.

Neprehliadnite

„Potom sa to zvrhlo do vojny súkromných spoločností. Nepovažujem to za šťastné. Eurofondové čerpanie by malo byť nastavené priamo do vysokých škôl,“ vyhlásil A. Danko s tým, že táto téma bola následne zneužívaná.

Ako dôvod uvádza absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu, s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

„Dobrá sociálno–ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

SNS zároveň navrhuje bilaterálne, respektíve multilaterálne rokovania s vedením Slovenskej národnej strany o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Predčasné voľby?

13:25 - Rozhodnutie SNS pre Denník N potvrdil aj podpredseda SNS Anton Hrnko. „Predseda SNS na to dostal mandát, dovi,“ povedal A. Hrnko a ukončil hovor.

Koaliční politici sú z Dankovho kroku zaskočení, šéf SNS o kroku nikoho z partnerov dopredu neinformoval.

„Sme v šoku, v prvom momente sme si mysleli, že je to vtip,“ uviedol politik zo Smeru, ktorý nechcel byť menovaný.

V Moste-Híd sa o vypovedaní koaličnej zmluvy dozvedeli až z listu, podľa informácií Denníka N o ničom nevedel ani Béla Bugár.

Ľubomír Galko: „Teraz nastane ruvačka, aby si urvali z toho čo najviac.“

Text o vypovedaní koaličnej zmluvy už dostali od SNS aj koaliční partneri, teda Smer-SD a Most-Híd. Podpredseda SNS Jaroslav Paška nevylučuje ani predčasné voľby: „Dôvodom vypovedania koaličnej zmluvy nie sú len spory ohľadom eurofondov, ale je tam viac vecí,“ povedal pre denník Sme.

Vypovedanie koaličnej zmluvy má riešiť podľa B. Bugára koaličná rada. „Je to vec, ktorú treba prediskutovať na koaličnej rade. Budeme chcieť vysvetlenia. Sú veci, ktoré sa riešiť dajú a ktoré nie,“ povedal B. Bugár. 

Robert Fico, Béla Bugár a Andrej DankoZdroj: SITA

„Nemyslím si, že padne vláda, je to len sprosté vydieranie sa navzájom. Povedal to podpredseda SaS a poslanec NR SR Ľubomír Galko. „Podľa mňa je táto korupčná koalícia tak strašne nenažraná, pretože vidí, že ekonomike sa darí i napriek tomuto zlodejskému spolku, že nastal čas vydierania jedným subjektom zvyšných dvoch. A teraz sa budú navzájom vydierať, aby sa ich strana a ľudia, ktorí stoja za touto stranou, teda oligarchovia a nečestní podnikatelia, mohli zúčastniť na tejto žranici,“ povedal Ľ. Galko s tým, že tento efekt bude u všetkých troch strán.

„Teraz nastane ruvačka, aby si urvali z toho čo najviac,“ povedal a dodal, že podľa neho vláda nepadne.

Po vypovedaní zmluvy sa zrejme môžeme tešiť na novú, ešte korupčnejšiu vládu. Myslí si to nezaradený poslanec NR SR Jozef Mihál. „Bude to zrejme reakcia pána Danka na interné turbulencie, ktoré sa vzťahujú na kauzy,“ dodal J. Mihál.

Ako malý chlapec

13:40 - „Delenie koristi eurofondov na vedu a výskum sú pre SNS také dôležité, že Andrej Danko neváha vnášať na Slovensko chaos. Je to dôkaz toho, že koalícia nie je schopná spolu vládnuť,“ uviedlo v stanovisku hnutie OĽaNO.

„Andrej Danko riadenie našej krajiny nezvládol a ukázal, že nie je schopný komunikovať,“ dodáva hnutie, podľa ktorého sa predseda SNS správa „ako malý chlapec“.

Lucia Nicholsonová: „Toto všetko predpokladá, že volič je už úplne padnutý na hlavu, žerie seno, a preto dá kapitánovi Dankovi a jeho smutnosmiešnej strane šancu na reparát.“

Hnutie dodáva, že A. Danko sa mýli, ak sa domnieva, že odstúpením od koaličnej zmluvy prekryje aktuálnu kauzu s eurofondami. „Za tento škandál, ktorý je jeden z najväčších v histórii Slovenska, budeme naďalej žiadať, aby vyvodil zodpovednosť a nesprával sa zbabelo,“ dodáva OĽaNO.

13:50 - „Takto nejako vyzerá zúfalý pokus o zvýšenie vlastných prepadajúcich sa preferencií, pokus o prekrytie Plavčanovho škandalózneho prerozdelenia eurofondov a pokus o odklonenie pozornosti od toho, že EK pozastavuje platby zo štyroch výziev pod OP Výskum a Inovácie. Lenže toto všetko predpokladá, že volič je už úplne padnutý na hlavu, žerie seno, a preto dá kapitánovi Dankovi a jeho smutnosmiešnej strane šancu na reparát,“ reagovala na Facebooku Lucia Nicholsonová z SaS.

SNS jednostranne vypovedať koaličnú zmluvu nemôže. Ako sa v nej totiž uvádza, zrušenie koaličnej zmluvy musí byť vyhotovené písomne a podpísané predsedami všetkých troch koaličných strán, teda okrem SNS sa pod zrušenie zmluvy musia podpísať aj R. Fico a B. Bugár. To isté platí aj pre všetky zmeny, doplnky a dodatky, píše agentúra SITA.

Liberáli ako nová vláda

14:00 - „Keďže sa preukázalo, ako sa peniaze na vedu a výskum začali rozkrádať, potrebuje zároveň iný zdroj, odkiaľ by SNS a jej klienti dolovali pre seba bohatstvo z verejného majetku. A v neposlednom rade by sa rád zbavil ministerstva školstva, lebo zistil, že je to rezort, kde treba urobiť veľa reálnej práce pre žiakov, učiteľov, pre slovenskú spoločnosť, a nie kradnúť,“ píše sa ďalej v stanovisku, pod ktorým sú podpísaní predseda SaS Richard Sulík, podpredsedovia Ľ. Galko a Jana Kiššová a predsedníčka poslaneckého klubu Natália Bláhová.

Richard SulíkZdroj: SITA

„Ak by z tejto priehľadnej augustovej hry predsedu SNS vyšiel rozpad vlády, strana SaS ako jediná reálna alternatíva voči Smeru a korupčnej koalícii je pripravená na predčasné voľby i prevzatie vládnej zodpovednosti,“ uzavreli liberáli svoje stanovisko.

„Vypovedanie zmluvy je reakcia na správanie sa Úradu vlády v jednej veci. (...) Je to interná záležitosť medzi predsedami strán SNS a Smer. Ide tam o súčasné fungovanie koaličných vzťahov,“ spresnil pre denník Sme dôvody odstúpenia od koaličnej zmluvy podpredseda SNS J. Paška.

Strana podľa neho ešte nemá jasnú predstavu, ako bude postupovať ďalej, vedenie nemá ani informácie o tom, ako by mala vyzerať koaličná zmluva po novom. „To, čo sme sa dozvedeli cez telefón, určite neboli kompletné informácie. Preto sa musíme pokojne porozprávať o tom, ako budeme postupovať ďalej,“ dodal J. Paška.

14:18 - „Je to pre nás prekvapivý krok zo strany SNS. Táto vládna koalícia doteraz úspešne plnila svoje programové ciele, preto nerozumieme požiadavkám vyjadrených v liste predsedu SNS. Takisto spôsob, ktorý zvolil, neprehĺbi dôveru ani voličov, ani partnerov, ale naopak ju oslabí. Aj súčasné znenie koaličnej zmluvy totiž umožňuje dopĺňať priority vládnej koalície mimo programového vyhlásenia vlády, ak sa na nich zhodnú všetky koaličné strany,“ píše sa v stanovisku strany Most-Híd.

16:09 - Predseda vlády R. Fico zvoláva na utorok 8. augusta o 10:00 na Úrad vlády koaličnú radu na úrovni predsedov vládnych strán. Očakáva, že predseda SNS vysvetlí partnerom absurdný krok Slovenskej národnej strany, ktorý nevnáša do spoločnosti pokoj a stabilitu. Smer-SD sa na rokovaniach bude správať zodpovedne voči voličom i krajine, uviedla strana vo vyhlásení. 

17:54 - Ak by predseda SNS A. Danko mohol povedať všetky dôvody, ktoré ho viedli k vypovedaniu koaličnej zmluvy, jeho krok by podľa neho nikomu nepripadal absurdný. O absurdnom vypovedaní zmluvy hovoril R. Fico. „Absurdné to môže pripadať len tomu, kto si zakrýva oči pred pravdou,“ povedal v pondelok A. Danko pre agentúru SITA v reakcii na R. Fica.

19:30 - Most-Híd očakáva od vedenia SNS a najmä jej predsedu A. Danka, že príde na koaličnú radu s konkrétnym návrhom, čo chce zmeniť, prečo vypovedal zmluvu a prečo takýmto spôsobom.

Ako povedal B. Bugár na tlačovej besede v pondelok večer po rokovaní predsedníctva strany Most-Híd, nevie, čo konkrétne A. Danko žiada. „Ak má niekto problém, najskôr rokuje. Uvidíme, s čím príde,“ povedal s tým, že má mandát, aby táto koalícia pokračovala ďalej.

Podľa B. Bugára v koalícii vznikla vážna situácia. Ako dodal, ak hociktorý partner cíti, že treba niečo do koaličnej zmluvy doplniť, tak vždy také možnosti koaličný partner má. B. Bugár je presvedčený, že A. Danko v utorok na rokovanie Koaličnej rady, ktorú zvolal premiér Robert Fico, príde.

19:47 - Denníku Plus Jeden Deň sa podarilo získať niekoľko strohých vyjadrení od predsedu SNS. „Rozhodol som sa a Robert Fico vie, čo má robiť. Mňa nebude on dráždiť,“ povedal pre denník na otázku, prečo vypovedal koaličnú zmluvu. Koaliční partneri ho „nahnevali“. Na otázku, čím presne, odpovedal: „Je toho strašne veľa.“ Celý rozhovor na Pluska.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 14

Tagy Andrej Danko, koaličná zmluva, ministerstvo školstva, SNS, Videokomentáre Mariána Leška