Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sobotný pochod atakoval nemecké rekordy. Takto vyzerá štvrť milióna ľudí v Berlíne

14.10.2018, 09:51 | TASR

Až na 240-tisíc odhadli organizátori počet účastníkov pochodu proti rasizmu, diskriminácii a xenofóbii, ktorý sa konal v sobotu v centre Berlína. Tisíce ľudí vyšli taktiež do ulíc Frankfurtu nad Mohanom a 11 ďalších miest v nemeckej spolkovej krajine Hesensko, aby varovali pred vzostupom pravicových síl, akou je strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), informovala tlačová agentúra DPA.

  • Tlačiť
  • 16

Najväčšie demonštrácie Berlín zažil pri páde socialistického režimu, kedy odhady hovorili o pol milióne ľudí v uliciach. V posledných rokoch proti migrantom, ale aj za solidaritu s nimi demonštrovali najviac desaťtisíce ľudí. Aj pred týmto podujatím organizátori očakávali účasť okolo 40-tisíc ľudí.

Berlínske zhromaždenie pod heslom „Za otvorenú a slobodnú spoločnosť - solidarita namiesto exklúzie“ organizoval zväz aktivistov používajúci názov „Nerozdeliteľní“, zastúpenie mali aj viaceré organizácie a politické strany vrátene Zelených a Ľavice. Pochod po šesťkilometrovej trase bol namierený aj proti „pravicovému štvaniu, zomieraniu utečencov v Stredozemnom mori a škrtom v sociálnom systéme“.

Pochod za solidaritu v BerlíneZdroj: TASR / AP

Na transparentoch v Berlíne sa objavovali nápisy ako „Nie štvaniu proti moslimom“, „Rasizmus nie je žiadnou alternatívou“ či „Solidarita s obeťami pravicového, rasistického a antisemitského násilia“.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas privítal vysokú účasť na proteste ako dôležitý signál. „Nenecháme sa rozdeliť, a už vôbec nie pravicovými populistami,“ uviedol Maas zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) pre denníky mediálnej skupiny Funke. „Rôznorodosť v pôvode, farbe pokožky, náboženstve a životnom štýle je pre nás obohatením, nie ohrozením,“ dodal minister.

Neprehliadnite

Koaličná Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou však túto akciu výslovne nepodporila. Generálny tajomník berlínskej kancelárie Stefan Evers upozornil, že oznamovateľom zhromaždenia bol advokát Červenej pomoci, čo je podľa neho organizácia podporujúca ľavicovo-extrémistických zločincov. Na akcii sa spolupodieľajú aj „mnohé ďalšie pochybné organizácie“, dodal.

Nálady proti migrantom a cudzincom v Nemecku silnejú od roku 2015, keď kancelárka A. Merkelová rozhodla o otvorení hraníc pre státisíce migrantov.

Pochod za solidaritu v BerlíneZdroj: TASR / AP

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Berlín, demonštrácia