Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociálna poisťovňa chcela od lekárov doplatiť poistné. Súd rozhodol, že to bolo protizákonné

11.06.2019 | TASR

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

12.06.2019 | Julo 2018

Prečo protizákonné? Keď niekto má oprávnenie vykonávať živnosť ktoré je niečo ako SZČO ( aspoň to tak vyzerá podľa vyjadrení v článku ) , tak je povinný platiť. Prečo by mali skúmať či to robí legálne alebo " načierno" ? Chyba je SLK, ž tie licencie ak lekári prešli do " zamestnania " jednoducho nezrušili . Tu zase niekomu ide o útok na ministra . Ak už prečo " neútočia " len priamo na sociálnu poisťovňu. Asi aj tu už štartuje kampaň k novým voľbám.

12.06.2019 | maugli2

Prosím ťa, ty si spadol z mesiaca? Alebo nevieš o čom píšeš?
Novela zákona, platná asi od r. 2014 hovorí o tom, že ak nemá SŽČO tržby väčšie, ako 12-násobok 50% priemernej mzdy, odvody nepaltí. Je to logické a správne, pretože neviem aký by malo zmysel platiť min. odvody (dnes okolo 220€, z toho SocPo 158€) z tržieb 10€. No aj starý zákon hovoril o tom, že povinnosť prihlásiť sa ako platca má SŽČO (aj v prípad nulového pijmu) len vtedy, keď nie je platcom poistného z iného dôvodu (napr. je aj zamestnanec). Ak teda lekári pacovali v sro a nemali príjem zo živnosti (licencie), ale poberali plat z sro, tak postup SocPo bol protizákonný.
Ako aj v iných podobných prípadoch, aj v tomto sú problémom politickí dobrodruhovia, ktorí schvaľujú zákony krížom-krážom. Zakaždým je to inak a cieľ nie je poriadok, ale zdrať ešte viac tých teraz platiacich. Som zvedavý, kto to dá do poriadku, keď táto garnitura skončí, lebo to je práca na desaťročia.